John Lennon v New Yorku

John Lennon v New Yorku - Fotografie vznikla 26. listopadu 1980, tedy několik málo dní před Lennonovou smrtí. | foto: Profimedia.cz

Půjčil si struny na kytaru a pak zemřel. Je to 30 let od smrti Johna Lennona

  • 18
Ve středu 8. prosince tomu bude na den přesně třicet let, kdy svět obletěla zpráva o smrti Johna Lennona. Co ale dělal v předvečer své smrti?

7. prosince 1980 byl John Lennon ve studiu. Deska Double Fantasy sice byla měsíc na pultech obchodů, Lennon a Yoko Ono už však pracovali na další nahrávce. Pod názvem Milk and Honey vyšla v roce 1984.

Toho dne byl tedy v newyorském studiu Record Plant. Od Thoma Panunzia, který tam jako technik pracoval na desce Golden Down od Willieho Nilea, si dokonce půjčoval sadu kytarových strun. O tom se také dochoval záznam. John byl ve studiu i druhý den podvečer, kdy dohlížel na Titulní stránka speciální přílohy MF DNES k výročí smrti Johna Lennonamíchání písně Walking on Thin Ice, kterou vydala Yoko na singlu v roce 1981.

Panunzio se podle webu The Beatles Bible s Lennonem potkal před studiem a poprosil ho o autogram pro svého přítele Karla. John mu ho napsal, jenže si to popletl a do věnování připsal poděkování za půjčené struny. Věnování Karlovi se letos v září vydražilo za 154 tisíc dolarů (asi 2,9 milionu korun).

Lennon ze studia odešel 8. prosince po desáté večer, když přijel ke svému bytu v rezidenci Dakota, už na něj čekal Mark Chapman s nabitou zbraní.

Pět výstřelů, čtyři zásahy

Vše se pak seběhlo strašně rychle. Když auto zastavilo, Chapman stál ve stínu nedalekého podloubí. Jako první vystoupila Yoko, John ji po chvíli následoval k recepci.

Když procházel kolem Chapmana, krátce se na něj podíval. Jakmile ho minul, odhodlal se vrah k činu. Na Lennona vystřelil pět ran. První ho minula, proletěla kolem jeho hlavy a rozbila jedno z domovních oken. Další dvě střely trefily hudebníka do levé části zad a zbylé dvě ho zasáhly do ramene.

Všechny čtyři kulky mu způsobily vážná zranění, ta první Lennonovi protrhla srdeční tepnu. Silně krvácející udělal pár kroků do recepce a tam se zhroutil v bezvědomí.

Ve středeční MF DNES najdete mimořádnou přílohu mapující Lennonovu dráhu i poslední den jeho života, rozhovor s Yoko Ono nebo vzpomínky Karla Gotta.

Na místo záhy dorazily dva policejní týmy. Strážníci za pár minut naložili raněného do svého vozu a odvezli ho do Roosveltovy nemocnice. Lennon se v autě údajně na chvíli probral a pokoušel se s nimi mluvit, nicméně záhy opět upadl do bezvědomí.

Na pohotovosti už neměl pulz a nedýchal. Tři doktoři mu otevřeli hrudník a prováděli přímou masáž srdce. Ale poškození bylo příliš rozsáhlé a ztratil přes osmdesát procent krve. Lennona prohlásili za mrtvého ve 23.15.

Neuvěřitelná zpráva se záhy dostala do vysílání rozhlasových a televizních stanic, kolem Dakoty a v přilehlém Central Parku se spontánně scházely hloučky fanoušků.

Chapmana za vraždu odsoudili na doživotí. V roce 2000 požádal poprvé o propuštění, soud mu nevyhověl. Dodnes pobývá v newyorské věznici Attica.