Zakladatel WikiLeaks Julian Assange | foto: AP

PROFIL: Kdo je Julian Assange, jehož WikiLeaks se bojí vlády celého světa

  • 258
Pro někoho bezskrupulózní zločinec, který riskuje životy, pro jiné hrdina, jenž odhaluje mnohdy nepříjemnou pravdu. Julian Assange - zakladatel WikiLeaks. Syn potulných herců, který umí roztřást vlády i nadnárodní korporace a na nějž Interpol vydal zatykač za znásilnění. Kdo to vlastně je?

"Skoro nespí, sotva kdy něco zhltne a pořád je na cestách," popsal zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assangeho reportér magazínu The New Yorker Raffi Khatchadourian, jenž s ním na jaře strávil několik týdnů.

A coby neúnavného dříče, který umí prolomit zabezpečovací kódy snad každého počítače, popisuje 39letého Assangeho i většina jeho bývalých kolegů. Pohled na takřka průsvitného muže jejich tvrzení podporuje a on sám v jednom z rozhovorů řekl, že "vlastně bydlí na letišti".

Dětství s rancem v ruce

Potulování po světě má asi v genech, narodil se australským hercům z kočovné divadelní společnosti. To bylo v roce 1971. Do rodného listu mu zapsali jako místo narození Townsville, dlouho tam ale nežil. Rodina se stěhovala z místa na místo, do čtrnácti let změnil bydliště celkem 37krát.

TRHÁKY WIKILEAKS PŘED DEPEŠEMI

Deset velkých odhalení WikiLeaks před depešemi

Někdy v té době se jeho rodiče rozvedli a soudili se, kdo ho dostane do opatrovnictví. Matka tehdy syna unesla a pět let se s ním skrývala na tajných místech. I z této zkušenosti teď Assange asi dost čerpá. Nikdo neví, kde je. Pátrají po něm Švédové, kteří ho viní ze znásilnění dvou žen. Interpol na něj proto vydal mezinárodní zatykač (o zatykači zde).

ÚNIK DEPEŠÍ NA WIKILEAKS

Ovšem Assangemu nechybí ani zážitky z policejní cely. Odmala ho bavily počítače a dle některých zdrojů se k první hackerské partě přidal v jedenácti letech. O devět let později ho poprvé zatkli. Prý se naboural do účtu jedné banky, které "pustil žilou". Soud mu tehdy nic neprokázal, a tak vyvázl jen s pokutou.

Tehdy už byl dva roky otcem, oženil se v osmnácti letech. Manželství muži, jehož bývalí podřízení popisovali jako hodně inteligentního, ale i dosti prudkého, nevydrželo. Stejně jako kdysi jeho rodiče i on absolvoval boj o opatrovnictví svého potomka. (Později s matkou Christine vytvořil na internetu jakousi "centrální databanku" pro rodiče, kteří u soudu bojují o své děti, kde zveřejňoval dokumenty ze soudů, posudky a další citlivé materiály.)

O hackerství napsal knihu, pak přišlo WikiLeaks

V následujících letech Assange studoval na univerzitě, věnoval se postupně asi šesti oborům, z nichž ani jeden nedokončil. Už tehdy ale spolupracoval na článcích a knihách o hackerství.

Právě v té době v něm uzrála myšlenka založit WikiLeaks - platformu, která by se dokázala dostat k citlivým informacím, které by pak zveřejňoval s cílem upozornit na možné nepravosti a nešvary vlád a státních institucí. Portál založil před čtyřmi lety.

Assangeho motivuje hlavně přesvědčení, že všechny informace by měly být veřejné. Jeho osobní politické názory jsou ovlivněny silnou antipatií vůči Americe a korupční kultuře velkých korporací. Za odhalení řady dokumentů dostal v uplynulých letech několik cen včetně ceny Amnesty International a začátkem listopadu vedl v žebříčku "Osobnosti roku 2010" magazínu Time.

ZVEŘEJNĚNÍ TAJNÝCH DEPEŠÍ

Server WikiLeaks začal v neděli zveřejňovat tajné depeše americké diplomacie. Zprávy, které si vyměňovaly v průběhu čtyřiceti let americké ambasády s ministerstvem zahraničí ve Washingtonu, vyvolaly zájem celého světa.

Prozradily například, jak američtí diplomaté říkali Angele Merkelové (teflonka), Vladimiru Putinovi (alfa-samec) či to, že chování Mahmúda Ahmadínežáda lze přirovnat k Adolfu Hitlerovi.

Z amerického velvyslanectví v Praze uniklo 1 271 hlášení, jsou označena jako "důvěrná".

WikiLeaks zatím zveřejnil jen jednu pražskou depeši - z loňského října. Týká se spolupráce mezi USA a ČR po zrušení plánů na výstavbu prvků protiraketového štítu v Česku a Polsku.

Celkem by se mělo objevit asi čtvrt milionu dokumentů (o zveřejnění depeší čtěte více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue