Sedmatřicetiletá dcera uzbeckého prezidenta Gulnara Karimovová se ráda předvádí ve světě módy. | foto: Profimedia.cz

WikiLeaks: Uzbeky sužuje prezidentská dcerka, Amerika ale taktně mlčí

  • 101
Bezuzdná korupce, organizovaný zločin, nucené práce na bavlníkových polích a mučení. Tak američtí diplomaté v tajných depeších zveřejněných serverem WikiLeaks popisují středoasijský Uzbekistán. Symbolem systému je prý samotná dcera prezidenta Islama Karimova Gulnara. Pro Američany je ale země strategickým uzlem pro dopravu zásob do Afghánistánu, a tak se snaží Karimova zbytečně nedráždit.

"Většina Uzbeků si o Karimovové myslí, že to je lakotná, mocichtivá žena, která využívá svého otce, aby zničila obchody jiných lidí nebo kohokoliv, kdo jí stojí v cestě," píše se podle listu The Guardian v dokumentu odeslaném 13. září 2005 z Taškentu.

ÚNIK DEPEŠÍ NA WIKILEAKS

Gulnara si prý vynutila podíl v prakticky každém lukrativním podniku. Díky svému otci má diplomatickou imunitu a většinu času tráví v Ženevě, kde je registrována její společnost Zeromax. Ráda se prezentuje jako popová zpěvačka, návrhářka šperků a figuruje také na seznamu profesorů Ekonomické a diplomatické univerzity v Taškentu.

Z depeší ale také vyplývá, že USA jsou ochotny nad korupcí a byzantskými poměry v zemi přivřít oči. Uzbekistán totiž představuje důležitou přepravní tepnu do Afghánistánu, kde Američané válčí proti povstalcům z Talibanu.

Jedna z amerických depeší popisuje vzteklou reakci uzbeckého prezidenta na to, že americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová ocenila uzbeckou aktivistku za lidská práva.

Karimov prý americkému vyslanci ledovým tónem pohrozil, že přeruší americké zásobovací cesty do Afghánistánu. "Je jasné, že pokud bychom na něj vyvíjeli další nátlak (a veřejně obzvlášť), mohli bychom přijít o tranzit," vzkázal 18. března do Washingtonu velvyslanec Richard Norland.

Tádžický prezident je horší než kobylky

Další důležitou zemí pro přepravu zásob pro americké vojáky bojující v Afghánistánu je Tádžikistán. Podle depeší z Dušanbe moří nejchudší středoasijskou republiku záplavy, zemětřesení, sucha i kobylky. Nejhorší pohromou pro zemi je ale prý prodejný prezident Emomali Rahmon.

"Rahmon a jeho rodina kontrolují veškerý obchod v zemi a své zájmy hájí bez ohledu na ekonomiku země. Jak poznamenal jeden ze zahraničních diplomatů, prezident si radši urve 90 procent z desetidolarového obchodu, než aby se spokojil s 30 procenty ze stodolarového," píše se v depeši z února 2010.

Prezident Tádžikistánu Emomali Rahmon a jeho afghánský protějšek Hamíd Karzáí (vpravo)

Prezident Tádžikistánu Emomali Rahmon a jeho afghánský protějšek Hamíd Karzáí (vpravo)

Země prý není schopná čelit přílivu heroinu z Afghánistánu, který dále putuje do Ruska a Evropy. "Tádžičtí pohraničníci jsou špatně vycvičení, špatně placení, nedostatečně vybavení a často také podvyživení," píše vyslanec Richard E. Hoagland. Prezident si mu prý také postěžoval, že pohraničníky se snaží naverbovat Rusové, kteří ho prý chtějí svrhnout.

Sprostý ruský důstojník na diplomatické večeři

"Tohle má původ v Kremlu, v samotných špičkách. Nezapomínejme, že sám Putin je v srdci čekista," svěřil se Rahmon americkému diplomatovi a poděkoval mu za americkou přítomnost v zemi. Z depeší vyplývá, že Tádžikistán souhlasil s umístěním americké základny na svém území.

Hlavní město Tádžikistánu Dušanbe (červená značka) a uzbecká metropole Taškent (modrá značka)


Diplomaté si zjevně nedělali žádné iluze o tom, jak se Kreml staví k faktu, že Američané pronikají do jeho zájmové oblasti. "Domníváme se, že Rusko na Tádžikistán vyvíjí vytrvalý a silný nátlak, aby na svém území omezil roli a přítomnost USA," píše se v depeši z roku 2006. Snahy o navázání kontaktů s Rusy v zemi prý zkrachovaly.

Na večeři pořádanou americkým vyslancem jeho ruský protějšek vůbec nedorazil a jediný ruský důstojník na večírku se vyžíval v sexistických narážkách na adresu personálu ambasády. "Večeře předčasně skončila, když začal rasisticky nadávat Afroameričanům," píše se v dokumentu z listopadu 2006.

Alijevová prý Neovládá obličej

Ázérbájdžánský prezidentský pár Mehriban a Ilham Alijevovi.

Ázérbájdžánský prezidentský pár Mehriban a Ilham Alijevovi.

Američtí diplomaté neváhali do Washingtonu dodávat ani lehce pikantní informace. Zastupitelství v Ázerbájdžánu pilně referovalo, že na obličeji první dámy této na ropu a zemní plyn bohaté země se podepsala řada plastických operací. "V televizi, fotografiích ani v osobním styku není schopná projevit plnou škálu obličejových výrazů," popisuje depeše zevnějšek dámy, která se prý v této islámské zemi obléká tak odvážně, že by to bylo šokující i v řadě evropských zemí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video