Lidé nejraději sedí. Proto se místo nich začal hýbat nábytek

  • 10
Pohyb znamená život, absolutní klid je smrt. Proto lékaři radí: hýbejme se! Jenže dnešní člověk sedí. Přitom právě sezení je pro nás hodně riziková (ne)činnost.

Lékařské rady jsou řadu let stejné: neseďme dlouho ve stejné pozici, seďme dynamicky, měňme polohy sedu. Například při práci s počítačem by se měl střídat stoj a sed, nejlépe po dvaceti minutách.

Docent Ivan Müller z ortopedické kliniky Fakultní nemocnice Brno – Bohunice, jeden z našich předních ortopédů, varuje: "I stoj škodí páteři, pokud se nestřídá zatížení jedné a druhé předsunuté a podepřené nohy."

Varné centrum lze pomocí lineárních pohonů zvyšovat a snižovat podle toho, zda vaří malý či velký člověk, nebo jestli mícháme v nízkém kastrolu či vysokém hrnci Varné centrum lze pomocí lineárních pohonů zvyšovat a snižovat podle toho, zda vaří malý či velký člověk, nebo jestli mícháme v nízkém kastrolu či vysokém hrnci

Varné centrum lze pomocí lineárních pohonů zvyšovat a snižovat podle toho, zda vaří malý či velký člověk, nebo jestli mícháme v nízkém kastrolu či vysokém hrnci

Aby nám tedy práce vstoje neškodila, potřebujeme se nejen postavit pěkně vzpřímeně, ale navíc střídavě předsunovat nohy. Tu předsunutou je pak třeba opřít o stoličku, podnožku či opěrku. Ta by měla být vysoká asi 22 až 30 cm (podle výšky naší postavy). Pak podsadíme pánev a zapneme takzvaný břišní lis. Tak stojíme správně. Po chvíli nohy vystřídáme.

Poučení u předků

Dřív bývala v každé kuchyni nízká podlouhlá stolička, říkalo se jí šamrdle. Možná ji ve své domácnosti ještě vaše babička má. Taková stolička (podnožka) bývala velmi využívaná. Děti si s ní hrály, ženy ji používaly pro podložení nohy vstoje při žehlení, vsedě při kojení, zašívání apod.

Mikrovlnka je zrakům skryta za dvířky, před použitím po zmáčknutí tlačítka se včetně dna skřínky sníží apředsune do ergonomické polohy. Současně se stanou přístupné ovladače trouby.Mikrovlnka je zrakům skryta za dvířky, před použitím po zmáčknutí tlačítka se včetně dna skřínky sníží apředsune do ergonomické polohy. Současně se stanou přístupné ovladače trouby.

Mikrovlnka je zrakům skryta za dvířky, před použitím po zmáčknutí tlačítka se včetně dna skřínky sníží a předsune do ergonomické polohy. Současně se stanou přístupné ovladače trouby.

Dnes konstruktéři kuchyní často nemyslí ani na podsunou nohou při vaření pod kuchyňskou sestavu, prostor k něčemu takovému chybí. Vadí nám sokl. Často pak stojíme u kuchyňské pracovní desky jako Charlie Chaplin s vytočenými špičkami nohou směrem ven. O možnosti opřít si nohu o podnožku si můžeme leda nechat zdát.

Některé ženy si proto při vaření nebo třeba při delším míchání jídla v hrnci vysouvají spodní zásuvku a opírají si nohu o okraj. Pomohou své páteři, ale hygienické to opravdu není.

Lineární pohony firmy LINAK umožňují střídat práci vsedě a vstoje – zde výška stolové desky 126 cm

Lineární pohony firmy LINAK umožňují střídat práci vsedě a vstoje – zde výška stolové desky 126 cm

Proč práce vestoje

Páteř je součástí kostry, nosným, dvojitě zakřiveným sloupem, na který se přímo či nepřímo váží tělesné orgány, zajišťuje pohyb i zpětnou vazbu mezi mozkem a ostatními částmi našeho těla. Proto je třeba si ji chránit.

Při každé práci, vsedě i vstoje, bychom měli páteř držet vzpřímeně. Tak nejlépe odolává pracovní zátěži a zemské gravitaci. Lidé jsou ovšem různě vysocí, a tak potřebují i různě vysoké židle i stoly. A totéž při práci vstoje, ať jde o práci s počítačem, v dílně, vaření, přebalování dětí, žehlení a jiné, vždy jsou potřeba různé výšky pracovní plochy.

Solitér uchovávající studené vychlazené nápoje, po tlaku ruky horní díl „povyskočí“Solitér uchovávající studené vychlazené nápoje, po tlaku ruky horní díl „povyskočí“

Solitér uchovávající studené vychlazené nápoje, po tlaku ruky horní díl „povyskočí“

Pomáhají výškově stavitelné židle, opěrky pod sedací hrboly (to je to, na čem vlastně sedíme), nastavitelné stoly, respektive pracovní plochy. Židle pomocí mechanismů většinou nastavujeme ručně stejně jako stoly. U nich se však už objevuje nastavení pneumaticky nebo pomocí lineárních pohonů s motory.

Stejné či podobné systémy vysunují televizi ze skříňky, snižují horní skříňky, pečicí trouby, výškově nastavují a polohují postele, lehací plochy, křesla a pohovky.

Hobby stůl výškově stavitelný pro různé domácí zájmové činnosti a práce, se světlem i nástavbami na zavěšení nářadí

Hobby stůl výškově stavitelný pro různé domácí zájmové činnosti a práce, se světlem i nástavbami na zavěšení nářadí

Nastavitelná křesla zlepšují odpočinek, se speciální funkcí "pomoc při vstávání" umožní bez problémů vstát i lidem s motorickým omezením či seniorům. Pohyb nábytku a jeho částí pomáhá zdravým i nemocným, zvyšuje komfort a zlepšuje kvalitu života.

Na posledním veletrhu INTERZUM v Kolíně nad Rýnem proto výrobci prezentovali řadu novinek právě v oblasti "nábytku v pohybu". Na tuzemském trhu se vedle výrobců postelí a roštů, kteří nabízejí nejrůznější polohování, lze setkat zejména s polohovacími židlemi a stoly.

Nastavitelný výška pracovní plochy (i barového pultu) je v kuchyni velmi příjemná. Architekt Maňák ji použil pro značku Nadop. Nastavitelný výška pracovní plochy (i barového pultu) je v kuchyni velmi příjemná. Architekt Maňák ji použil pro značku Nadop.

Nastavitelný výška pracovní plochy (i barového pultu) je v kuchyni velmi příjemná. Architekt Maňák ji použil pro značku Nadop.

U kuchyňského nábytku je v České republice velkým propagátorem nastavitelných výšek pracovních ploch především architekt Hynek Maňák, který spolupracuje s firmou Nadop.

Autorka článku je členem České ergonomické společnosti a soudní znalec v oblasti nábytku a cechmistr Cechu čalouníků a dekoratérů