Petr Nečas a Radek John před hlasováním Sněmovny o důvěře vládě. (21. prosince 2010) | foto: Michal Sváček, MAFRA

Mlčící VV rozhodnou o osudu vlády. Klaus si pozval lídry koalice na Hrad

  • 1624
Prezident Klaus se zapojil do vládní krize vyvolané aférou na Státním fondu životního prostředí. Kvůli ní se pohádala koalice, jen několik hodin před hlasováním Sněmovny o důvěře Nečasově vládě. Osud kabinetu je v rukou Věcí veřejných, které ještě odpoledne mlčely.

Za prezidentem Václavem Klausem už dopoledne zamířil premiér Petr Nečas s demisí ministra životního prostředí Pavla Drobila. Ten rezignoval kvůli korupční kauze na Státním fondu životního prostředí. Klaus demisi přijal.

"Předpokládám, že pan prezident se setká s panem ministrem v demisi Drobilem, o dalším obsazení tohoto resortu jsme spolu nejednali," uvedl Nečas po schůzce.

Prezident se podle Nečase o situaci ve vládě zajímal a sdělil i svůj názor na věc. Premiér odmítl tlumočit jeho slova. Nedlouho poté se však Klaus rozhodl pozvat lídry koalice na Hrad. Sešli se ve 13 hodin ještě před hlasováním o nedůvěře vládě ve Sněmovně.

Poslanci začali ve Sněmovně jednat v pravé poledne. Na řádné schůzi projednali dvě novely zákonů vrácené Senátem - o pobytu cizinců a o krizovém řízení. V obou případech senátory přehlasovali.

Po pauze začne v 15:00 mimořádná schůze, na níž mají poslanci projednat avizované hromadné výpovědi lékařů a kritickou situaci ve zdravotnictví. Druhá mimořádná schůze pak bude řešit osud Nečasovy vlády.

Pokud vláda padne, statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka chce požádat prezidenta, aby ho pověřil sestavením nové vlády. Jednal by se všemi stranami ve Sněmovně.

TOP 09 vládu podpoří, komunisti ne

Hlasování o důvěře vyvolala ČSSD kvůli Drobilovi a korupční kauze na Státním fondu životního prostředí. Komunisté už avizovali, že vládu nepodpoří. Naopak TOP 09 se za vládu postavila a její předseda Karel Schwarzenberg několikrát uvedl, že vliv na koalici kauza nemá.

Jeroným Tejc, Michal Hašek a Bohuslav Sobotka (všichni ČSSD) před hlasováním Sněmovny o důvěře vládě Petra Nečase. (21. prosince 2010)ODS trvá na tom, aby poslanci vládních stran kabinet podpořili. "Toto je závazek z koaliční smlouvy a my nepožadujeme nic jiného než její dodržení," prohlásil premiér Nečas v pondělí večer po jednání koaličních špiček, z něhož Věci veřejné předčasně odešly.

Šéfové koaličních stran o důležitém hlasování jednají už několik dní, ale výsledkem jsou jen hádky. Především kvůli Věcem veřejným, které se zatím nerozhodly, zda Nečase podpoří, nebo potopí. Sama opozice totiž nemá dost hlasů, chybí jí 19 mandátů.

Tajemné Věci veřejné

Poslanci VV se zahalili mlčením. Až do jednání na Hradě VV neřeknou, jak se zachovají při hlasování o nedůvěře, uvedla po jednání poslanců Věcí veřejných jejich šéfka Kristýna Kočí. "Co se důvěry vládě týče, teď opravdu žádné poslední stanovisko není," uvedla krátce po poledni Kočí.

"V té hře je dneska příliš mnoho. Podle mě se ta situace příliš zpolitizovala. Nyní došlo na dvě krajnosti. Buď se splní to, co chtěly Věci veřejné, tedy odchod policejního prezidenta Oldřicha Martinů a návrat odvolaného šéfa fondu životního prostředí Libora Michálka do funkce, nebo tu vládu nepodpoří. Myslím, že se tato hra hraje dále a že je předčasné ustupovat. Tak si vysvětluji mlčení VV," dodal k situaci politolog Pavel Šaradín.

Petr Nečas a Radek John před hlasováním Sněmovny o důvěře vládě. (21. prosince 2010)"Vláda, která má sílu 118 hlasů, by měla přežít a dál pracovat na nutných reformách," uvedl však pro Rádio Česko výkonný místopředseda Věcí veřejných Jaroslav Škárka s tím, že pokud na klubu nezazní nějaké dramatické záležitosti, vládu podpoří.

Pro Věci veřejné podle Škárky zůstává klíčovou věcí odchod policejního prezidenta Oldřicha Martinů. "Nedovedu si představit, že bychom z tohoto bodu dokázali nějak jednoduše ustoupit," podotkl Škárka.

Premiér Nečas slíbil, že vláda se začne protikorupční strategií zabývat hned po Novém roce. Podle VV vláda s korupcí dostatečně nebojuje. A pokud bude vyměněn Martinů, měl by se vyměnit i člověk v čele ministerstva vnitra, míní šéf ODS.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue