Rostislav Roztočil | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Roztočil zůstává vrahem. Soud zamítl nový proces, zbývá Štrasburk

  • 16
Rostislav Roztočil, který před lety utekl z plzeňské věznice v bedně, je podle českých úřadů definitivně vrahem. Nejvyšší soud zamítl stížnost exministryně spravedlnosti Daniely Kovářové, ve které žádala, aby se proces vrátil na začátek. Roztočil je odsouzený za vraždu z roku 1975 a nyní žije v Německu.

"Stížnost byla zamítnuta. Více sdělit nemohu, protože účastníkům řízení ještě nebylo doručeno rozhodnutí," sdělil iDNES.cz mluvčí Nejvyššího soudu (NS) Petr Knötig.

Není tedy zatím zřejmé, které výtky soud neuznal. Faktem je, že podle bývalé ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové soudy nevyhověly některým návrhům obhajoby, má pochybnosti ohledně práce policie a také znalecké posudky obsahují rozpory.

Navrhovala zrušit oba rozsudky, tedy původní z června 2007 včetně odvolacího Vrchního soudu v Praze z února 2008 a případ vrátit k novému projednání. Tomu nyní soud nevyhověl a udělal za případem z hlediska českých soudů tečku. Verdikt s definitivní platností stvrdil letos v únoru také Ústavní soud.

Jsem smířený, říká Roztočil

Rostislav Roztočil, který žije v Německu, tak zůstává v Česku odsouzeným vrahem. Německé úřady ho přitom nechtějí vydat, protože mají pochybnosti o spravedlnosti českých verdiktů.

"Už jsem se s tím smířil. Pro mě je hlavní, že jsem na svobodě a má rodina je v pořádku," komentoval Roztočil pro iDNES.cz verdikt NS. "Poradíme se s advokátem, jak budeme dál postupovat. Budeme se dovolávat spravedlnosti u mezinárodního soudu ve Štrasburku," dodal.

Případ má počátek v komunistickém Československu, kde podle rozsudku zavraždil v roce 1975 egyptského studenta Mohammeda Nabil el Kalliniho. V roce 1985 dostal trest 25 let vězení, později zmírněný na dvacet.

Před procesem ale emigroval do Rakouska a poté do Německa. V roce 1991 se mu podařilo získat český pas a pak bez povšimnutí úřadů navštěvoval Česko. V roce 2000 ho policisté zatkli na hranicích s Německem a putoval do vězení. Vztahovala se na něj roční amnestie a nastoupil tak devatenáctiletý trest.

O zrušení rozsudku usiluje řadu let. Na podzim 2005 kvůli tomu utekl se spoluvězněm Romanem Čabradou v bedně z plzeňské káznice, kde si trest odpykával, a skončil zpátky v Německu.

Tamější orgány ho pak v roce 2006 vydaly do Česka pod podmínkou, že nebude stíhán za svůj útěk a začne nový proces. V něm ale krajský soud potvrdil vraždu a poslal ho tentokrát na 13 let za mříže.

Další odvolací instance trest potvrdily. Roztočil výzvu k nastoupení do výkonu trestu neuposlechl a odešel definitivně do Německa, jehož úřady ho v podstatě chrání. "Případ teď má německá strana a vymýšlí se, jak naložit s mým trestem, měl bych si odpykat ještě asi sedm let. Je možné, že ho zruší," upřesnil Roztočil.

Od počátku tvrdí, že vraždu nespáchal a že verdikt soudu je pomstou komunistické justice. "Údajně zavražděný Arab byl prý agentem Západu i Východu a později byl dokonce ještě někde spatřen," řekl už dříve Roztočil.


Nejlepší videa na Revue