RADOST EDMONTONU. Aleš Hemský se raduje spolu s obráncem Ryanem Whitneyem z gólu do branky Anaheimu. | foto: AP

Hemský pomohl Edmontonu ukončit černou sérii, Pavelec vychytal výhru

• 1
Po dlouhých šesti porážkách v řadě se hokejistům Edmontonu podařilo zvítězit, když rozdílovým gólem českého útočníka Aleše Hemského uspěli na ledě Anaheimu v poměru 4:2. Skvěle si v neděli vedl také brankář Ondřej Pavelec, jenž byl blízko vychytané nuly v duelu s trápícími se Islanders. Atlanta zvítězila 2:1PP a náš reprezentační gólman si za 28 zákroků vysloužil ocenění pro druhou hvězdu utkání.

Jedna černá série skončila a druhá se opět prodloužila. Takto by šel stručně shrnout výsledek nedělní konfrontace mezi Anaheimem a Edmontonem.

BODOVÁNÍ ČECHŮ V NHL

1. Hejduk (Colorado, 20z., 22 bodů - 7+15)
2. Plekanec (Montreal, 18z., 20 bodů - 7+13)
3. Havlát (Minnesota, 19z., 17 bodů - 3+14)
4. Hemský (Edmonton, 19z., 15 bodů - 6+9)
5. Vrbata (Phoenix, 20z., 14 bodů - 6+8)
6. Voráček (Columbus, 18z., 12 bodů - 4+8)
7. Frolík (Florida, 17z., 12 bodů 4+8)
8. Eliáš (New Jersey, 20z., 12 bodů - 2+10)
9. Krejčí (Boston, 12z., 10 bodů - 2+8)
10. T. Kaberle (Toronto, 19z., 10 bodů - 0+10)

Vítězstvím 4:2 totiž hostující Oilers ukončili své šestizápasové čekání na výhru a naopak tím odsoudili svého soupeře pro změnu k páté navazující prohře. Ducks padli už popáté v řadě poté, co vybojovali šest výher za sebou.

Rozhodl o tom český reprezentační útočník Aleš Hemský. Pardubický odchovanec vyprodukoval ve druhém startu v řadě dva body za bilanci (1+1). Proti Anaheimu navíc svým šestým gólem sezony v 54. minutě vrátil Edmontonu vedení, které ještě v závěru při power-play Ducks hosté navýšili po chybě Corey Perryho.

Kvůli potížím s třísly kanadskému celku v zápase chyběl brankář Nikolaj Chabibulin. Náhradník Devan Dubnyk ovšem odvedl perfektní výkon, když kryl 38 střel domácích.

Od 14. listopadu Oilers schází rovněž český bek Ladislav Šmíd, jenž kvůli příznakům otřesu mozku po napadení od Seana Averyho vynechal tři utkání. V úterním duelu proti Phoenixu by se však již měl vrátit do sestavy.

Vlastní gól Perryho, který byl nakonec připsán obránci Tomu Gilbertovi:

Pavelec kryl 28 střel, Islanders padli potřinácté v řadě

Od 21. října hokejisté New York Islanders neví, jak chutná vítězství v zápase NHL. V neděli se jejich černá šňůra natáhla už na třináct nevydařených duelů za sebou poté, co padli na ledě Atlanty.

Podruhé během dané série bez výhry si alespoň připsali bod za remízu z řádné hrací doby, když Thrashers slavili výsledek 2:1 až gólem z prodloužení. To ve druhé minutě ukončil ofenzivní bek Dustin Byfuglien přesnou střelou z mezikruží. Stejný hráč se navíc asistencí podílel i na vyrovnávající brance Atlanty na 1:1 z 43. minuty, kdy neprůstřelnost Ricka DiPietra ukončil Nik Antropov.

S bilancí (1+1) byl Byfuglien vyhlášen první hvězdou před svým spoluhráčem Ondřejem Pavelcem, jenž úspěšně operoval v domácí brance. Překonat jej dokázal pouze důrazný Michael Grabner, když v 40. minutě uplatnil důraz v brankovišti za asistencí Franse Nielsena a Radka Martínka. Český gólman celkově pochytal 28 ran Ostrovanů a navázal tak na svého reprezentačního kolegu Tomáše Vokouna, který s Floridou proti Islanders slavil výhru o pouhý den dříve.

Ondřej Pavelec v dresu Atlanty zasahuje před centrem Islanders Zenonem Konopkou.

Ondřej Pavelec v dresu Atlanty zasahuje před centrem Islanders Konopkou.

Útočník Edmontonu Aleš Hemský byl v nedělních zápasech NHL jediným úspěšným českým střelcem. Gólmana Anaheimu Jonase Hillera překonává právě zde.

Hemský překonává gólmana  Anaheimu Jonase Hillera.

Atlanta - NY Islanders 2:1 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)
43. Antropov, 62. Byfuglien - 40. Grabner (Martínek). Střely na branku: 35:29. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celý zápas, inkasoval jeden gól z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 96,55 procenta. Diváci: 10.066.

Detroit - Calgary 5:4 v prodl. (1:1, 0:2, 3:1 - 1:0)
52. a 60. Zetterberg, 2. Franzén, 43. Dacjuk, 62. Lidström - 21. a 25. Iginla, 6. Hagman, 48. Tanguay. Střely na branku: 38:27. Diváci: 19.636.

Anaheim - Edmonton 2:4 (0:0, 2:2, 0:2)
37. Ryan, 37. S. Koivu - 27. Gagner (Hemský), 29. Hall, 54. Hemský, 60. Gilbert. Střely na branku: 40:26. Diváci: 14.267.

Vancouver - Phoenix 2:3 (0:0, 2:2, 0:1)
29. Ehrhoff, 35. Glass - 27. a 46. Pyatt, 23. Upshall. Střely na branku: 27:28. Diváci: 18.860.