V první polovině roku policisté způsobili přes 400 nehod. | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Policisté ročně zaviní stovky nehod, na jízdu s majákem mají školení

  • 36
Řidiči policejních aut každý rok na silnicích způsobí několik set nehod různé závažnosti. I proto všichni policisté za volantem musí absolvovat pravidelná školení. Dovednosti a znalosti se prověřují také u řidičů požárních vozů a sanitek.

Sobotní nehoda, při které policejní vůz v Praze na Vinohradech srazil na přechodu starší manželský pár, není ojedinělým případem. Policisté i občanští zaměstnanci Policie ČR od ledna do června 2010 zavinili 402 nehod. Loni jich bylo celkem 656, o rok dříve 932.

Ve statistice policejních nehod jsou evidovány všechny nehody bez ohledu na výši škody. "Policista musí nahlásit i banální škodu, například odřený lak," objasňuje mluvčí policejního prezidia Veronika Hodačová.

Podle ní je riziko dopravní nehody při výkonu služby výrazně vyšší než v běžném provozu. Občas prý také policisté havarují úmyslně, aby zastavili pronásledované vozidlo.

Méně než policisté havarují hasiči. V posledních šesti letech se pohybují kolem 160 nehod za rok. V roce 2009 jich bylo 153. Z toho hasiči zavinili 79 a dalších 21 se stále vyšetřuje. Nejvíc nehod hasičů loni zaznamenaly statistiky v Praze, Středočeském a Moravskoslezském kraji.

Při nehodách hasičů od roku 1999 zemřelo 14 lidí. Poslední takový případ je z roku 2006.

Záchranné služby souhrnnou evidenci nehod nemají. "Náš častý výskyt na silnici generuje zvýšené riziko nehody. V Jihočeském kraji jsme za poslední dva roky měli maximálně deset bouraček. Naše spoluvina byla v jednom případě," tvrdí ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Marek Slabý.

Policisté mají školení jednou ročně

Řidiči policejních vozů podstupují pravidelné prověření svých schopností. "Policisté, kteří řídí služební auta, musí jednou za rok absolvovat osmihodinové školení," říká Hodačová. Při školení se kromě běžných řidičských dovedností ověřují například zásady používání policejního majáku nebo znalost přepravy nebezpečných látek.

Členové specializovaných policejních útvarů, jako je například služba kriminální policie a vyšetřování nebo pohotovostní jednotky, navíc absolvují kurzy řízení motorových vozidel v krizových situacích.

Řidiči záchranky musí mít maturitu, řidičák typu B či oprávnění jízdy s majákem. Absolvují školení řidiče dopravní sanity a při práci si doplňují zdravotnické vzdělání. Vždy jednou za několik let mají psychotesty u dopravního psychologa.

Na jihu Čech před časem vyhlásili program Bezpečná sanita, jehož součástí byly například crash testy vozů. "Také máme v plánu školit řidiče na autodromu v jízdě smykem nebo na sněhu," říká Slabý.

Kondiční jízdy po měsíční dovolené

Po řidičích hasičských vozů se před nástupem požaduje praxe v řízení, řidičské oprávnění skupiny C a E a psychodiagnostické vyšetření. "Bezodkladně se mu podrobují i hasiči, kteří měli dopravní nehodu, při níž došlo k úmrtí nebo těžké újmě na zdraví," cituje vyhlášku mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Radek Kislinger.

Jednou za pět let každého hasiče čeká třídenní praktický kurz. Kvůli omezenému rozpočtu už od loňského roku nejsou jeho součástí jízdy na cvičném polygonu v Mostu.

Kondiční jízdu v délce nejméně 10 kilometrů musí také absolvovat hasiči, kteří kvůli dovolené nebo nemoci čtyři týdny požární vůz neřídili.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video