Susana Martinezová (2. listopadu 2010)

Susana Martinezová (2. listopadu 2010) | foto: AP

V Senátu nebudou Afroameričané. USA ale mají první hispánskou guvernérku

  • 52
Byť americké parlamentní volby skončily dle očekávání, přinesly i několik zajímavých momentů. Tak třeba v Senátu nebude jediný Afroameričan. A Republikáni, kteří ovládli sněmovnu, přebrali demokratům senátorské křeslo, jež kdysi patřilo prezidentu Obamovi. USA budou mít také vůbec první hispánskou guvernérku.

Spojené státy mají v současné době jediného senátora tmavé pleti. Je jím Roland Burris, který nahradil na senátorském postu Baracka Obamu po jeho vítězství v prezidentských volbách. Burris se ale rozhodl z politiky odejít a jeho nástupce tmavé pleti nebude, uvedla televize CBS na svém webu.

A nikdo ze tří Afroameričanů, kteří letos kandidovali do Senátu, neuspěl. Ve Sněmovně reprezentantů jsou Američané tmavé pleti zastoupeni lépe, v současné době tam působí přes čtyřicet Afroameričanů.

Republikáni ovládli v USA sněmovnu

Obama bude těžko prosazovat reformy

Republikáni si mohli kromě očekáváného zisku drtivého počtu křesel ve Sněmovně reprezentantů zaškrtnout na pomyslnou pažbu také důležité symbolické vítězství. Jejich kandidátovi Marku Kirkovi se ve státě Illinois v napínavém souboji podařilo získat senátorský post, jež kdysi patřil prezidentu Baracku Obamovi.

Vlna republikánského úspěchu přinesla do vrcholné americké politiky také historické množství kandidátů z řad menšin v barvách této strany (v minulosti jejich zástupci vystupovali hlavně na demokratických kandidátkách). A mnozí z nich budou v některých ohledech "průkopníky".

Kupříkladu republikánka Susana Martinezová ze státu New Mexico se stane vůbec první hispánskou guvernérkou v zemi, uvedlo americké rádio NPR na svých webových stránkách. Upozornilo také na úspěch Nikki Haleyové. Američanka s kořeny v Indii bude první ženou v čele v Jižní Karolíny.

Tim Scott se zase stal prvním černošským republikánem od konce 19. století, který se za Jižní Karolínu dostal do Sněmovny reprezentantů. Také na Floridě byl poprvé od 80. let 19. století zvolen do sněmovny politik tmavé pleti kandidující za republikány: je jím válečný veterán a budoucí poslanec Allen West.

"Barva kůže přestává hrát roli," hodnotil úspěch kandidátů z řad menšin poradce republikánů Richard Ivory. "Byly doby, kdy běloši při volbách hleděli napřed na rasu a podle ní dělali závěry," řekl.

Tim Scott, nově zvolený kongresman (24. června 2010)

Tim Scott, nově zvolený kongresman

Nikki Haleyová (2. listopadu 2010)

Nikki Haleyová

"Červenou" dali naopak voliči dvěma republikánům, jejichž absurdní a kontroverzní počiny vyvolaly pozornost po celém světě. Konkrétně pro republikánskou uchazečku o senátorské křeslo ve státě Delaware Christine O'Donnelovou a republikánského kandidáta do Sněmovny reprezentantů ve státě Ohio Riche Iotta. První přesvědčovala Američany, že není čarodějnice. Druhý se zase ještě nedávno převlékal za člena SS (čtěte Kandidát republikánů do Kongresu pózoval v nacistické uniformě).

To demokratický kandidát Dick Blumenthal, který kdysi vzpomínal na své působení ve válce ve Vietnamu, přestože v ní nikdy nebojoval, se do Senátu dostal. Uspěl i Mark Kirk z Illinois, který si přibarvil svou minulost u námořnictva.

"Midterm" volby v USA

Na devadesát milionů Američanů rozhodovalo o novém složení celé Sněmovny reprezentantů a volilo také 37 ze 100 senátorů. Ve 37 státech vybíralo guvernéra.

Republikáni ovládli Sněmovnu reprezentantů. Demokratům přebrali nejméně 60 křesel a prezident Obama, jenž se dosud mohl spoléhat na demokratický Kongres, bude mít problémy s prosazováním své politiky. Konzervativci dle odhadů posílili i v Senátu, tam ale většinu nezískali (více o amerických parlamentních volbách čtěte zde).

Tyto volby označují Američané výrazem "midterm", který v podstatě znamená to, že se konají v roce, kdy se nevolí prezident a zároveň se odehrávají v polovině jeho funkčního období.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video