Další povinná výbava: Američané chtějí couvací kamery pro všechna auta

  • 98
Už brzy budou muset výrobci v USA do všech nových vozů montovat kamery pro couvání. Americké úřady tak chtějí předejít tisícovkám zranění a stovkám úmrtí, ke kterým dojde kvůli přehlédnutí osoby za vozem.

Americký Národní úřad pro bezpečnost provozu (NHTSA) právě připravuje předpisy, podle kterých by výrobci automobilů museli od roku 2014 všechny nové vozy vybavovat systémem pro vidění vzad. Úřad tím chce předejít nehodám, kdy si řidič nevšimne osoby za automobilem a přejede ji.

Takových nehod se v USA ročně stane asi 18 000 a průměrně při nich zemře 292 osob. Nejčastějšími oběťmi těchto nehod jsou malé děti ve věku do pěti let, ty tvoří 44 % postižených. Řidič si při vycouvávání z garáže nebo z parkovacího místa před domem nevšimne dítěte, které si hraje přímo za autem. Zavedení předpisu pro povinné vybavení vozů systémem pro vidění vzad vyžaduje zákon z roku 2007. Poslední kapkou pro vznik zákona byl případ z New Yorku, kde dvouletého Camerona Gulbransena přejel při couvání vlastní otec.

Nová auta by měla být vybavena nejlépe couvacími kamerami. V roce 2012 by mělo být takto vybaveno 10 % všech aut, o rok později už 40 % aut a v roce 2014 pak všechna vyráběná auta. NHTSA dává zúčastněným stranám 60 dní na připomínkování návrhu. Výrobci automobilů se v podstatě této myšlence nebrání. Třeba Ford oznámil, že téměř všechna jeho auta (a vozy Lincoln) dostanou kameru pro vidění vzad již na konci roku 2011.

Shoda je překvapivá vzhledem k tomu, jaké dodatečné náklady bude opatření stát. Odhady říkají, že osazení kompletní produkce může ročně přijít až na 2,7 miliardy dolarů. U automobilů bez LCD displejů může kamera pro vidění vzad stát navíc 159 až 203 dolarů, u vozů s displejem pak kamera znamená mezi 58 a 88 dolary navíc. Kromě chodců na novém pravidlu vydělají především výrobci těchto systémů. Dá se předpokládat, že s masivním zvýšením zájmu o kamery přijde i jejich zlevnění.

Kamera ale podle návrhu není jediným nutným řešením, je to ale optimální varianta. Bude zajímavé sledovat, jakými alternativními způsoby se někteří výrobci s pravidlem vypořádají.

Zatím není jasné, zda tyto náklady třeba Ford promítne do koncových cen automobilů, spíše to ale vypadá, že výrobci zavedou kamery do výbavy v rámci průběžného zdokonalování modelů a třeba jen zpomalí zlevňování vozů.

O tom, že by třeba Evropská unie připravovala podobné nařízení, zatím informace nejsou. Je ale velmi pravděpodobné, že se v tomto případě budou evropští zákonodárci za oceánem inspirovat. Navíc samotné povinné zavedení kamer v USA bude mít jistě za následek celkově větší rozšíření kamer i v evropských vozech.