Odbory protestovaly proti snižování platů ve veřejné sféře na demonstraci v Praze. Teď varují před změnou zákoníku práce, kterou chce vláda prosadit s balíkem sociálních škrtů a umožnila by výrazně překopat odměňování ve veřejném sektoru. | foto: ČTK

Budeme stávkovat, naštvaly se odbory. Neustoupím jim, opáčil Nečas

  • 2560
Na protest proti chystanému snižování platu státních zaměstnanců a proti změně zákoníku práce vyhlásí odbory stávku. Oznámil to předseda odborové centrály ČMKOS Jaroslav Zavadil. Změna zákoníku práce, kterou chce vláda prosadit spolu se sociálními škrty má umožnit pružnější odměňování zaměstnanců, s menším důrazem na počet odpracovaných let.

"Já to respektuji, je to jejich svobodné právo," reagoval na hrozbu stávkou premiér Petr Nečas. "V žádném případě neustoupíme od desetiprocentní redukce částky na mzdy. Je mi líto, že kvůli tomu bude stávka," prohlásil předseda vlády. Mrzí ho, že jednání s odbory v uplynulých týdnech nemělo vůbec žádný význam, protože odbory žádnou změnu zákoníku práce ve skutečnosti nechtějí.

Proti snižování platů už v září v Praze demonstrovalo okolo 40 tisíc policistů, hasičů, státních zaměstnanců i dalších odborářů. Vláda i po demonstraci zopakovala, že ustoupit nemůže proto, aby dokázala snížit schodek rozpočtu na příští rok na 135 miliard korun.

"Kategoricky odmítáme zavedení pásmového odměňování a smluvních platů," řekl místopředseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář. Stávku ještě může vláda podle Zavadila odvrátit, pokud vzdá plán změnit zákoník práce tak, aby se "rozkývaly" platy ve veřejné sféře.

Odboráři tomu ale příliš nevěří a konkrétní datum stávky jsou rozhodnuti určit příští týden. Pak by podle Zavadila bylo také jasné, zda bude stávka dvouhodinová nebo ještě delší.

Odborářům vadí, že si vláda při svých úsporných plánech vzala na mušku právě platy policistů, hasičů, státních úředníků a dalších zaměstnanců veřejného sektoru, kterým chce dát v příštím roce na platy o deset procent nižší sumu a ušetřit tak 11 miliard korun.

Odbory odmítly návrh vlády, aby samy řekly, koho by se mohly týkat pružnější platy

Chystaná změna zákoníku práce, která má podle vlády platit od ledna příštího roku, by fakticky znamenala, že státní zaměstnanec by po dvaceti letech praxe mohl brát teoreticky stejný plat jako úplný nováček. Vláda odborářům nabízela, aby sami určili profese, kterých by se to mohlo týkat, ale na tom se odbory odmítly podílet. "Tuhle špinavou práci ať si udělá sama vláda," prohlásil Zavadil.

Odboráři vyhlásili stávku na protest proti chystanému snižování platů státních zaměstnanců a proti změně zákoníku práce. (2. listopadu 2010)

Odboráři vyhlásili stávku na protest proti chystanému snižování platů státních zaměstnanců a proti změně zákoníku práce. (2. listopadu 2010)

Teoreticky by vládou prosazovaná změna, která je přibalená ke škrtům porodného, sociálního příspěvku či omezení příspěvku v bezmocnosti, podle odborářů znamenala, že by při rozhodování o platech hrálo roli to, "jak se kdo na koho podívá".

Zástupce odborových svazů také popudilo, že takovou zásadní změnu hodlá vláda prosadit ve speciálním zrychleném režimu legislativní nouze - ve Sněmovně ještě do konce tohoto týdne a v dalších dnech v Senátu. Tedy ještě v jeho starém složení, i se senátory, kteří už svůj post neobhájili. "Celé to budí dojem, že k legislativní nouzi sáhla vláda proto, že dostala ve volbách nařezáno a chce, aby to potvrdil ještě starý Senát," řekl šéf odborové centrály.

Šéf Odborového svazu hasičů Zdeněk Oberreiter připomněl, že hasiči stejně jako policisté stávkovat nemohou. "Protest kolegů ale podpoříme jinak. Kategoricky odmítáme zavedení pásmového odměňování a smluvních platů," uvedl Oberreiter.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video