LeBron James z Miami Heat byl vybučen před zápasem na palubovce Clevelandu Cavaliers | foto: AP

Miamské impérium udeřilo. Fandové ani hráči Clevelandu se nezmohli na odpor

• 2
Clevelandští fanoušci hrozili LeBronu Jamesovi tvrdou psychologickou bitvou, basketbalisté Cavaliers důsledným odporem proti favoritům z Miami Heat. Obojí odhodlání skončilo jen v náznaku. A tak si hosté z nepřátelského území vezou výhru 118:90 a James střeleckou pohodu. Vždyť nasázel 38 bodů.

Co si v Ohiu myslí o Miami Heat? Že floridský tým je temným basketbalovým impériem, proti kterému je třeba povstat. Alespoň to dali najevo, když k nástupu LeBrona Jamese a spol. zvolili skladbu The Imperial March z filmové série Star Wars.

K melodii od Johna Williamse pak ještě místní fandové připojili hlasité bučení, kterým počastovali všechny hráče Heat. James si vyslechl totéž co Dwyane Wade, Chris Bosh a dalších osm mužů.

Čestnou výjimku totiž tvořil Žydrunas Ilgauskas. Litevský dlouhán v Clevelandu strávil 14 sezon. V té loňské byl vedením vyměněn do Washingtonu, ale ještě před play-off se do Clevelandu vrátil. To všechno fandové ocenili ovacemi. Přesně tak, jak si před zápasem slíbili.

A došlo i na naplnění jedné tradice: James ještě více rozvášnil dav proti sobě, kdy si svůj oblíbený rituál s vyhozením prášku proti prokluzování míče neodpustil ani tentokrát.

LeBron James v Clevelandu poprvé jako člen Miami Heat

Možná se čekal opak. Vždyť například Shaquille O'Neal, který za oba zúčastněné týmy v minulosti hrál, přiznal, že se v kabině Bostonu Celtics na toto téma uzavíraly sázky.

Poslední radu, jak zvládnout vypjatý duel, dostal James na dálku od Reggieho Millera. "Musí akceptovat a užít si černý klobouk padoucha," poznamenal někdejší enfant terrible NBA, který dnes pracuje jako televizní spolukomentátor.

Někdejší basketbalový hrdina s novou rolí bojoval, na začátku na něm byla patrná nervozita. Ale na palubovce se pětadvacetiletý křídelník brzy rozkoukal, vždyť tu strávil sedm let.

Do zápasu mu pomohla šestnáctibodové série na konci první čtvrtiny, kterou hosté otáčeli zápas. Sám James se na ní podílel z padesáti procent.

LeBron James (v bílém) z Miami Heat zakončuje přes atak Jamaria Moona z Clevelandu Cavaliers

A protože Joey Graham či Anthony Parker nejsou ti, kteří by doopravdy mohli Jamese v Clevelandu zastoupit, rozdíl ve skóre rostl a rostl. V poločase prohrávali 40:59, navíc si hned na úvod druhé půle nechali od hostující hvězdy nasázet čtyři rychlé body.

Rozjela se tím nezastavitelná střelecká mašina. 24 bodů za čtvrtinu. Hned třikrát zaznamenal James koš s faulem. Trefoval dvojky i trojky. Na dlouhé minuty byl neomylný.

Po skvělé třetí periodě (Miami vedlo 95:65) si James vysloužil volno do té čtvrté. A pohov měli i fandové Clevelandu, jimž odhodlaný odpor dlouho nevydržel. To Vince Carter zažívá v Torontu větší bouři nevole ještě dnes, po šesti letech od odchodu.

VE STŘEHU. Policisté z Clevelandu dohlížejí na fanoušky před zápasem Cavaliers s Miami Heat

S koncem zápasu se LeBron dlouze objal s Jawadem Williamsem a na popud ochranky odkráčel do šaten. Vyšel z nich jako vítěz a profesionál. "Vůči lidem rozhodně necítím nějakou nenávist. Přišli sem zkrátka proto, aby podpořili svůj tým," vzkázal 20 562 divákům.

A ani do přeceňování jedné výhry a jednoho dobrého výkonu se mu moc nechtělo. "Víte, prostě stále platí, že se ještě musíme hodně zlepšit," poznamenal James.