Pau Gasol (vlevo) a Kobe Bryant po posledním společném utkání za Los Angeles...

Pau Gasol (vlevo) a Kobe Bryant po posledním společném utkání za Los Angeles Lakers. | foto: AP

Budíček, šampioni. Lakers prohráli v NBA už čtvrtý zápas v řadě

• 4
Pau Gasol něco takového ve žluto-fialovém dresu ještě nezažil. A jeho hvězdní parťáci z Los Angeles Lakers v čele Kobem Bryantem už takové pocity asi taky zapomněli. Prohrát čtyřikrát za sebou, to se legendárnímu klubu, který je úřadujícím šampionem NBA, "podařilo" naposledy v roce 2007.

"Ještě není potřeba svolávat krizové sezení, ale měli bychom se víc soustředit," uznávala superstar jménem Bryant po prohře číslo tři.

"Musíme se podívat do zrcadla a ptát se: Proč se nám to stalo? A co uděláme pro to, aby už se to dít přestalo?" dodal Gasol.

Příkladem budiž poslední porážka. Středeční zápas v Houstonu. Domácím Rockets scházely dlouhodobě zraněné opory Jao Ming s Aaronem Brooksem. Pro mistry oranžového míče z LA Lakers měli být snadným soustem. Ale nebyli.

Vzepřel se dělník basketbalových palubovek Shane Battier. Skvělý obranář se tentokrát blýskl střelecky, v posledních třech minutách duelu zaznamenal 11 ze svých 17 bodů. A slavila se výhra 109:99.

STŘELECKÝ KONCERT SHANEA BATTIERA PROTI LAKERS

Lakers přitom takřka celý zápas kontrolovali. Neměli k dispozici kdovíjaký náskok, ale mírné vedení favoritovi před samotným závěrem nahrávalo.

A tak začaly tryskat emoce. "Jak víte, co si o svých kvalitách myslíme? Jsme v pohodě," zavrčel po prohře na novináře Bryant. "Vyhráli bychom teď další titul? Asi ne. Ale teď se nerozhoduje," dodal.

Lakers pořád ještě vedou svou divizi a v Západní konferenci jsou čtvrtí, ale zkrátka to teď není ono. Dobře to je vidět právě na Bryantovi.

Slavný rozehrávač sice dává body, proti Memphisu celkem 29, ale spotřeboval na to věrtel střel: trefil jen 9 z 25. A na 27 bodů proti Houstonu vyslal 25 pokusů. Uspěl v deseti případech.

A další trable Lakers? Mizerná hra po poločase a nepříliš dobré výkony hráčů z lavičky. "Třetí čtvrtiny jsou opravdu problém. A náhradníci také nemají oslnivou formu," uznal kouč mistrovského týmu Phil Jackson.

Na místě je možná obezřetnost, ale na druhou stranu pořád ještě nejde o tragédii. NBA je letos vyrovnaná, nad 80% úspěšností se zatím drží jen San Antonio. A například favorit z Miami se souží s bilancí 11 výher, 8 porážek.