Podívejte se na nejnebezpečnější železniční úsek. Bouralo se tu osmkrát

  • 71
Železniční trať mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm je nejnebezpečnější v Česku. Řidičům tady totiž hrozí největší riziko srážky s vlakem. Letos se tu stalo už osm nehod. Trať dlouhá pouhých 13 kilometrů leží u hlavní silnice a je na ní řada přejezdů bez signalizace či závor.

Na trati se letos bouralo celkem osmkrát, což je nevíc v celé republice. "Je to neuvěřitelné číslo. Nepamatuju, že by se tu někdy stávalo tolik nehod jako za poslední dva roky," kroutí hlavou Jiří Randus, starosta Zubří, kterým nebezpečná železnice prochází.

Trať z Valašského Meziříčí do Rožnova vede těsně podél silnice. Je na ní velký počet přejezdů.

Ani České dráhy netuší, v čem je problém. "V listopadu se zde stalo pět nehod, nyní další, přitom v předchozích měsících byly pouze dvě. Nevím, co se tu děje," reagoval mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Tolik přejezdů nikde nenajdete

Místní lidé ale tvrdí, že důvodem je hlavně nevhodné umístění trati těsně u hlavní silnice. "V tomto úseku je tolik přejezdů, jako nenajdete nikde v republice. Hlavní silnice vede těsně podél trati a z ní je snad pět odboček, které vedou přes trať. Dopravní situace je nepřehledná," zlobí se Miroslav Válek, řidič z Valašského Meziříčí.

Řidičům dělají problémy přejezdy bez závor, kterých je na trati celá řada.

Na trati Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm se stalo osm nehod a zemřelo na ní osm lidí. Je to nejnebezpečnější železniční úsek.

Na trati Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm se stalo osm nehod a zemřelo na ní osm lidí. Je to nejnebezpečnější železniční úsek.

České dráhy už naznačily, že na úseku mezi Zašovou a Stříteží nad Bečvou možná vznikne nová světelná signalizace, která je bezpečnější. "Jen letos se tady staly dvě nehody," vysvětlil Drápal.

Problematický je zejména výjezd na hlavní silnici ze Zubří, který vede přes trať. "Stav je katastrofální. Možná by pomohlo, kdyby vlak houkal, než přijede na koleje, nebo se přidalo nějaké osvětlení," líčí Randus.

Měl tady už vyrůst výjezd s novými odbočovacími pruhy včetně posunutí koryta Bečvy, ale chybí na něj 130 milionů korun.

Na vině jsou nepozorní řidiči

Podle Drážní inspekce není problém v zabezpečení přejezdů. "Na hlavních přejezdech je světelná a zvuková signalizace, na ostatních jsou značky a výstražné kříže," popsal Drápal.

Na vině jsou prý hlavně řidiči, s čímž souhlasí i dopravní policisté.

"Na místě je potřeba maximální opatrnosti. Poslední dvě smrtelné nehody zavinili mladí nepozorní řidiči," zdůraznila Lenka Javorková, mluvčí vsetínských policistů.

"Všechny přejezdy jsou po stránce zabezpečení v pořádku. Ale je jasné, že trať tudy zkrátka vede a řidiči se nějak do vesniček dostat musí," dodala Javorková.


Video