Aktivisté nosí ze solidarity odznáček s portrétem vězněné disidenta Liou Siao-poa | foto: AP

Čína před udílením Nobelovky blokuje web, uklidila aktivisty a zakázala oslavy

  • 74
Čínská vláda sevřela před udílením Nobelovy ceny míru vězněnému disidentovi Liou Siao-poovi celou zemi drakonickými zákazy. Kvůli možným oslavám nesmí restaurace přijímat rezervace většího počtu lidí. Přátelé disidenta mají odpojené telefony a policie je sleduje na každém kroku. Peking navíc zablokoval internetové stránky BBC i CNN.

Na místě, kde by měl při předávání Nobelovy ceny míru sedět čínský disident Liou Siao-po, bude stát jen prázdná židle s jeho snímkem. V Oslu nebude aktivista, kterého loni Čína potichu odsoudila k 11 rokům žaláře, ani nikdo z jeho rodiny - Čína je na ceremoniál nepustila.

Vláda má panickou hrůzu i z jakýchkoli oslav ocenění, a tak budou prázdné židle i v čínských restauracích. Policie si svolala majitele pekingských restaurací, barů, kaváren a dalších zábavních podniků a přikázala jim, aby od dneška až do soboty nepřijímali žádnou rezervaci pro více než šest lidí.

Místa v restauracích obsadí policejní komparz

"Policie nám řekla, že pokud se někdo pokusí zarezervovat stůl, máme mu říct, že už je obsazený a policie se pokusí místa zaplnit," popsal instrukce od policie jeden z restauratérů. Muži zákona zároveň nabádali majitele podniků, aby hlásili jakékoli projevy sympatií k Liou Siao-poovi.

UDĚLENÍ CENY MÍRU v číně SE NEPOVEDLO

Zmatená holčička přebíra Konfuciovu cenu míru

Zmatená holčička přebíra Konfuciovu cenu míru

Čína poprvé udělila vlastní vyznamenání za zásluhy o mír. Konfuciovu cenu míru přiřkla bývalému tchajwanskému viceprezidentovi Lien Čanovi, a to za úsilí o budování vztahů mezi pevninskou Čínou a Tchaj-wanem. Lien si ale do Pekingu pro cenu nepřijel. (o ceně více čtěte zde)

Před asi stovkou novinářů ji tak Číňané místo Liena předali vystrašené malé holčičce, která pak do objektivů ukazovala svazek bankovek. S cenou se totiž pojí odměna v přepočtu asi 285 tisíc korun. Tchajwanští poslanci hodnotili akci Pekingu jako zábavnou.

"Řekli nám, že každá oslava v těchto dnech může souviset s podvracením státu, protože za tu byl odsouzený Liou Siao-po," popsal atmosféru na setkání asi šedesáti majitelů barů a kaváren s policií jeden z podnikatelů britskému deníku The Times.

Atmosféra v Pekingu nápadně připomíná šikanu, kterou metropole zažívala při loňských oslavách 60. výročí vzniku Čínské lidové republiky nebo před dvěma lety při olympiádě. Poprvé od té doby se také nejde připojit k internetovým stránkám BBC, CNN a norské stanice NRK. Na obrazovce se jen objeví: "Internet Explorer nemůže zobrazit stránku".

Policisté jsou rodině a známým v patách

Zdaleka nejhůř je na tom ale rodina, přátelé a známí samotného disidenta. Ti všichni upadli do klatby úřadů. Od oznámení vítěze letošní ceny agenti nepřetržitě sledují 250 nejbližších lidí. Lidé na seznamu hostů, který sestavila Liouova žena, nesmí vycestovat a často mají odpojené telefony.

Samotnou manželku disidenta drží policie pod zámkem v jejím vlastním bytě. Podle jednoho z právníků jí chodí policisté i nakupovat, telefonovat smí jednou denně a to pouze své matce. Pod dohledem je 24 hodin denně. Stín padl i na přátele, které teď na každém kroku sleduje policie. (více o věznění manželky čtěte zde)

Liouovi právníci mají odpojený telefon, další blízké policie odvezla na neznámá místa mimo Peking, aby nemohli rozpoutat oslavy nebo jim přikázala zdržovat se doma. "Řekli mi, že nesmím mluvit s médii ani šířit své názory," uvedl Liouův dlouholetý přítel Wang Li-siung. Když se šel projít, doprovázeli ho dva policisté a vůz.

Přijďte demonstrovat, nutí ambasáda čínskou komunitu

Kromě toho, že Peking pevně utáhl smyčku uvnitř země, vytasil ostny i navenek. Ostře kritizoval americké poslance, kteří odhlasovali rezoluci, v níž oceňují Liouův postoj a žádají jeho propuštění. Čínská delegace se také na konferenci OSN v Cancúnu odmítla sejít s norskými protějšky.

Čínští diplomaté se zároveň snaží přinutit Číňany, kteří žijí v Norsku, aby se zúčastnili demonstrace proti Nobelově ceně. Za neúčast hrozí členům komunity perzekucí. Ke smíru nepomohla ani dnešní vstřícná slova předsedy Nobelova výboru Thornbjorna Jaglanda.

"Není to cena proti Číně. Je to cena, která je uctěním čínského lidu," řekl v předvečer slavnostní ceremonie Jagland. Sálem v Oslu zítra alespoň zazní jeden z Liouových textů. Přečte ho herečka Liv Ullmannová. Nejméně 19 zemí už ale ohlásilo, že své zástupce na oslavy nepošle. (více čtěte zde)

ČÍNSKÝ DISIDENT

Čtyřiapadesátiletý Liou Siao-po pobýval při studiu v Pekingu i na univerzitách v USA a Norsku. Sílící demokratizační hnutí v Číně v roce 1989 donutilo Lioua vrátit se do vlasti, kde se ihned zapojil do organizování studentských protestů.

Liou Siao-po na archivním snímku (28. října 2008)Za svou činnost byl zatčen a odsouzen k téměř dvouletému vězení. Kritika čínského systému vlády jedné strany vynesla Liouovi v letech 1996 až 1999 druhý pobyt ve vězení, tentokrát v převýchovném pracovním táboře.

Oženil se zde s názorově spřízněnou Liou Sia, která je další postavou disidentského hnutí.

Dosud nejvýznamnějším Liouovým počinem je sepsání Charty 08, v níž několik set čínských osobností navrhlo 19 opatření ke zlepšení lidských práv v Číně. Inspirací k sepsání na čínské poměry velmi odvážného dokumentu byla československá Charta 77.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video