Jakub Voráček z Columbusu (vpravo) překonává brankáře New Yorku Islanders Ricka DiPietra, u tyčky situaci kontroluje jeho spoluhráč Derek MacKenzie. | foto: AP

Krejčí byl u dvou branek v síti Vokouna, Plekanec s Voráčkem slavili góly

• 6
Nadmíru bohatý středeční program hokejové NHL nabídl třináct zápasů. Bodově se v nich prosadilo osm Čechů. Nejvíce se dařilo Davidu Krejčímu (0+2), jenž připravil dva zásahy pro veterána Marka Recchiho. Nejstarší hráč v NHL dosáhl svého 1500. bodu kariéry a Boston nad Floridou s Tomášem Vokounem v brance slavil výhru 3:1. V dalších zápasech se střelecky prosadili montrealský Tomáš Plekanec a Jakub Voráček z Columbusu.

Ve 42letech aktuálně nejstarší aktivní hráč v NHL Mark Recchi se ve středu zařadil po bok legendárního Gordie Howea a českého remordmana Jaromíra Jágra, když jako teprve třetí pravé křídlo a celkově 13. hráč v historii dosáhl úctyhodné mety 1500 bodů ve slavné soutěži.

BODOVÁNÍ ČECHŮ V NHL

1. Hejduk (Colorado, 21z., 23 bodů - 7+16)
2. Plekanec (Montreal, 20z., 21 bodů - 8+13)
3. Havlát (Minnesota, 20z., 17 bodů - 3+14)
4. Hemský (Edmonton, 20z., 15 bodů - 6+9)
5. Vrbata (Phoenix, 21z., 14 bodů - 6+8)
6. Eliáš (New Jersey, 22z., 14 bodů - 3+11)
7. Voráček (Columbus, 20z., 14 bodů - 5+9)
8. Frolík (Florida, 19z., 13 bodů 4+9)
9. Krejčí (Boston, 14z., 12 bodů - 2+10)
10. Fleischmann (Washington, 22z., 10 bodů - 4+6)

Boston tak díky dvěma zásahům zkušeného útočníka v třetí třetině otočil vývoj zápasu na ledě Floridy.

Domácí se ujali vedení v 23. minutě, kdy se za asistence Michala Řepíka, jenž v útoku Panthers opět nahradil zraněného krajana Rostislava Olesze, ukončil bezbrankový stav Steve Reinprecht.

Stav 1:0 svítil na ukazateli skóre v aréně BankAtlantic Center až do 41. minuty, ve které se hrubkou podepsal pod vyrovnání do daného momentu bezchybný brankář Floridy Tomáš Vokoun.

Český reprezentant v přesilové hře vyjel zastavit vyhozený puk za branku a nepovedenou rozehrávkou vybídl ke skórování Brada Marchanda - 1:1. Mladý Kanaďan tak skóroval už po osmi vteřinách hry v třetí třetině, jejíž další průběh patřil pouze Bruins. Za asistencí Davida Krejčího totiž v 43. a 56. minutě dokončil obrat zmiňovaný Recchi.

Vokoun předvedl 34 zákroků, hvězdou zápasu byl ovšem nakonec Recchi:

Voráček odsoudil Islanders k 14. porážce v řadě

Hokejisté New York Islanders se propadají stále hlouběji ve své výsledkové krizi. Ve středu po domácí porážce s Columbusem 3:4 v prodloužení padli už počtrnácté v řadě a zase se přiblížili černému rekordu NHL čítajícímu sedmnáct proher za sebou (Washington - 1975, San Jose - 1993).

V řádné hrací době se oba celky ještě rozešly za stavu 3:3, když hostujícím Blue Jackets pomohl přihrávkou k vyrovnání v 27. minutě obránce Jan Hejda. V rozhodující akci střetnutí pak sehrál klíčovou roli další Čech v kádru Columbusu. Útočník Jakub Voráček v 63. minutě úspěšně dorazil puk za záda brankáře Ricka DiPietra po předchozím pokusu Krise Russella.

Columbus zvítězil už popáté v řadě a s 28 nasbíranými body vévodí společně s Detroitem Centrální divizi. Obránce vítězů Rostislav Klesla (+15) si tentokrát připsal dva záporné zápisy do tabulky +/-, načež na jejím vedení v rámci celé NHL jej vystřídal philadelphský Sean O'Donnell (+17).

V řádné hrací době byl v souboji "Voráček vrs. DiPietro" úspěšnější brankář Islanders, v prodloužení už tomu bylo ovšem jinak. Podívejte se na perfektní zákrok jedničky New Yorku v průběhu první třetiny utkání:

Plekanec si připsal osmou branku sezony, Montreal další výhru

Za celou loňskou sezonu NHL vychytal brankář Carey Price pouze 13 výher, přičemž letos dané cifry dosáhl už po 22 zápasech Montrealu. Znovuzrozený velký talent kanadské brankářské školy naposledy 24 zákroky pomohl Canadiens k domácí výhře 4:1 nad Los Angeles Kings.

Jedním z úspěšných střelců domácích byl i centr Tomáš Plekanec, který se osmou brankou sezony osamostatnil od Milana Hejduka z Colorada na první příčce mezi českými kanonýry v NHL.

Bek Montrealu Jaroslav Špaèek (vlevo) padá po zákroku Dustina Browna z Los Angeles.

Bek Montrealu Jaroslav Špaček (vlevo) padá po zákroku Dustina Browna z Los Angeles.

Hudler z pozice náhradníka sledoval skvělý výkon Pavelce

Gólman Ondřej Pavelec ve středu potvrdil své stále se lepšící statistiky, když vychytal Atlantě vítězství 5:1 nad silným Detroitem. Hokejisté Red Wings na branku českého reprezentanta vyslali celkově 33 ran, v síti nicméně skončil jen jediný puk z hole Todda Bertuzziho.

První hvězdou střetnutí zámořští novináři zvolili útočníka Thrashers Bryana Littlea (1+1), přičemž jako druhý nejlepší výkon vyhodnotili právě počínání Pavelce. Parádní představení svého krajana pouze z pozice nehrajících náhradníků Detroitu sledovali útočník Jiří Hudler a obránce Jakub Kindl.

Buffalo - Pittsburgh 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branka:
16. Dupuis. Střely na branku: 30:29. Diváci: 18.250.

NY Islanders - Columbus 3:4 v prodl. (1:2, 2:1, 0:0 - 0:1)
11. Hunter, 21. Grabner, 23. Tavares - 14. Vermette, 16. Clark, 27. Umberger (Hejda), 63. Voráček. Střely na branku: 24:38. Diváci: 8.652.

Carolina - Washington 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)
45. Samsonov, 49. E. Staal - 14. a 22. Bäckström (na první Fleischmann), 53. Laich. Střely na branku: 32:38. Diváci: 15.200.

Atlanta - Detroit 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)
3. Thorburn, 12. Ladd, 22. Stewart, 37. Little, 55. Byfuglien - 13. Bertuzzi. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celý zápas, z 33 střel inkasoval jeden gól a úspěšnost zásahů měl 97 procenta. Střely na branku: 38:33. Diváci: 15.337.

Montreal - Los Angeles 4:1 (2:0, 2:1, 0:0)
10. A. Kosticyn, 18. Cammalleri (Hamrlík), 24. Plekanec, 39. Eller - 22. Martinez. Střely na branku: 33:25. Diváci: 21.273.

Ottawa - Dallas 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
37. Shannon - 27. Daley, 42. Morrow. Střely na branku: 19:26. Diváci: 16.281.

Tampa Bay - NY Rangers 5:3 (2:0, 3:0, 0:3)
8. a 16. Malone, 25. Stamkos, 32. Clark, 37. Hedman - 44. Eminger, 53. Boyle, 59. Stepan. Střely na branku: 34:20. Diváci: 17.806.

Florida - Boston 1:3 (0:0, 1:0, 0:3)
23. Reinprecht (Řepík) - 43. a 57. Recchi (na obě Krejčí), 41.
Marchand. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, z 37 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 91,9 procenta. Střely na branku: 32:37. Diváci: 16.712.

Nashville - St. Louis 1:2 po sam. náj. (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)
21. Smithson - 1. a rozh. nájezd McDonald. Střely na branku: 30:15. Diváci: 16.603.

Minnesota - Philadelphia 1:6 (0:2, 1:1, 0:3)
35. O'Sullivan - 4. Van Riemsdyk, 6. Carter, 40. Briere, 48. Nodl, 49. Leino, 52. Shelley. Střely na branku: 16:28. Diváci: 16.516.

Vancouver - Colorado 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
11. Bieksa, 31. D. Sedin, 44. Kesler, 54. Burrows - 26. Liles (Hejduk), 47. Duchene. Střely na branku: 19:23. Diváci: 18.860.

New Jersey - Calgary 2:1 po sam. náj. (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
14. Clarkson, rozh. nájezd Kovalčuk - 42. Bourque. Střely na branku: 21:26. Diváci: 13.202.

San Jose - Chicago 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)
54. a 60. Marleau, 14. Heatley, 23. Mayers, 25. Pavelski - 24.
Dowell, 44. Sharp. Střely na branku: 29:32. Diváci: 17.562.