Výstava stavebnice MERKUR v Moravské Třebové

Výstava stavebnice MERKUR v Moravské Třebové | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Stavebnice Merkur dala světu kontaktní čočky. Podívejte se na výstavu

  • 5
Z té stavebnice se dá postavit takřka cokoliv. Otto Wichterle s její pomocí vyrobil první kontaktní čočky na světě. Fungovala i jako jednoduchá tiskárna. Řeč je o Merkuru, který se pro mladé kutily vyrábí od roku 1925 dodnes. Dnes začíná velká výstava na zámku v Moravské Třebové.

"Uviděl jsem výstavu stavebnice Merkur v Praze. Moc se mi líbila, takže se mi podařilo ji zajistit i pro náš zámek," řekl ředitel Kulturních služeb v Moravské Třebové Jindřich Kos.

Autorem výstavy, která zabere dvě výstavní místnosti, je dlouholetý obdivovatel legendární stavebnice Jiří Mládek. Sám se přitom nazývá největším šílencem, který stavebnici doslova propadl. Je pravda, že množství složených modelů už nepočítá na kusy, ale na tuny.

Výstava stavebnice MERKUR v Moravské TřebovéVýstava stavebnice MERKUR v Moravské Třebové

"Moje největší stavba je Ocelové město, to váží dvanáct set kilogramů. Celkem už mám za sebou asi pět tun modelů," řekl Mládek. Speciálně pro třebovskou výstavu připravuje také desetkrát zmenšený model Hřebečské rozhledny. "Právě dělám poslední úpravy, je na ní deset tisíc šroubků a samozřejmě stejný počet matiček. Ostatní součástky nepočítám," uvedl Mládek.

Merkur

Merkur je česká stavebnice, která se vyrábí od dvacátých let minulého století. Základem stavebnice jsou kovové díly různých tvarů a délek z lakovaného ocelového plechu, které se spojují šroubky a matičkami. Obsahuje i další součástky - hřídele, ozubená kola, případně i kladky, pásy nebo elektromotorky. Umožňuje tak stavbu velmi realistických konstrukcí a různých strojů. Díky své dostupnosti a variabilitě byla tato stavebnice používána i ve vědě. Otto Wichterle ji použil pro konstrukci prvního přístroje na výrobu kontaktních čoček, stavebnice v době nástupu osobních počítačů sloužila i k amatérské výrobě jednoduchých zapisovačů.

O Merkuru mluví jen v superlativech, žádná otázka ho ani na vteřinu nezaskočí. Šedesátku už má za sebou, hovoří však jako nějaký teenager o zbožňovaném idolu.

"Všechny moje modely končí na výstavách, v muzeích nebo v kancelářích generálních ředitelů," odpovídá na dotaz, jestli modely po vystavení někdy zpátky rozkládá na součástky.

Pravidelný přísun dostatečného množství součástek má Mládek zajištěný.

"Rodina Křížků, které dnes patří továrna stavebnice, mě bere jako člena rodiny. Dávají mi neomezené množství takzvaných výmětů, tedy kusy, co neprošly výstupní kontrolou. Pro mé stavby to jsou ale dobré součástky, třeba chyby v laku mi vůbec nevadí," řekl Mládek.

Kromě toho mu lidé, kteří viděli, co dokáže ze stavebnice vytvořit, nosí i vlastní zbytky součástek z dětství, které nacházejí na půdách. Ty také mizí v obřích stavbách.

V kanceláři ředitele uhelných dolů například skončil model korečkového bagru, jehož fotografie i s malým chlapcem byla od šedesátých let na obalu každé krabice se stavebnicí.

"Tu fotografii máme s sebou na každé výstavě a pátráme po tom chlapci. Rádi bychom ho našli, dnes mu může být přes šedesát let. Zatím se ale nikdo nepřihlásil, že by měl tušení, kdo na té fotce je," řekl Mládek.

Výstava stavebnice MERKUR v Moravské TřebovéVýstava stavebnice MERKUR v Moravské Třebové

Na výstavě budou i historické modely, největším lákadlem by kromě rozhledny mohl být šestimetrový model viaduktu v Ivančicích, po kterém jezdí model lokomotivy s vagony, samozřejmě také ze známé stavebnice.

"Jen je škoda, že most už před deseti lety prodali do kovošrotu. Byl to technický unikát, na kterém se navíc podílela i projekční kancelář Gustava Eiffela z Paříže," řekl Mládek.

Součástí výstavy je také koutek kutilů, kde si mohou pamětníci zavzpomínat na svá dětská léta s Merkurem a mladší návštěvníci vyzkoušet, co všechno lze z této geniální české stavebnice vytvořit.

Ta přitom vstoupila i do dějin československé vědy. Z Merkuru totiž český vědec Otto Wichterle vytvořil zařízení, na kterém vyrobil první kontaktní čočky.

Výstava stavebnice MERKUR v Moravské Třebové

Vernisáž bude dnes v 17 hodin. Vstupné stojí dvacet korun, děti, studenti, důchodci zaplatí polovinu. Výstava potrvá do třetího prosince.