Brankář Michal Neuvirth z Washingtonu zasahuje v duelu proti Bostonu

Brankář Michal Neuvirth z Washingtonu zasahuje v duelu proti Bostonu | foto: AP

Havlát se konečně trefil a zařídil vítězství, Vokoun s Neuvirthem střídali

• 2
V osmi pátečních zápasech NHL bodovalo šest Čechů, nedařilo se ovšem gólmanům. Po sérii rychlých gólů zamířil na střídačku jak Vokoun, tak Neuvirth. Jejich celky nicméně nakonec vybojovaly výhry, když za Floridu proti Carolině bodovali i Olesz, Dvořák (oba 0+2) a Frolík (1+1). Washington pak uspěl nad Bostonem i díky přihrávce Fleischmanna. Své první branky se dočkal Havlát, jenž zařídil Minnesotě výhru nad Calgary.

V úterý Martin Havlát přihrávkou vymyslel jedinou branku utkání a Minnesota porazila San Jose 1:0. O tři dny později se pak rodák z Mladé Boleslavi opět výrazně zasloužil o dvoubodový zisk svých barev, když tentokrát dokonce sám zařídil vítěznou trefu.

BODOVÁNÍ ČECHŮ V NHL

1. Hejduk (Colorado, 12z., 12 bodů - 4+8)
2. Plekanec (Montreal, 12z., 10 bodů - 5+5)
3. Krejčí (Boston, 10z., 10 bodů - 2+8)
4. Hemský (Edmonton, 11z., 8 bodů - 4+4)
5. Rozsíval (NY Rangers, 13z., 8 bodů - 2+6)
6. Olesz (Florida, 11z., 8 bodů - 2+6)
7. Havlát (Minnesota, 12z., 8 bodů - 1+7)
8. Fleischmann (Washington, 13z., 7 bodů - 4+3)
9. Voráček (Columbus, 12z., 7 bodů - 1+6)
10. Eliáš (New Jersey, 15z., 7 bodů - 2+5)

Pravý křídelní útočník Wild se střelecky prosadil až ve svém dvanáctém letošním startu, když v 45. minutě ukončil smírný stav 1:1 duelu proti trápícímu se Calgary. Minnesota uspěla po těsném skóre 2:1 a připsala si už třetí výhru z posledních čtyř představení. Hostující Flames naopak padli už počtvrté za sebou.

"Konečně to tam padlo. Více důležité ovšem je, že gól pomohl k výhře. Není až tak důležité, kdo se trefí, nicméně že nakonec uspějeme. V každém případě je skvělé opět prožít ten pocit po vstřeleném gólu," přiznal se Havlát, jenž ve třetím utkání v řadě po stížnosti agenta o jeho slabém vytížení, odehrál více než dvacet minut za zápas.

Proti Calgary byl český reprezentant vyhlášen třetí hvězdou střetnutí po svých spoluhráčích Cal Clutterbuckovi a nejvýše oceněném brankáři Niklasi Backströmovi, jenž pochytal 33 střel Calgary.

Vokoun ze střídačky sledoval obrat Floridy

Český reprezentační gólman ve službách Floridy Tomáš Vokoun odchytal z pátečního duelu proti Carolině pouze necelých 11 minut, když jej kouč Peter DeBoer nechal vystřídat za Scotta Clemmensena po dvou rychlých gólech Hurricanes. Domácí Panthers ovšem v utkání bohatém na góly nakonec dokázali zvítězit.

Na výsledku 7:4 se podíleli také všichni tři čeští forvardi týmu. U rozdílové branky Floridy z hole Marty Reasonera si jednu ze svých dvou asistencí připsal Radek Dvořák, jehož výkon novináři ocenili postem třetí hvězdy utkání.

Shodně dvě asistence si odnesl i Rostislav Olesz, který se zlepšil už na osm bodů (2+6) z dosavadních jedenácti startů. V závěru střetnutí se svým druhým gólem sezony zviditelnil také Michael Frolík. Kladenský odchovanec si tak odnesl do statistik dva zápisy (1+1).

Florida vypálila na branku hostujícího Cama Warda úctyhodných 50 puků a podruhé za sebou tak překročila danou střeleckou metu poté, co v předchozím souboji s Atlantou vyprodukovala 55 střel. "Nemám pro to žádné konkrétní vysvětlení. V ofenzivě makáme naplno. Hodně napadáme, což se nám vyplácí. Snad nám to tak vydrží," komentoval daný fakt kouč DeBoer.

Carlson s Ovečkinem potěšili střídajícího Neuvirtha

Stejně jako zkušený Tomáš Vokoun v pátek nedochytal svůj zápas NHL ani nováček Michal Neuvirth. Jeho Washington si v domácím střetnutí s Bostonem během prostřední dvacetiminutovky vypracoval vedení 3:0, na čemž se jednou asistencí přičinil i Tomáš Fleischmann.

Bruins ovšem předvedli famózní nástup do třetího dějství. Neuvirtha nejprve překonali v přesilovkách z 44. a 45. minuty Michael Ryder s Nathanem Hortonem. Vyrovnání na průběžných 3:3 pak zařídil v 50. minutě z brejku bitkař Shawn Thornton. Za daného stavu tak Neuvirtha vystřídal další nováček Braden Holtby, jenž si už se zbývajícími čtyřmi pokusy hostí dokázal poradit.

Rozhodující gól totiž v závěru duelu padl do sítě Tuukka Raska, který po úvodních dvou třetinách nahradil Tima Thomase. Zasloužil se o něj nováček v obraně Capitals John Carlson, na kterého při následné power play Bostonu navázal ještě Alexandr Ovečkin. Ruský forvard bodoval popáté za sebou a celkově má na kontě 17 zápisů (8+9) ze třinácti startů, což jej řadí na průběžné třetí místo v produktivitě NHL za dallaského Brada Richardse (18 bodů, 6+12) a lídra Stevena Stamose z Tampy Bay (20 bodů, 10+10).

I bez nemocného Plekance Montreal udolal Buffalo

Kvůli příznakům chřipky Tomáš Plekanec raději do pátečního souboje na ledě HSBC Areny v Buffalu nenastoupil. Montreal se tak musel obejít o svého elitního centra, ve snaze ukončit sérii dvou porážek byl ovšem úspěšný.

Canadiens uspěli těsně 3:2 a odsoudili Sabres už k páté prohře v řadě. Hlavním strůjcem jejich vítězství byl útočník Benoit Pouliot, jenž góly z 30. a 38. minuty otočil vývoj skóre.

Pittsburgh se nadále trápí

Už popáté z posledních šesti představení odcházeli hokejisté Pittsburghu poraženi. Naposledy tým kapitána Sidney Crosbyho, který se dvakrát střelecky prosadil a v produktivitě je na tom se 17 zápisy (14z., 17 bodů - 8+9) stejně jako jeho konkurent Alexandr Ovečkin (13z., 17 bodů - 8+9), nestačil na Anaheim.

Ducks v domácí aréně Honda Center vybojovali dva body výsledkem 3:2. Po zásazích Bobby Ryana, Ryana Getzlafa a Saku Koiva domácí vedli už 3:0. Penguins následně mocně dotahovali. Na více, než dvě trefy zmiňovaného Crosbyho, ovšem nedosáhli.

Špatné výsledky Pittsburghu se výrazně podepisují na náladě Crosbyho, který se v předchozím zápase proti Dallasu dokonce porval s Mattem Niskanenem a v pátek na ledě Anaheimu se pro změnu pustil do křížku i se spoluhráčem z kanadské reprezentace Getzlafem:

Dubinsky dal dva góly a dotáhl se na čelo kanonýrů

Při zranění Mariána Gáboríka, Václava Prospala a Chrise Druryho se Rangers v ofenzivě nejvíce spoléhají na mladého Američana Brandona Dubinského.

Ten se díky dvěma zásahům z pátečního duelu s New Jersey zlepšil už na celkových deset branek, což jej zařadilo na čelo kanonýrů NHL vedle Patricka Sharpa z Chicaga a Stevena Stamkose z Tampy Bay. Hlavně díky zmiňovanému Dubinskému Rangers porazili své divizní rivaly hladce 3:0.

Na druhé čisté konto sezony potřeboval Henrik Lundqvist předvést 33 zákroků. "Podle mého názoru jsme byli lepším celkem po většinu duelu. Ve třetí třetině jsme se však sami připravili o šanci na vítězství. Právě v dané fázi se o tom rozhodovalo," smutnil Patrik Eliáš, jehož Devils se ziskem pouhých devíti bodů platí za nejhorší celek NHL před shodně osmibodovými týmy z Buffala a Edmontonu.

New Jersey - NY Rangers 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
8. a 44. Dubinsky, 40. Boyle. Střely na branku: 33:20. Diváci: 17.625.

Washington - Boston 5:3 (0:0, 3:0, 2:3)
Branky
: 21. Sloan (Fleischmann), 28. Green, 38. Sjomin, 54. Carlson, 60. Ovečkin - 44. Ryder, 45. Horton, 50. S. Thornton. Michal Neuvirth odchytal za Washington 50 minut, ze 14 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 78,6 procenta. Střely na branku: 39:18. Diváci: 18.389.

Buffalo - Montreal 2:3 (1:1, 1:2, 0:0)
18. Grier, 30. Leopold - 30. a 38. Pouliot, 19. Halpern. Střely na branku: 31:32. Diváci: 18.026.

Anaheim - Pittsburgh 3:2 (0:0, 3:1, 0:1)
Branky
: 28. Ryan, 33. Getzlaf, 35. S. Koivu - 38. a 44. Crosby. Střely na branku: 19:32. Diváci: 17.174.

Minnesota - Calgary 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky
: 16. Clutterbuck, 45. Havlát - 11. Bourque. Střely na branku: 23:34. Diváci: 17.124.

Dallas - Phoenix 6:3 (1:0, 4:1, 1:2)
16. a 38. Eriksson, 24. a 26. B. Richards, 37. Benn, 57. Morrow - 34. Lepisto, 43. Doan, 57. Korpikoski (R. Vrbata). Střely na branku: 31:28. Diváci: 12.255.

Edmonton - Detroit 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
Branky
: 26. Hall - 2. Abdelkader, 29. Filppula, 60. Cleary. Střely na branku: 30:30. Diváci: 16.839.

Florida - Carolina 7:4 (3:3, 1:0, 3:1)
Branky
: 13. a 60. Weiss (na první Frolík, Olesz), 3. Booth, 19. Santorelli, 37. Higgins (Dvořák), 43. Reasoner (Dvořák), 58. Frolík (Olesz) - 9. Cole, 11. Gleason, 19. T. Ruutu, 45. Samsonov. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 11 minut, ze 7 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 71,4 procenta. Střely na branku: 50:31. Diváci: 14.761.