Jakub Voráček (vpravo) z Columbusu motá hlavy obráncům St. Louis. | foto: AP

Voráček vyhnal Haláka na střídačku, Frolík byl u tří gólů Floridy

• 4
Ve středečních zápasech se v NHL blýsklo hned několik českých hokejistů. Dařilo se zejména mladým kladenským odchovancům. Jakub Voráček dvěma góly podpořil kanonádu Columbusu proti St. Louis (8:1) a Michael Frolík vyprodukoval gól a dvě nahrávky proti Torontu, které Florida s Tomášem Vokounem v brance po výhře 4:1 odsoudila už k sedmé prohře v řadě. V dalším duelu bodoval (0+2) i veterán Patrik Eliáš z New Jersey.

Jestli se něčím mohli hokejisté St. Louis v úvodu sezony pyšnit, tak byla propracovaná defenziva v čele se spolehlivými výkony brankáře Jaroslava Haláka.

Ve středu na ledě divizního rivala z Columbusu to ovšem vůbec neplatilo. Bluesmani odjížděli s debaklem 1:8 a slovenský reprezentační gólman opouštěl ledovou plochu po čtyřech zásazích z úvodních patnácti střel Blue Jackets.

BODOVÁNÍ ČECHŮ V NHL

1. Hejduk (Colorado, 14z., 15 bodů - 5+10)
2. Plekanec (Montreal, 14z., 12 bodů - 5+7)
3. Hemský (Edmonton, 13z., 10 bodů - 4+6)
4. Frolík (Florida, 12z., 10 bodů 4+6)
5. Krejčí (Boston, 11z., 10 bodů - 2+8)
6. Voráček (Columbus, 14z., 9 bodů - 3+6)
7. Eliáš (New Jersey, 16z., 9 bodů - 2+7)
8. Havlát (Minnesota, 13z., 9 bodů - 1+8)
9. Olesz (Florida, 13z., 8 bodů - 2+6)
10. Rozsíval (NY Rangers, 15z., 8 bodů - 2+6)

Pod první a čtvrtou trefu v síti Haláka se podepsal Jakub Voráček. Český reprezentant dvakrát uspěl ze samostatného úniku a zlepšil se na celkových 9 bodů (3+6) z dosavadních 14 startů.

"Užili jsme si to. Konečně se nám podařilo dát víc, než tři góly za zápas. Hráli jsme skvěle už od první minuty," pochvaloval si osmigólové představení Columbusu Voráček, jehož spoluhráči se v ofenzivě nezastavili ani proti střídajícímu brankáři soupeře Ty Conklinovi.

Stejně jako Voráček se dvěma góly prezentoval Chris Clark a dva body za bilanci (1+1) si odnesli Rick Nash, Antoine Vermette a R.J. Umberger. U jediné branky hostí z hole B.J. Crombeena z 31. minuty asistoval Vladimír Sobotka, pro kterého to byl teprve druhý bod sezony po nedávné brance proti bývalým spoluhráčům z Bostonu.

Frolík odsoudil Toronto k sedmé prohře v řadě

Středeční duel Floridy proti Torontu výrazně poznamenal dosavadní nejlepší výkon útočníka Michaela Frolíka v sezoně. Kladenský odchovanec byl u tří gólů domácích, když jeden vsítil sám a na další dva přihrál. Panthers uspěli 4:1 a stali se tak už sedmým přemožitelem Maple Leafs v řadě.

Dvaadvacetiletý český centr nabral famózní formu poté, co jej nedávno kouč Peter DeBoer posadil na jeden zápas na tribunu. Frolík se bodově prosadil už popáté za sebou a celkově má po 12 odehraných utkáních na kontě 10 bodů (4+6), což jej díky skvělému výkonu proti Torontu katapultovalo po bok desetibodových krajanů Aleše Hemského a Davida Krejčího do elitní pětice produktivity Čechů v NHL.

Floridský gólman Tomáš Vokoun èelí šanci Clarka MacArthura z Toronta

Floridský gólman Tomáš Vokoun čelí šanci Clarka MacArthura z Toronta

Skvěle si vedl rovněž brankář Tomáš Vokoun. Karlovarský rodák si spravil chuť po pátečním odvoláním na střídačku po dvou gólech od Caroliny 32 zákroky a od čistého konta jej dělila jen jediná inkasovaná branka z hole běloruského reprezentanta Grabovského.

Boston ve třetí třetině převálcoval Pittsburgh

Po čtyřiceti minutách hry vedli hokejisté Pittsburghu na domácím ledě nad Bostonem už 4:2 a vše nasvědčovalo tomu, že kráčí za svou čtvrtou výhrou z posledních osmi představení. Po třetí třetině se však Sidney Crosby, jenž v utkání zaznamenal tři body (1+2), a jeho spoluhráči nestačili divit, když Boston sérií pěti branek otočil vývoj ve svůj prospěch. Penguins tak opět potvrdili, že se jim v úvodu sezony vůbec nedaří.

Vyrovnání Bruins zařídili v 44. a 45. minutě Nahtan Horton se Zdeno Chárou a rozdílovou trefu pak vsítil překvapivě bitkař Shawn Thornton. Boston dokázal zvítězit vysoko 7:4, přestože v sestavě postrádal elitního centra Davida Krejčího kvůli lehkému otřesu mozku z nedávného duelu proti St. Louis.

Martínek se poprvé v NHL popral, Islanders ale opět padli

Fotbalový výsledek 1:0 ve středečním utkání v aréně Honda Center přinesl pátou výhru v řadě pro domácí Anaheim a naopak osmou porážku pro Islanders. Pod jediný gól zápasu se podepsal finský veterán Saku Koivu, jenž umazal stav 0:0 v 44. minutě.

Ze svého prvního čistého konta kariéry mohl mít radost náhradní brankář Ducks Curtis McElhinney, jenž předvedl 27 zákroků. Hostující obránce Radek Martínek se pro změnu v utkání poprvé v kariéře v NHL popral. Za soupeře si pak vybral útočníka Ryana Cartera:

New Jersey - Buffalo 4:5 po sam. n. (1:0, 3:3, 0:1 - 0:0)
11. a 33. Arnott (na obě Eliáš), 28. Clarkson, 39. Langenbrunner - 26. a rozh. nájezd Roy, 26. Pominville, 34. Myers, 49. Ennis. Střely na branku: 32:42. Diváci: 14 566.

Pittsburgh - Boston 4:7 (2:2, 2:0, 0:5)
2. Asham, 17. Orpik, 36. Kunitz, 40. Crosby - 9. Recchi, 17. Marchand, 44. Horton, 45. Chára, 53. S. Thornton, 57. Wheeler, 60. Lucic. Střely na branku: 46:33. Diváci: 18 113.

Anaheim - NY Islanders 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka:
44. S. Koivu. Střely na branku: 14:27. Diváci: 14 393.

Florida - Toronto 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
8. Allen, 36. Reinprecht (Frolík), 43. Matthias (Frolík), 53. Frolík - 54. Grabovskij. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, z 33 střel inkasoval jeden gól a úspěšnost zásahů měl 97 procent. Střely na branku: 28:33. Diváci: 15 243.

Chicago - Phoenix 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)
10. Bickell - 27. Turris, 27. Belanger. Střely na branku: 36:22. Diváci: 21 181.

Columbus - St. Louis 8:1 (3:0, 3:1, 2:0)
7. a 24. Voráček, 32. a 42. Clark (na první Klesla), 11. Boll, 17. Nash, 34. Umberger, 42. Vermette - 31. Crombeen (Sobotka). Střely na branku: 35:30. Diváci: 10 265.