Jakub Voráček z Columbusu před brankářem Montrealu Careym Pricem.

Jakub Voráček z Columbusu před brankářem Montrealu Careym Pricem. | foto: AP

Voráček s Havlátem v NHL asistencemi přispěli k výhrám svých celků

• 0
Jak Jakub Voráček, tak Martin Havlát letos ještě v NHL neslavili vstřelený gól. Oba reprezentanti českého hokeje v zámořské soutěži ale v úterý podali vydařené výkony. Prvně jmenovaný křídelní forvard přihrál na dvě branky Columbusu ve vítězném utkání proti Montrealu. Havlát pak asistoval u jediné a zároveň vítězné trefy Minnesoty v souboji se San Jose.

V úvodních 11 startech sezony vypálil Jakub Voráček na brankáře soupeřů už 26 puků. První trefa však stále nepřichází.

Nic na tom nezměnil ani úterní souboj Columbusu s kanadským Montrealem, proti kterému kladenský odchovanec podal zřejmě nejvydařenější výkon dosavadního průběhu ročníku NHL.

Útoèník Columbusu Jakub Voráèek v utkání proti Montrealu.

Útočník Columbusu Jakub Voráček v utkání proti Montrealu.

Voráček vyzkoušel pozornost hostujícího Carey Price ve čtyřech případech, do statistik si nicméně zapsal jen dvě asistence a vylepšil si bilanci na celkových pět bodů (0+5). Novináři českého reprezentanta zvolili třetí hvězdou střetnutí.

BODOVÁNÍ ČECHŮ V NHL

1. Hejduk (Colorado, 11z., 12 bodů - 4+8)
2. Plekanec (Montreal, 12z., 10 bodů - 5+5)
3. Krejčí (Boston, 8z., 9 bodů - 2+7)
4. Hemský (Edmonton, 10z., 8 bodů - 4+4)
5. Rozsíval (NY Rangers, 11z., 7 bodů - 2+5)
6. Havlát (Minnesota, 11z., 7 bodů - 0+7)

Po jeho akcích skórovali ve 13. a 14. minutě Rick Nash a Derick Brassard. Za Blue Jackets, hrajícím s uzdraveným Janem Hejdou v obraně, se v dalším průběhu prosadil ještě Kyle Wilson, načež deset tisíc diváků v Nationwide Arena mohlo slavit vítězství domácích v poměru 3:0.

Další skvělý výkon podal náhradní brankář Columbusu Mathieu Garon, jenž společně s Timem Thomasem s Bostonu prožívá doslova famózní úvod sezony. Garon pochytal všech 29 ran Canadiens a uspěl tak i ve svém třetím letošním startu. V průběžných statistikách se může pyšnit průměrem branky na zápas 0,84 poté, co zastavil 90 z 93 střel soupeřů.

Derick Brassard si v rozhovoru s novináři pochvaloval skvělou přihrávku Voráčka u své trefy na 2:0:

Havlát připravil vítěznou branku Minnesoty

Podobně jako Voráček dosud sbírá pouze asistence také Martin Havlát, jenž v úterý křižným pasem z přesilovky vymyslel jedinou trefu utkání pro Andrew Brunettea. Ten zařídil vítězství Minnesoty nad San Jose po fotbalovém výsledku 1:0.

Havlát si v jedenáctém startu sezony připsal sedmý bod (0+7), z 23 střel však zatím nevytěžil ani jeden gól. Poté, co si jeho agent veřejně stěžoval na chabé vytížení svého klienta, odehrál devětadvacetiletý útočník podruhé za sebou více než 20 minut čistého hracího času.

Gólová radost hokejistù Minnesoty, vpravo se pøipojuje ke gratulacím Martin Havlát.

Gólová radost hokejistů Minnesoty, vpravo se připojuje ke gratulacím Martin Havlát.

Hvězdou utkání byl brankář domácích Wild Niklas Backström, který zneškodnil 36 střeleckých pokusů Sharks. Nebezpečný útok Joe Thorntona s křídly Dany Heatleym a Patrickem Marleauem, kteří v uplynulém týdnu doslova ničili obrany soupeřů, tak vyšel tentokrát naprázdno.

Torres se blýskl hattrickem proti bývalému klubu

Zvolit první hvězdu utkání mezi Edmontonem a Vancouverem bylo velice snadné. Hostující Canucks totiž uspěli výsledkem 4:3 díky hattricku bývalého forvarda Oilers Raffi Torrese.

Devětadvacetiletý rodák z Toronta se v úvodní třetině svým 4. a 5. gólem sezony přičinil o průběžné vedení Vancouveru 3:0. Když Edmonton i díky dvěma asistencím českého beka Ladislava Šmída v dalším průběhu postupně srovnal skóre na 3:3, udeřil Torres potřetí.

Své bývalé spoluhráče rozesmutněl v 51. minutě, kdy bekhendem překvapil Nikolaje Chabibulina a završil tak třígólové představení. Vancouver dosáhl už čtvrté výhry v řadě, kdežto Edmonton naopak padl posedmé z posledních osmi startů.

Toronto ztratilo zápas a zároveň i kapitána

Třetí porážku v řadě a celkově šestou z posledních sedmi utkání si v úterý připsali hokejisté Toronta, které v bitvě o Ontario přehrála Ottawa po těsném skóre 3:2.

Senators, kterým kvůli potížím s kolenem chybí střelec Milan Michálek a po zlomenině nohy rehabilitující bek Filip Kuba, si vypracovali třígólové vedení, když se z trestného střílení prosadil útočník Mike Fisher a přesilovky zužitkovali zadáci Sergej Gončar s Erikem Karlssonem.

Domácí Maple Leafs na sebe upozornili až v třetí třetině, kdy alespoň zkorigovali stav Nikolaj Kuljomin a Clarke MacArthur. Smutnou zprávou pro fanoušky Toronta je nejen další prohra, ale také zranění kapitána Diona Phaneufa. Kanadský řízný bek se zraněním levé nohy odstoupil v průběhu prostředního dějství.

Toronto - Ottawa 2:3 (0:1, 0:2, 2:0)
46. Kuljomin, 60. MacArthur - 18. Fisher z tr. střílení, 28. Gončar, 30. Karlsson. Střely na branku: 35:24. Diváci: 19.409.

Columbus - Montreal 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
13. R. Nash (Voráček), 14. Brassard (Voráček), 47. Wilson. Střely na branku: 24:29. Diváci: 10.466.

Minnesota - San Jose 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka:
34. Brunette (Havlát). Střely na branku: 16:36. Diváci: 16.502.

Edmonton - Vancouver 3:4 (0:3, 1:0, 2:1)
30. Penner, 44. R. Jones (Šmíd), 46. Brule (Šmíd) - 12., 16. a 51. Torres, 12. D. Sedin. Střely na branku: 20:36. Diváci: 16.839.