Německý prezident přijel za Klausem a dostal Havla zpátky na Hrad

  • 141
Česko navštívil německý prezident Christian Wulff. Po dvouhodinovém jednání se svým protějškem Václavem Klausem zasedli oba k obědu, na který přišel i Václav Havel. Odpoledne Wulffa čeká schůzka s premiérem Petrem Nečasem, budou probírat i českými řidiči kritizované příhraniční policejní kontroly.

Oficiální náplní letos v červnu zvoleného Christiana Wulffa je jednání o sousedských vztazích a partnerství v NATO a EU. Návštěva jednapadesátiletého prezidenta, povoláním právníka, má několik zajímavých momentů.

Po slavnostním uvítání na Pražském hradě čekalo Wulffa dvouhodinové jednání s Václavem Klausem. Ten na počest německého prezidenta uspořádal slavnostní oběd, kterého se zúčastnil mimo jiné první český prezident Václav Havel.

Pozvání Havla na Hrad kontrastuje například s podpisem odzbrojovací smlouvy START letos v dubnu nebo nedávnou ceremonií k výročí 17. listopadu. Na první zval hosty Hrad, druhou podle ČTK pořádala hradní kancelář spolu s pražským arcibiskupstvím.

"Pan exprezident Havel je Kanceláří prezidenta republiky zván na všechny významné akce. Na slavnostní podpis odzbrojovacích smluv pan exprezident nebyl zván po komunikaci s jeho spolupracovníky, podle které byl pan Havel v onu dobu nemocen. A slavnostní shromáždění k výročí 17. listopadu v katedrále sv. Víta Kancelář prezidenta republiky nepořádala a tedy ani žádné pozvánky nikomu neposílala," reagoval Klausův tajemník Ladislav Jakl.

Muži z Klausova okolí se proti jeho předchůdci na Hradě Havlovi silně vymezují, vicekancléř Petr Hájek ho například označuje za radikálního marxistu. (více o Hájkových názorech čtěte zde) Podle Jakla zase Havel nesnáší kapitalismus.

Wulff se odpoledne chystá na pražskou Národní třídu k památníku studentských protestů 17. listopadu 1989. Studenti si před 21 lety připomínali zásah nacistů ze 17. listopadu 1939. Klaus se nechal slyšet, že poválečné násilí Čechů na Němcích bylo nesrovnatelně menší než násilí páchané nacisty na okupovaných územích (čtěte Násilí Čechů a nacistů nelze srovnávat, řekl prezident).

Wulff v reakci na to řekl, že Němci způsobili Čechům v době okupace nevýslovné utrpení. Po dnešní schůzce s prezidentem Klausem zopakoval, že na křivdy způsobené Němci se nesmí zapomínat.

S premiérem Petrem Nečasem bude Wulff řešit také sporné příhraniční kontroly. Čeští řidiči si stěžují, že je němečtí policisté šikanují. Tématem rozhovoru má být také automobilka Škoda a sídlo německého velvyslanectví v Lobkowiczkém paláci na pražské Malé Straně, které by Německo rádo získalo do vlastnictví.

ČESKO-NĚMECKÉ VZTAHY

Praha a Berlín označují v poslední době vzájemné vztahy za nejlepší v historii. Problémy spojené se sporným nahlížením na poválečné události podle oficiálních vyjádření vyřešila Česko-německá deklarace. Klaus nicméně opakovaně varuje před nároky, které si činí někteří vyhnaní sudetští Němci. Ti se zase zlobí, když kdokoliv z Česka obhajuje Benešovy dekrety.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video