Útočník New Yorku Rangers Marián Gáborík překonává brankáře Edmontonu Nikolaje Chabibulina. | foto: AP

V utkání plném násilí Gáborík rozstřílel Oilers, Neuvirth uspěl nad Pavelcem

• 22
Ve svém druhém startu po návratu z marodky se slovenský útočník Marián Gáborík v dresu Rangers blýskl hattrickem a asistencí. New York nakonec v utkání, které okořenilo 154 trestných minut za celou řadu pěstních soubojů, přestřílel Edmonton vysoko 8:2. Souboj Washingtonu s Atlantou nabídl od 23. minuty, kdy na střídačku odjel hostující Mason, souboj českých gólmanů Michala Neuvirtha s Ondřejem Pavelcem. Po výsledku 6:4 se radoval domácí Neuvirth.

Za normálních okolností by po drtivém vítězství Rangers nad Edmontonem v poměru 8:2 upoutal největší pozornost diváků skvělý výkon uzdravené hvězdy New Yorku Mariána Gáboríka.

Slovenský reprezentant, jenž ve druhém startu po třítýdenní pauze způsobené zraněním ramene nastřílel hattrick a na další gól přihrál, však nebyl jediným hráčem domácích, který na sebe strhl pozornost diváků a médií.

Publicitu, nicméně jak už je pro něj tradiční v negativním smyslu, si totiž zajistil provokatér Sean Avery. Za průběžného stavu 5:2 pro Rangers sestřelil u mantinelu jednoho z hráčů Oilers, což se nelíbilo českému zadákovi Ladislavu Šmídovi.

Ten z pozice mstitele svého kanadského soupeře gestem vyzval k bitce. Avery chvíli otálel a až v době, kdy Šmíd nečekal žádnou navazující akci, rychle odhodil rukavice a úderem pěstí se na zadáka Edmontonu začal sápat. Oba hráči rychle spadli na led a rozdělil je od sebe rozhodčí, který domácího forvarda vykázal do kabin.

Nečestný akt Averyho ovšem nechtěli nechat bez odezvy další hráči Edmontonu v čele s Ryanem Whitneym, jenž se málem za bijcem Rangers vrhl i do útrob Madison Square Garden. Když se mu nakonec Averyho nepodařilo zastihnout, rozpoutala se na ledě hromadná bitka. Ještě před tímto incidentem se navíc dvakrát porvaly těžké váhy Boogaard a MacIntyre, načež nakonec rozhodčí udělili celkově 154 trestných minut.

Edmonton sice v úvodu druhé třetiny otočil vývoj dvěma rychlými góly ve svůj prospěch. Celkově ovšem domácím nestačil a po hrubých chybách dovolil Rangers až příliš snadno navyšovat skóre. Kromě Gáboríka si vylepšil výrazně statistiky i Rus Alexandr Frolov (2+2).

Neuvirth slavil výhru nad Pavelcem

V zápase bohatém na góly se v neděli utkaly celky Washingtonu a Atlanty. Za Capitals v brance nastoupil mladý Čech Michal Neuvirth, přičemž hostující branku od úvodní minuty hájil pro změnu Chris Mason.

Domácí hokejisté však kanadského gólmana do 23. minuty překonali už ve čtyřech případech, načež kouč Thrashers Craig Ramsey poslal na led českého reprezentačního gólmana Ondřeje Pavelce.

BODOVÁNÍ ČECHŮ V NHL

1. Plekanec (Montreal, 16z., 18 bodů - 6+12)
2. Hejduk (Colorado, 16z., 17 bodů - 5+12)
3. Havlát (Minnesota, 16z., 13 bodů - 1+12)
4. Hemský (Edmonton, 16z., 11 bodů - 4+7)
5. Eliáš (New Jersey, 17z., 11 bodů - 2+9)
6. Vrbata (Phoenix, 17z., 10 bodů - 5+5)
7. Frolík (Florida, 14z., 10 bodů 4+6)
8. Krejčí (Boston, 11z., 10 bodů - 2+8)
9. Voráček (Columbus, 15z., 9 bodů - 3+6)
10. Olesz (Florida, 15z., 9 bodů - 2+7)

Kladenský odchovanec, jenž v sobotu dostal lekci od pittsburského dua Malkin-Crosby, pak krátce po svém nástupu do rozjetého zápasu přes délku kluziště sledoval, jak jeho spoluhráč Bryan Little dvěma navazujícími zásahy srovnal ztrátu 2:4 na 4:4.

Nadějný stav Atlanta udržela až do 54. minuty, kdy vedení opět strhl na stranu favorizovaného Washingtonu John Erskine. V čase 59:23 ještě pojistil výsledek trefou do prázdné branky Dave Steckel a Capitals mohli slavit už šestý triumf z domácího ledu v řadě. I přes porážku si střídající Pavelec nevedl špatně, když kryl 15 z 16 puků. Domácímu Neuvirthovi pak statistici napočítali 23 zákroků.

Havlát režíroval výhru Minnesoty

Tampa Bay v neděli utrpěla už třetí porážku v řadě, poté co podlehla domácí Minnesotě 1:4. Hned třemi asistencemi se pod výsledek podepsal útočník Wild Martin Havlát, díky čemuž se posunul z průběžně 8. na 3. příčku v bodování Čechů v NHL.

Český reprezentant tak opět potvrdil, že se mu proti Lightning daří. Z 18 startů proti danému soupeři totiž vyprodukoval už 22 bodů. Kromě Havláta za vítězné mužstvo bodoval i navrátilec Marek Židlický, jenž si po třízápasové pauze způsobené zraněním nohy připsal jednu přihrávku.

Minnesota o svém vítězství rozhodla hned v zahajovací třetině, kdy využila dvě přesilové hry a odskočila do vedení 3:1. To vydrželo až do samotného závěru, když až v 60. minutě při power-play Tampy vsítil čtvrtý gól domácích Eric Nyström.

Brankáø Tampy Dan Ellis tuhle støelu Antti Miettinena z Minnesoty zastavit nestihl.

Brankář Tampy Dan Ellis tuhle střelu Antti Miettinena z Minnesoty zastavit nestihl.

Chicago ukončilo vítěznou jízdu Anaheimu

Šest a dost. Přesně na daném čísle skončila vítězná jízda hokejistů Anaheimu. Rozhodli o tom obhájci Stanley Cupu z Chicaga, kteří rozjeté Ducks v neděli porazili na domácím ledě výsledkem 3:2 po prodloužení.

V řádné hrací době Blackhawks dvakrát vedli poté, co si role střelce a nahrávače prohodili Patrick Kane s Mariánem Hossou. Za hosty ovšem pokaždé srovnal krok střelec Corey Perry. V nastavení se ale blýskl švédský útočník Viktor Stalberg, pro kterého to byla už šestá branka sezony.

New York Rangers - Edmonton 8:2 (1:0, 4:2, 3:0)
2., 28. a 55. Gáborík, 40. a 43. Frolov, 28. Boyle, 34. Anisimov, 43. Fedotěnko - 23. Jones, 34. Horcoff. Střely na branku: 31:21. Diváci: 17 658.

Chicago - Anaheim 3:2 v prodl. (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0)
Branky
: 4. Kane, 32. Marián Hossa, 65. Stalberg - 5. a 44. Perry. Střely na branku: 43:26. Diváci: 21 244.

Tampa Bay - Minnesota 1:4 (1:3, 0:0, 0:1)
Branky
: 12. St. Louis - 8. Clutterbuck (Havlát), 13. Madden (Havlát, Židlický), 20. Miettinen, 60. Nyström (Havlát). Střely na branku: 38:18. Diváci: 14 868.

Washington - Atlanta 6:4 (3:1, 1:3, 2:0)
2. Ovečkin, 10. Green, 19. Sjomin, 23. Hendricks, 54. Erskine, 60. Steckel - 24. a 30. Little, 14. Peverley, 22. Ladd. Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 27 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 85,2 procenta. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 37 minut, z 16 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 93,8 procenta. Střely na branku: 33:27. Diváci: 18 398.