Cvičné maturity na gymnáziu Dašická | foto: Michal Klíma, MAFRA

Lehčí verzi maturity volí 86 procent studentů, matematika je moc neláká

  • 180
Většina studentů, které čeká na jaře premiérově státní maturita, si zvolila lehčí verze zkoušek. Snadnější variantu povinné češtiny bude skládat 92 procent studentů. Matematiku si v konkurenci cizího jazyka vybralo 39 procent studentů, náročnější test chce čtvrtina z nich. Maturitu bude skládat celkem 98 272 studentů.

Celkový poměr mezi základními a vyššími verzemi je 86:14. Zatímco čeština je povinná pro všechny, druhý předmět je volitelný. Šedesát jedna procent studentů zvolilo cizí jazyk, 39 procent matematiku. Lehčí verzi matematiky si vybralo 76 procent z nich.

"Největším překvapením je pro mě matematika, že si vyšší úroveň zvolilo tolik studentů," komentoval to ministr školství Josef Dobeš, který čísla zveřejnil na snídani s novináři.

Studenti dali přednost lehčím verzím zkoušky i u cizích jazyků. U angličtiny to bylo v poměru 81:19, snadnější variantu z němčiny chce dokonce 94 procent maturantů. Na výběr byla i španělština, francouzština či ruština.

Studenti si mohli navolit kombinaci úrovní, třeba k těžší češtině lehčí matematiku. Jiný maturant si naopak mohl zvolit lehčí češtinu a k tomu těžší angličtinu.

Na pražském Akademickém gymnáziu ve Štěpánské si z celkem 124 studentů vybralo vyšší češtinu celkem 90, k těžší matematice se z 43 studentů odhodlalo 13. Podle ředitele gymnázia Milana Štěrby je ale výběr až moc demokratický.

"Když si student vybere lehčí maturitu, tak projde s vědomostmi z deváté třídy, takže se vlastně čtyři roky nemusí učit," řekl iDNES.cz Štěrba s tím, že si dokáže představit, že gymnazisté by si museli vybírat vyšší úroveň povinně.

U generálky si tři čtvrtiny studentů vybraly lehčí varianty

Jak testy vypadají, měli studenti šanci zjistit u generálky státních maturit, která se konala v říjnu. Tři čtvrtiny z nich si tehdy vybraly lehčí variantu zkoušek. Přesto zkouškou neprošla asi třetina studentů. Téměř polovina studentů propadla z matematiky a třetina z angličtiny.

Ministr Dobeš odhaduje, že při maturitě "naostro" neuspěje až 12 procent maturantů oproti současným dvěma procentům (viz Ministr u maturit nesleví, i když při nich pohoří až desetina studentů).

MATURITNÍ PENTAGON

Tento týden se začaly tisknout maturitní testy, a to za přísných bezpečnostních podmínek, kdy zaměstnanci nesmí mít ani oblečení s kapsami (viz Vstup jen v oděvu bez kapes. Tisk testů k maturitám je střežený jako Pentagon).

Motivaci k tomu přihlásit se k těžší verzi studenti prozatím nemají, což by se mělo změnit v případě, že vysoké školy začnou u přijímaček brát výsledky maturit v potaz. V letošním školním roce se k tomu ale odhodlala pouze Fakulta informačních technologií pražské ČVUT.

V případě, že do budoucna budou univerzity k vyšší úrovni maturit přihlížet, či je dokonce požadovat, mají středoškoláci možnost si předměty, které bude jejich vybraná škola požadovat, dodělat. Dostanou pak osvědčení o vykonání jednotlivé zkoušky.

Pavel Zelený, šéf Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které má státní maturitu na starosti, ale věří, že v příštích letech maturity zohlední i další univerzity.

"Rok 2011 bude bezpochyby určující, protože vysoké školy výsledky státních maturit zajímají a budou si chtít ověřit, jestli to funguje. My jim k tomu budeme vytvářet podmínky, jak to jen půjde. Vysoké školy jsou totiž hnacím motorem celé reformy. Já předpokládám, že už v roce 2012 se školy chytnou, ale nebudu spekulovat kolik a jakým způsobem," řekl Zelený v rozhovoru na iDNES.cz.

U státních maturit - v případě českého jazyka, matematiky a cizích jazyků - čeká studenty ústní a písemná zkouška. K tomu si mohou zvolit ještě nepovinnou zkoušku z dalších maximálně tří předmětů, jako je biologie, dějepis nebo fyzika. Nepovinné zkoušky jsou až na společenské vědy všechny pouze v obtížnější úrovni.

Například na Akademickém gymnáziu ve Štěpánské ale o nepovinné předměty velký zájem nebyl. "Jeden student se přihlásil na biologii, jeden na fyziku, jeden na zeměpis, čtyři na dějiny umění a několik na španělštinu či francouzštinu," uvedl zástupce ředitele Tomáš Raja.

Kromě společné (neboli státní) maturity čeká studenty na jaře i profilová část, která je zcela v kompetenci školy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue