VIDEO: Na klavír za několik týdnů - 19. díl

  • 2
V 19. díle internetové konzervatoře si vysvětlíme význam akordických značek a ukážeme si ty nejdůležitější. A do písničky Pár havraních copánků zapojíme levou ruku hrající doprovod.

Lektor připomene domácí úkol: stupnici H dur a hmoll, písničku David a Goliáš pomalu obouruč a nakonec písničku Pár havraních copánků - v tomto případě jen melodickou linku v pravé ruce.

Václav Kalenda dnes usedne místo klavíru ke klávesám. "Předpokládám, že většina z vás je má doma a chce u nich i zůstat," vysvětluje změnu nástroje a pustí se popisování rozdílů mezi oběma nástroji.

Připomíná nejen nižší cenu v porovnání s klavírem, ale obvykle i menší rozsah. Hlavně ale klávesy nekladou žádná odpor na rozdíl od běžné klaviatury. A radí:"Kdo doma cvičíte na podobný nástroj a nechcete si zničit úhoz, domačkávejte klávesy na doraz a snažte se udržet rovné zápěstí."

Na řadě je nová stupnice: Fis dur a fis moll, tím se dostává na 6 u durové, respektive 3 křížky u molové stupnice.

Tato lekce přináší i novinku, se kterou se každý v hudební praxi setká. Řeč je o akordických značkách. Používají se prakticky v každém zpěvníku.

Pro shrnutí ty nejdůležitější (pro ilustraci například v C dur), které se dnes probírají:

C - tónický kvintakord
Cmi - molový kvintakord
C7 - tónický septakord
Cmaj - tónický septakord s velkou septimou

Po troše teorie se lektor vrací k Presleymu a předvádí, jak zapojit levou ruku. A to je zároveň i obsahem domácího úkolu.

Václav Kalenda

Václav Kalenda, lektor naší videoškoly, je absolventem Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze. "Kurz nemá připravit budoucí virtuózy. Klade si daleko skromnější cíl. Pomoci těm, kdo by si rádi doma zazpívali a naučili se při tom jednoduše doprovodit na piano," říká. Připomíná ale, že žádná metoda nemůže fungovat bez pravidelného domácího cvičení a bez další klavírní literatury. Video ale může samoukovi nahradit styk s učitelem, napoví, jak na to.