Na konci fotbalové sezony sahal český tým po výhře: Sparta - CSKA 1:1

• 148
Fotbalisté Sparty vzali v posledním letošním zápase Evropské ligy konečně bod favoritovi skupiny CSKA Moskva. V mrazivém středečním večeru s ním remizovali 1:1 a ukončili český fotbalový rok 2010.

Sparťané ho mohli zakončit vítězstvím. V poslední minutě náhradník Kweuke udělal kličku dvěma obráncům, naznačil střelu a zasekl si míč ještě na druhou stranu. Z hranice vápna pak vypálil. Tyč! V nastavení měl další šanci Zeman, ale ani on neskóroval.

Proto Sparta - CSKA 1:1. Sparťané se se základní fází proti velkému favoritovi loučili důstojně a velmi dobrým výkonem. Ve druhém utkání skupiny F hostující Palermo vyhrálo v Lausanne 1:0, skončilo třetí a nepostupuje. To se vědělo už dřív.

skupina F
1. CSKA Moskva 6 5 1 0 18:3 16
2. Sparta 6 2 3 1 12:12 9
3. Palermo 6 2 1 3 7:11 7
4. Lausanne 6 0 1 5 5:16 1

Tuzemský tým šel do hry s jistotou postupu po minulé remíze v Palermu, zatímco ruský tým o své účasti ve vyřazovací fázi soutěže rozhodli ještě dřív. Už se nehrálo ani o pořadí v tabulce skupiny, bodový náskok neporažených hostů nebyl k dostižení. Ale stále tu byla pobídka bonusových milionů.

on-line

utkání jsme sledovali minutu po minutě

Přítomnost bývalého slávistického útočníka Tomáše Necida v základní sestavě dala duelu další příchuť, ačkoli sprosťárny na adresu mladého reprezentanta ze strany letenského "kotle" byly rozhodně mimoňské. Podobně jako házení sněhových koulí na pomocného rozhodčího, pročež hra hned na začátku několik minut stála.

A ještě malá pikanterie - Necidův bývalý spoluhráč z červenobílého dresu Erich Brabec převzal pohárovou kapitánskou pásku po Tomáši Řepkovi, jemuž zabránil ve hře disciplinární trest.

Absence zkušeného stopera se jako námět k hovorům vznesl nad stadion při gólu Alana Dzagojeva v 15. minutě. Sparťanské zadní řady se totiž pohybu moskevského útočníka nevěnovaly tak důrazně, jak bylo zapotřebí. Ale dost možná, že je až příliš snadné vinit domácí hráče z nedostatku pohybu. Reagovat na rychlé nohy protihráče bylo na zmrzlém terénu krajně obtížné.

BÝVALÍ SPOLUHRÁČI. Sparťanský stoper Erich Brabec (vlevo) stíhá Tomáše Necida, útočníka CSKA Moskva a svého bývalého spoluhráče ze Slavie

Ačkoli opticky byl stav trávníku po celodenním sněžení v dobrém stavu, pohyb míče po jeho povrchu svědčil o tom, že k ideálnímu fotbalovému prostředí má zápas v předvánočním čase stejně daleko, jako je vzdálená letní dovolená na Aralském jezeře.

Sparta na stav hrací plochy nereagovala dost pružně. Snažila se dostat dopředu krátkými přihrávkami, ale v teplotě pod nulou je obtížnější i každé zpracování míče.

Naštěstí pro český celek předvedl něco podobného jako Dzagojev na druhé straně hřiště Václav Kadlec. I on využil tápavého pohybu zadáků, několikrát si popostrčil míč, aby si našel dobrou pozici, a umístil svou střelu přesně k tyči. V půli to bylo 1:1.

Sparťanský kouč Jozef Chovanec si pochvaloval, že hráče nemusel nijak zvlášť nabudit. "Bylo vidět, že měli velkou motivaci. Hráli proti nejsilnějšímu týmu skupiny, to samo o sobě motivuje," uvedl.

Vždyť balon v síti za zády brankáře Sergeje Čepčugova skončil dvakrát ještě za nepříznivého stavu, a to po silných momentech Bonyho Wilfrieda. Ale pokaždé tomu předcházel odpískaný ofsajd.

Tomáš Necid, český útočník ve službách CSKA Moskva, v zápase proti SpartěSparťanský útočník Bony Wilfried si v těžké pozici zpracovává míč

Brabcova dorážka i průnik Libora Sionka zleva byly důkazem, že hráči v rudých dresech mají více ze hry, ačkoli ani Daniel Zítka si nemohl jen tak z dlouhé chvíle zahřívat nejstudenější místa na těle.

A po změně stran už vůbec ne, protože to byl ruský "armádní" tým, kdo díky mrštnosti a kopacímu umu získával stále víc půdy pod nohama. Vrcholem jeho snažení byla největší šance druhé půle, v níž gólmanská dvojka z Letné s jistotou zneškodnila Necidovu ránu z otočky.

Chovanec reagoval vytažením trumfového esa, do hry se dostal Léonard Kweuke a jeho přímočarost začala protivníka zaměstnávat zase trochu víc.

A kamerunský střelec byl posledním, kdo mohl s výsledkem něco udělat. A hned dvakrát. Na centr dalšího čerstvého muže Martina Zemana vyskočil příkladně, jeho hlavičce ale chybělo pár decimetrů. V samotném závěru si pozici vytvořil dvěma umnými kličkami sám, ale míč po jeho střele jen olízl vzdálenější tyč.

"Zdá se mi, že větší část utkání jsme kontrolovali hru, ale na konci zřejmě mohla vyhrát i Sparta," uznal kouč ruského týmu Leonid Sluckij. "Takže nakonec je remíza 1:1 spravedlivá," dodal.

Sparťané si tedy evropský pohár po letech zahrají i na jaře. Soupeře pro vyřazovací část se dozví v pátek odpoledne, mohou dostat například Liverpool, Sportin Lisabon, či Villarreal.