Rozhodnutí soudce je pro policii podle advokáta Josefa Douchy dvojsečné. | foto: Stanislav Peška, ČTK

Propuštění podezřelého ze zmizení Aničky může uškodit i pomoci

  • 62
Komplikace, ale zároveň možná i výhoda při pátrání. Tak hodnotí bývalý kriminalista a dnes advokát Josef Doucha fakt, že policisté museli propustit jednačtyřicetiletého recidivistu podezřelého ze zmizení devítileté Aničky. Soud zamítl jeho vzetí do vazby.

Podle Josefa Douchy to na jednu stranu jeho někdejším kolegům komplikuje práci. "Pokud je podezřelý muž skutečně pachatelem, je lepší, když je ve vazbě. Například nemůže likvidovat případné stopy a mařit vyšetřování," uvedl Doucha.

Na druhou stranu však rozhodnutí soudce může přispět k tomu, že policie bude dál pečlivě prověřovat všechny větve pátrání. "Největší nebezpečí totiž bývá, když se policie upne na jednu verzi, která se nabídne, a všechny ostatní přestává prověřovat," řekl Doucha.

"Ta stopa může být správná, ale neměli by zapomenout na další možnosti. Především stále nemají Aničku," dodal bývalý policista. Muž sice prý mohl přijít do styku s Aniččinými věcmi, ale nemusel mít nic společného s dívčiným zmizením.

Podle Douchy lze naopak s určitostí říct, že policie bude muže dále sledovat. "Samozřejmě si policie najde způsob, jak jeho pohyb zmapovat," řekl advokát.

Pokud je však podezřelý muž bezdomovec, nebude jeho sledování snadné. "Jejich pohyb je nekontrolovatelný a pohybují se v prostředí, které rychle odhalí člověka, který někoho sleduje," podotkl Doucha.

Nepředpokládá však, že by se podezřelý muž, pokud má se zmizením Aničky něco společného, pohyboval v blízkosti případného místa činu.


Video