Někdy ani nahrávky nepomohou a za upozornění na korupci budete pykat. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Nahrajte si důkazy o korupci, radí vládní příručka. Michálek na to doplatil

  • 1455
Podle nové protikorupční vlády je dobré si veškeré důkazy o korupčním chování nahrát. Přesně to udělal bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek, který měl na korupci podezření. A vláda ho po zásluze potrestala. Ministr ho vyhodil a premiér odsoudil.

V USA se takové jednání nazývá whistleblowing (doslova pískání na píšťalku). Bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek "zapískal", aby upozornil na manipulování s veřejnými zakázkami na ministerstvu životního prostředí.

V některých státech USA požívají whistlebloweři zvláštní ochrany. Ne tak v Česku: Michálka totiž potrestali. Úředník přitom jednal podle příručky, kterou nová, údajně "protikorupční vláda" vydala.

Ministru životního prostředí Pavlu Drobilovi z ODS vadilo, že Michálek si tajně nahrál schůzky s ním a jeho poradcem Martinem Knetigem. To, že si Michálek pořizoval nahrávky, uvedl Drobil jako jediný oficiální důvod jeho odvolání. Také premiér Nečas řekl, že Michálek selhal.

JEDNAL PODLE PŘÍRUČKY

Bývalý šéf fondu životního prostředí Libor Michálek se snažil upozornit na korupci. Nahrál si proto schůzky s lidmi, kteří jej nutili manipulovat s veřejnými zakázkami. Záznamy pak předal MF DNES a policii. Po zveřejnění kauzy byl odvolán z funkce.
Protikorupční manuál vydaný ministerstvem vnitra v kapitole Co dělat, když po mně někdo žádá úplatek? radí: "Výhodou by pro mě mohlo být, kdybych celou transakci zdokumentoval (např. záznam na mobilním telefonu) a tento záznam poskytl policii na důkaz, že mým úmyslem bylo zajistit informace."

Michálek však udělal to, co doporučuje i protikorupční manuál pro občany vydaný ministerstvem vnitra: pořídit si záznam ze schůzek jako důkaz. "Výhodou by mohlo být, kdybych celou transakci zdokumentoval (např. záznam na mobilním telefonu)," radí se v protikorupční příručce.

Podle nahrávek, které má MF DNES k dispozici, Knetig na Michálka tlačil, aby na fondu manipuloval veřejné zakázky. Peníze pak měly sloužit podle Knetiga k financování Drobilovy kariéry a ODS.

Michálek chtěl věc oznámit výš. Žádal dokonce o schůzku premiéra Nečase. Ten se s ním však nesešel a jediným výstupem bylo, že za to Michálkovi Drobil vynadal.

Nečas: Drobilovi věřím, Michálek selhal

Drobil rezignoval ve středu, den poté, co dal šéfovi fondu vyhazov. Premiér Petr Nečas se za něj přesto postavil: Michálek prý selhal, protože nahrávky nepředal hned policii. "Táži se, proč dva měsíce běhal po Praze a nahrával si téměř každého a zcela zjevně se chystal nahrávat i předsedu vlády," řekl Nečas.

Podle Václava Lásky z Transparency International však Michálek postupoval správně. "Asi by bylo lepší jít hned na policii. Zřejmě v ni ale neměl důvěru a bál se, že se pak vše otočí proti němu. Pak je naprosto v pořádku, že se rozhodl získat důkazy sám."

S řešením, jaké Michálek zvolil, souhlasí i ministr vnitra a šéf Věcí veřejných Radek John. Nelíbí se mu ani to, že musel Michálek opustit funkci. "V našich zákonech není účinná ochrana oznamovatelů korupce, což chceme napravit. Měly ji vymyslet a přijmout už minulé vlády," říká John.

Historie se opakuje

Zajímavé je, že s Michálkem stát takto zametl už podruhé. V roce 1996 byl vyhozen z Fondu národního majetku poté, co upozorňoval na ztráty, jež může stát utrpět zejména v případě prodeje státního podílu v bance IPB. Okamžitou výpověď, kterou v této souvislosti dostal, soud o rok později zrušil.

"Ničeho nelituji, udělal bych to znova. Jen mě mrzí, že jsem nebyl pohotovější a nenahrával si další jednání, mohl jsem mít víc důkazů," řekl MF DNES Michálek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video