Chebská pěší zóna budí emoce. Kritikům se zdá příliš drahá a moderní

  • 6
Investice 136 milionů do nové podoby pěší zóny v Chebu vzbudila emoce. Kritikům vadí, že byl bulvár příliš drahý, jiným se zase zdají být nepřijatelné moderní prvky v historické zástavbě. Využijte možnosti virtuální procházky.

Útlé sloupy s panely ze svítících diod se na chebské pěší zóně dají přehlédnout jen stěží. Moderní technologie, která umožňuje dotvářet náladu pomocí měnících se grafických prvků, ale také informovat o čase nebo chystaných akcích ve městě, zaručuje městu primát. Ještě nikde se podobné zařízení neobjevilo pod širým nebem.

"Světelné nápisy mohu nově aktualizovat přímo ze svého počítače," řekla mluvčí chebské radnice Martina Kuželová.

Sloupy mohou prostřednictvím reklam přinést peníze do městské pokladny, ale nejdříve za pět let. "Na rekonstrukci pěší zóny přispěla Evropská unie a podle smlouvy pět let nemůžeme LED sloupy využívat komerčně," potvrdil starosta Chebu Jan Svoboda.

LED panely ale zdaleka nejsou jedinou raritou přestavěného chebského bulváru. Ojedinělá je i časová osa sestávající z krytů odvodňovacího kanálu, na nichž jsou laserem do oceli vypáleny nejvýznamnější historické události ve města.

Prvním datem je rok 1061, kdy se objevila první písemná zmínka o městě. Časová osa začíná u devět metrů vysokého artefaktu akademického sochaře Mariana Karla Brána času, který opticky odděluje pěší zónu od historického náměstí Jiřího z Poděbrad.

Brána času na chebské pěší zóně je kovová plastika, která se otočí o 180 stupňů za každých 24 hodin.

Brána času na chebské pěší zóně je kovová plastika, která se otočí o 180 stupňů za každých 24 hodin.

Nový vzhled pěší zóny nemá zdaleka jen příznivce. Terčem kritiky je, že Brána času i časová osa rezaví a že dlažba je příliš bílá a je na ní vidět každá nečistota. Dlažba, historická osa i Brána času musí ale podle architekta Jaroslava Wertiga z Ateliéru A 69 ještě dozrát.

"Kovové prvky musí dostat patinu, a to chce čas. Teprve pak bude možné je natřít stabilizačním nátěrem. Pak se rezavá barva změní v černou," vysvětlil Jaroslav Wertig.