Film o pervitinu před premiérou narazil, z upoutávky musí zmizet jehla i droga

  • 33
Zdevastovaný muž si stáhne ruku špinavým škrtidlem a pak přiloží jehlu ke kůži: trvá to dvě vteřiny, kdybyste mrkli, vůbec to nezaznamenáte. Přesto se právě tenhle moment postaral tvůrcům filmu Piko o bezesné noci. Trailer se stříkačkou totiž nesmí na televizní obrazovky. Alespoň ne přes den.

"Přijde mi to absurdní. V době, kdy děti běžně - ve zprávách, filmech i na ulici - vídají mnohem horší věci, musíme řešit, jestli v upoutávce smí být vteřinový záběr jehly na kůži a lžíce s drogou," kroutil nad zprávou, že trailer k Piku může běžet v televizi jenom po desáté večer, hlavní aktér filmu herec Rosťa Novák.

Situace je o to paradoxnější, že byť není účel filmu v prvním plánu výchovný, producenti by Piko rádi v rámci prevenčních programů promítali školákům a studentům. Tedy těm, které chce Česká televize - mimochodem koproducent Pika - před "příliš drsným filmem" chránit.

Z natáčení filmu PIKO - Rosťa NovákZ natáčení filmu PIKO

Film Piko není příjemná podívaná. Ale působivá ano. Je to špatně?

"Je mi jasné, že rozhodnutí nevysílat upoutávku před dvaadvacátou hodinou může z hlediska dospělého diváka působit trochu přehnaně, ale pravidla jsou pravidla a v etickém kodexu České televize výslovně stojí, že musíme k materiálům obsahujícím násilné či jinak problematické scény přistupovat opatrně," hájí stanovisko veřejnoprávního média mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Podle něj je navíc rozdíl v přístupu k upoutávkám a pořadům či filmům jako takovým. "Podléhají úplně odlišnému typu hodnocení a má to důvod. Když totiž takzvaně problematický obsah zařadíte do kontextu neboli když třeba trailer Pika doprovodíte vysvětlujícím komentářem, je to jiná situace, než když na něj dítě narazí náhodně a lekne se," říká Šticha.

Z natáčení filmu PIKO

Česká televize se proto s producenty filmu dohodla na sestříhání jakési "softverze" pervitinové upoutávky. "Ta se klidně může pouštět celý den" podotýká Šticha s tím, že jeho osobně nijak zvlášť nepohoršovala ani verze s "vařením" a injekční stříkačkou, ale Rada pro rozhlasové a televizní vysílání by mohla mít jiný názor.

Může podle vás dítě poškodit záběr aplikace drogy v upoutávce?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 26. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 1849
Ano
Ano 409

To ostatně potvrzují i zkušenosti dalších tvůrců, kteří s Českou televizí spolupracovali na kontroverznějších tématech. "Vzpomínám si, že když jsme stříhali trailer k dokumentu Katka, museli jsme být opatrní na to, co ukážeme. Stříkačka se samozřejmě taky řešila, ale v našem případě byl hlavním trnem v oku záběr z porodu. V tom jsem ale ustoupit odmítl a porod v upoutávce zůstal," vzpomíná Pavel Strnad, producent dokumentárního filmu Heleny Třeštíkové ověnčeného mnoha cenami.

Křemílek se zlomenou nohou: šok, nebo ne?

"Co na to říct. Pravidla, která stanovila Rada, jsou sice jako z jiného století a navíc žádají nemožné, ale respektovat je musíme," komentuje celou situaci producent snímku David Prudký.

Z natáčení filmu PIKOZ natáčení filmu PIKO

Z natáčení filmu Piko: vadit může nejen stříkačka v ruce.

Při přípravě traileru si prý přitom dávali dobrý pozor na všechno potenciálně škodlivé: sprostá slova, násilí, krev, to všechno se z něj snažili eliminovat.

"Film o drogách je ale filmem o drogách, co jiného v něm máte ukazovat," krčí rezignovaně rameny a mrzí ho jen, že se celá věc otevřela těsně před premiérou. Místo aby na film diváky zvali, nemůžou jim ho ani pořádně ukázat.

"Podle stanov Rady se navíc v pořadech nesmějí vyskytovat "stresující" záběry. Z čehož by se s trochou nadsázky klidně dalo odvodit, že šok může způsobit, i když si třeba jenom Křemílek zlomí nohu," komentuje absurdní situaci Prudký.

Reportáž z natáčení filmu Piko

Protože však v zájmu producenta i koproducenta je dát o filmu vědět maximálnímu počtu diváků, dohoda obou stran byla nezbytná. Nakonec se tedy vyrobí hned tři verze upoutávek. Jedna - čistě textová - bude moci do vysílání už přes den, druhá - obrazová, ale pouze dvacetivteřinová - poběží až po 20. hodině. Trailer v původní podobě, tedy i s "aplikací drogy", bude mít v programu až po 22. hodině.

"Už se na tom pracuje. Upoutávky upravíme, takže při troše štěstí je diváci České televize uvidí ještě před premiérou," říká Prudký.

Poškodí, nebo nepoškodí?

Kauzu komentuje psycholog Jeroným Klimeš

Jeroným Klimeš, psycholog"Film jsem neviděl, takže mohu mluvit pouze obecně - jako psycholog i jako rodič. Především jsem přesvědčen, že je mylné, když se někdo domnívá, že lze děti vychovávat šokem. Je dokázáno, že pokud jsou lidé - děti nevyjímaje - vystaveni vypjatým emocionálním momentům, vnímají je jako šok, ale neodnesou si z něj žádné poučení pro osobní život. Příběh, který vidí, berou jako příběh cizího člověka, tedy něco, co je sice hrozné, ale jich se to netýká. Představa, že děti, které uvidí drsný snímek o drogách, už na drogy nikdy nedostanou chuť, je proto značně naivní. A co se týče upoutávek v denním vysílání: já osobně bych je nepouštěl, a to ani samostatně, ani v rámci pořadu. Drsné záběry by děti vidět neměly - tady platí pravidlo, že co nechceme, aby děti viděly v reálu, neměly by vidět ani v televizi. Odborný komentář sice může míru šoku lehce snížit, ale v době, kdy televizní vysílání vnímáme pouze jako kulisu, nám nikdo nezaručí, že dítě pořad uvidí od začátku do konce. Pokud ne, bude efekt stejný, jako kdyby mu nikdo vysvětlení neposkytl, a viděné ho může poškodit. Upoutávka na Piko i film sám zkrátka patří až do doby, kdy se žádné dítě k televizi nedostane.

Magazín Víkend

Dospělí se na tom, zda je FILM O PERVITINU vhodný pro děti, shodnout neumí. Ale co říkají ony samy? V sobotní příloze MF DNES si přečtěte, jak film Tomáše Řehořka hodnotí studenti gymnázia.