Z novozélandského dolu se ozval další výbuch, zavalení havíři nemohli přežít

  • 44
V novozélandském uhelném dole znovu explodoval plyn. Podle policie není naděje, že by nový výbuch někdo přežil. V útrobách dolu zmizelo po páteční explozi 29 havířů - zda první explozi přežili, není jasné. Povrch s nimi ztratil kontakt a záchranáři se za nimi nemohli vypravit kvůli vysoké koncentraci plynu.

"Dnes ve 14:37 (02:37 SEČ) nastala v podzemí k další velká exploze. Podle síly výbuchu nikdo nemohl přežít," řekl novinářům policejní důstojník Gary Knowles, který velí záchranným operacím. "Je to jedna z nejtragičtějších věcí, které jsem musel jako policista udělat," dodal na tiskové konferenci.


Příbuzní pohřešovaných horníků, kteří byli v centru záchranářů poblíž dolu, začali po oznámení tragické události plakat. Někteří křičeli na novináře, policisty i záchranáře, popsala ČTK.

Peter Whittal oznamuje druhou explozi v dole Pike River v novozélandském Greoumouth (24. listopadu)

Peter Whittal oznamuje druhou explozi v dole Pike River v novozélandském Greoumouth (24. listopadu).

Příbuzní havířů novozélandského dolu poté, co se dozvěděli o druhé explozi (24. listopadu 2010)

Příbuzní havířů novozélandského dolu poté, co se dozvěděli o druhé explozi (24. listopadu 2010).

Devětadvacet horníků zmizelo v útrobách novozélandského dolu Pike River v pátek po explozi metanu, povrch s nimi ztratil kontakt krátce po výbuchu. Příbuzní přesto doufali, že by se mohl opakovat "chilský zázrak", kdy 33 havířů přežilo bez kontaktu se světem 17 dní a po dvou měsících se je podařilo vyprostit.

Novozélandský důl ale podobně šťastný konec pro 29 nezvěstných havířů nepřipravil. Záchranáři se za nimi z bezpečnostních důvodů nemohli vypravit, obrovské množství plynu a hrozba dalších explozí je do šachty nepustila. Pod zemí byly obrovské koncentrace jedovatého oxidu uhelnatého a výbušného metanu.

Portréty dvacetisedmi horníků z novozélandského uhelného dolu.

Posílali tam proto dálkově řízené roboty, ale ani ti horníky neobjevili. Záchranáři do šachty spustili také kameru, ta však zjistila pouze to, že havíři nejsou v krytu sloužícím jako zásobárna čerstvého vzduchu (přečtěte si Zavalení havíři v místnosti s čerstvým vzduchem nejsou. Jejich šance klesají).

Záchranářům se podařilo také vyvrtat šachtu do hlavní chodby dolu, kameru ale do ní už spustit nestihli. Dolem se před tím ozvala další exploze a naděje příbuzných na šťastný konec dramatu pohřbila.

Vstup do dolu Pike River ve městě Greymouth (21. listopadu 2010)

Vstup do dolu Pike River ve městě Greymouth (21. listopadu 2010)

"Byla to mnohem větší exploze než ta první a to znamená konec pro všechny. Je to nejtemnější hodina západního pobřeží," sdělil starosta města Greystone Tony Kokshoorn. Ředitel dolu Peter Whittall se slzami v očích dodal: "Realisticky, většina by (ani bez druhé exploze) nikdy nevyšla živá."

Slíbil, že záchranáři udělají vše, co bude v jejich silách, aby těla mrtvých horníků vyprostili. Po páteční explozi se podařilo z dolu na západě novozélandského Jižního ostrova dostat jen dvěma lidem. Mrtví horníci byli staří 17 až 62 let. Ve skupině 29 mužů bylo 24 Novozélanďanů, dva Australané, dva Britové a jeden Jihoafričan (více o pátečním výbuchu čtěte zde).

Důlní neštěstí na Novém zélandu

Důlní neštěstí je jedním z nejhorších v novozélandské historii. Zdejší doly přitom patří k nejbezpečnějším na světě. Za posledních 114 let v nich zahynulo 181 lidí, nepočítaje v to současný incident. Vůbec nejhorším byl výbuch důlního plynu v roce 1896, který připravil o život 65 lidí. Tehdejší tragédie se stala ve stejné uhelné sloji jako ta současná.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: historie, policista, Robot

Nejlepší videa na Revue