Většina lidí by podpořila i generální stávku. Nečas hájí škrty, nechce euro

  • 3775
Škrty v platech státních zaměstnanců jsou podle premiéra a předsedy ODS Petra Nečase nutné. Pokud by na platy vláda nesáhla, zhroutil by se podle něj rozpočet. Nečas tak reagoval na výsledky průzkumu společnosti SC&C pro ČT, podle nějž má stávka odborů kvůli platům podporu 60 % veřejnosti a 54 procent by podpořilo i generální stávku.

"Pro formu demonstrace a stávky mám pochopení. Nemám pochopení pro cíl stávky," řekl předseda vlády v Otázkách Václava Moravce v ČT. Aktivita odborářských předáků je podle něj dána i tím, že chtějí zastřít to, jak jim postupně ubývá členů.

Demonstrace odborářů proti vládním škrtům na Palachově náměstí v Praze. (21. září 2010)Na 8. prosince odbory zastupující zaměstnance veřejného sektoru vyhlásily zatím celodenní stávku. Ta bude mimo jiné znamenat, že lidé nepochodí na úřadech, ale nebude se také například vařit v některých školních jídelnách. Odbory protestují proti tomu, že Nečasova vláda chce dát v příštím roce na platy zaměstnanců veřejného sektoru - policistů, hasičů či státních úředníků o deset procent nižší částku.

Podle průzkumu SC&C by ovšem 42 procent lidí podporovalo i generální stávku, dalších 12 procent uvedlo, že by se jí i účastnilo. Proti generální stávce je 38 procent občanů, ostatní nevědí.

Nečasova vláda neurčí termín pro zavedení eura

"My kalkulujeme se vším," odvětil šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil na dotaz, zda odbory počítají s možností generální stávky. Odbory o ní budou uvažovat. Vadí jim, že s nimi vláda podle jejich názoru málo diskutuje o reformních krocích, které připravuje.

Zavadil v televizi řekl, že v den stávky by lidé neměli vůbec chodit na úřady. "Je možné, že některé úřady budou mít omezenou funkčnost," připustil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09. Podle Zavadila mají odbory už předběžná čísla o tom, jaká bude účast ve stávce. "Například v Karviné to bude 93 škol a 2500 pedagogických i nepedagogických pracovníků," řekl Zavadil.

"Reformní kroky jsou prostě nutné. Pokud bychom je odkládali, museli bychom je stejně udělat později," zopakoval premiér Nečas. Připustil, že některým lidem se další reformy, které chystá vláda - zdravotnictví či penzijního systému - nebudou líbit, ale země je potřebuje.

Česko také podle premiéra nebude pospíchat na určení termínu pro zavedení eura. "Euro přijmeme až ve chvíli, kdy si budeme jisti, že je to ekonomicky racionální," uvedl předseda vlády. - Nečas: termín zavedení eura moje vláda řešit nebude

Heger má podporu premiéra. Změny u důchodů hájí tlakem Ústavního soudu

Ministr zdravotnictví Leoš Heger.Nečasovu plnou podporu má ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09, i když tisíce lékařů podepsaly výzvu Děkujeme, odcházíme a hrozí, že podají výpovědi, pokud se platy lékařů výrazně nezvýší. "Byl dlouhodobě velmi úspěšným ředitelem Fakultní nemocnice v Hradci Králové," uvedl premiér.

Úspory ve zdravotnictví by podle něj mohlo přinést například převádění některých nadbytečných nemocnic na zařízení péče o dlouhodobě nemocné či slučování některých menších nemocnic.

Nečas také obhajoval chystanou změnu ve výpočtech důchodů, podle níž si polepší lidé s příjmem nad 36 tisíc korun, kteří teprve do penze půjdou, na úkor lidí, kteří mají nyní příjmy nižší.

"Vláda takovou věc nechtěla dělat, ale byla k tomu donucena Ústavním soudem," uvedl předseda vlády. "Dopisy s protesty tedy na Ústavní soud do Brna," dodal Nečas v debatě v České televizi.

Předseda vlády se vyjádřil také ke snaze ministra vnitra Radka Johna, který vyzval k odchodu policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Nejdřív se chce setkat zvlášť s Martinů a s Johnem a až potom si udělá definitivní názor, jaký by měl být další postup.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue