Tomáš Chrápek v obětí spoluhráčů poté, co poslal Čechy do semifinále mistrovství světa | foto: ČFbU

Florbalisté jsou v semifinále MS, výhru nad Estonci ale vydřeli až v penaltách

• 165
Helsinky (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Čeští florbalisté si po dvou letech znovu zahrají semifinále mistrovství světa. V Helsinkách se ale s Estonci ve čtvrtfinále dost natrápili, blamáž odvrátili až v samostatných nájezdech, ten rozhodující proměnil Chrápek. V boji o finále vyzvou Češi v pátek domácí obhájce titulu Finy.

česko - estonsko: on-line reportáž zde

"Čekal jsem, že to bude těžké. Oni vlastně měli na mistrovství dva zápasy, ten se Švédskem vypustili. Myslím, že ve čtvrtfinále by potrápili i jiného soupeře," řekl kouč Tomáš Trnavský, který si pořádně oddychl.

"Byly to docela velké nervy. Ale já věřil, že to vyrovnáme. Kdybychom šli do šesti, tak bychom to určitě urvali. Naštěstí se to povedlo ještě ve hře pět na pět."

Obrovskou ostudu Čechů odvrátili oba gólmani. David Rytych především v prodloužení několikrát ve vyložené šanci Estonce vychytal, při nájezdech se pak zaskvěl Tomáš Kafka, který dvě penalty soupeřů zlikvidoval.

19:30 Švýcarsko/Rusko - Švédsko/Norsko

V zápase Češi dvakrát prohrávali, do prodloužení favorita poslal Sladký, který vyrovnal až 104 sekund před sirénou.

"Už výkon proti Norům nás varoval a dnes se to ukázalo. Naší hře chybí kvalita a organizace. Vůbec jsme za celý zápas hru nekontrolovali," kritizoval hru českých florbalistů Vladimír Fuchs, který zápas spolukomentoval pro Českou televizi.

Češi se utápěli ve vlastní nemohoucnosti. Sice většinu zápasu strávili na soupeřově polovině, ale jejich hře chyběl nápad a moment překvapení.

"Nemohli jsme se prosadit i přesto, že jsme měli dostatek šancí. Ale Estonci skvěle bránili a my se nemohli dostat přes tu jejich tuhou defenzívu," řekl kapitán Milan Fridrich.

Navíc fantasticky zachytal estonský brankář Jarkko Saastamoinen. "Myslím, že tenhle zápas si bude pamatovat hodně dlouho," řekl Trnavský.

Češi si nevěděli rady si zejména s první lajnou Estonců, v níž dominovali oba borci AIK Stockholm bratři Henrik a Kristian Talmeovi.

Právě z jejich souhry už po 25 sekundách Rytych poprvé inkasoval. Henrik našel na levé straně Kristiana a ten prostřelil zkoprnělého Rytycha.

"Nějak jsme tam zaspali a já to už nestihnul. Dal to krásně k tyči nad nohu. Těžko se s tím dalo něco dělat," řekl Rytych.

Radost estonských florbalistů po gólu do české sítě.

Estonce rychlý úspěch nakopl, naopak Češi se dlouho nemohli najít. Soupeře zamkli před jeho brankou, zaznamenali dokonce dvakrát víc střeleckých pokusů, ale finální přihrávkou soupeře nepřekvapili.

Nevymysleli nic ani ze dvou přesilovek, přičemž při té druhé hráli pět sekund ve dvojnásobné početní výhodě.

A mohlo být ještě hůř. V 11. minutě Tomašík ztratil balonek, na zteč vyrazil Salm, vracející se vítkovický forvard fauloval a pískala se penalta.

Na tu Češi vyměnili gólmana - do branky se postavil Kafka a Kiviho nájezd naštěstí vyrazil. Jenže ani to svěřence kouče Trnavského nevzbudilo a dál nechávali vyniknout hlavně první útočnou formaci Estonců, kteří díky Markusovi a Henriku Talmemu ještě dvakrát ohrozili Rytycha.

Ve druhé třetině Češi přidali na důrazu, ale úspěch dlouho nepřicházel. Třikrát se v nadějné pozici ocitl kapitán Fridrich, ale brankář Saastamoinen se překonával.

Radek Sikora v šanci před estonským brankářem. Štěpán Slaný bojuje o míček v utkání proti Estonsku.

Prokletí konečně zlomil ve 35. minutě Garčar, jehož přihrávkou našel Slaný a střešovický bek propálil hradbu těl před Saastamoinenem. Svou čtvrtou trefu Garčar oslavil svým tradičním postojem lukostřelce. Další gól ale on ani jeho spoluhráči do druhé přestávky nepřidali, naopak česká obrana ještě několikrát při pokusech Estonců trnula.

I ve třetí části byli Češi častěji před estonským brankářem, ale jejich pokusy byly až příliš statické a k ničemu nevedly. Ve 48. nevyužili přesilovku, vzápětí fauloval Richter a Markus po 23 sekundách střelou, na níž si Rytych sáhl, poslal Estonce znovu do vedení.

"Moc jsem toho neviděl. Střílel ze strany a mě to tam nějak proklouzlo přes nohu," řekl český gólman.

Drama pokračovalo, ale Čechy držel v šachu Saastamoinen. Brus nastřelil tyčku a Trnavský si vzal oddechový čas.

Ostudu odvrátil Sladký v čase 58:16, který doklepl Jelínkovu ránu. "S Pavlem Brusem a Honzou Jelínkem se dlouho známe. Řekli jsme si, že když dáme přihrávku zpátky na beka, ať to tam hned nahodí a půjdeme minimálně dva do branky. Odrazilo se mi to od hrudi, trefil jsem to snad tyčkou a doskákalo to tam," prohlásil šťastný střelec.

Ve druhé minutě nastaveného času se zaskvěl Rytych, který zneškodnil střelu Markuse. V posledních sekundách infarktového prodloužení znovu čaroval český gólman, který se vytáhl proti Henriku Talmemu.

Nájezdy - to už byla loterie. Češi začínali. Fridrich nezaváhal, stejně jako Henrik Talme. Zálesný zkušeně poslal míček do horního rohu a pak už čaroval Kafka.

Zlikvidoval nájezd Kristiana Talmeho a vedení 3:1 zařídil Richter. Poté znovu Kafka chytil ránu Kiviho a Chrápek utkání přesnou trefou ukončil.

MS florbalistů - play-off

Čtvrtfinále:

Česká republika - Estonsko 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky:
35. Garčar (Slaný), 59. Sladký (Jelínek), rozhodující sam. nájezd Chrápek - 1. K. Talme (H. Talme), 50. Markus (H. Talme). Proměněné nájezdy: Fridrich, Zálesný, Richter, Chrápek - H. Talme. Neproměněné nájezdy: K. Talme, Kivi. Rozhodčí: Baumgartner, Kläsi (oba Švýc.). Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. Diváci: 1020.

Česká republika: Rytych (v 11. na TS a na nájezdy Kafka) - Chrápek, Jakůbek, Garčar, Slaný, Jelínek, Brus - Fojta (35. Šebek), Sikora, Zálesný - Ostřanský, Fridrich, Richter - Sladký, Tomašík, Skalík. Trenéři Tomáš Trnavský, Filip Vítek a Jan Vavrečka.

Estonsko: Saastamoinen - Thomsson, Strömfelt, Pass, Sivakov - H. Talme, Markus, L. Talme - Karis, Kivi, Söber - Salm. Trenéři: Jari-Petteri Anttila, Risto Lall a Marko Saksing.

Finsko - Lotyšsko 12:2 (2:1, 6:1, 4:0)
35., 40. a 45. Mika Kohonen, 5. a 49. Hyvärinen, 18. a 29. Tiitu, 32. a 53. Vänttinen, 25. Johansson, 36. Jussila, 41. Kivilehto - 4. a 30.