Režisér David Fincher o zakladateli Facebooku: Oba známe roli outsidera

  • 4
Snímek Social Network budí v Americe, kde měl premiéru před týdnem, téměř bezvýhradné nadšení. Aby také ne: natočil ho jeden z nejosobitějších režisérů, kterému jeho poslední film o Benjaminu Buttonovi vynesl tři Oscary. Než Social Network dorazí i do našich kin (4.11.), nabízíme ukázky. A taky pár postřehů přímo od režiséra.

O prostředí Harvardu

Chtěl jsem to místo ukázat takové, jaké skutečně je. To znamená i se vším tím levným montovaným nábytkem a kousavým povlečením. S požárními alarmy umístěnými uprostřed zdí, s krby, které nefungují... Spousta lidí si o Harvardu myslí, že je to něco jako Camelot nebo Bradavice z Harryho Pottera, jenže to samozřejmě není pravda. Ano, Harvard je starý a majestátní, ale čistě fyzicky je to prostě stokrát upravený komplex budov, zvláštní kombinace nového světa a světa, který se rozpadá.

Z filmu Social Network: J. Eisenberg a J.Timberlake

O hlavním hrdinovi

To, co dělá Mark (Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku a hlavní postava filmu, pozn. red.), se příliš neliší od toho, co živí mě. Oba něco vytváříme, o něco usilujeme, a naším úkolem je, abychom to dělali co nejlépe. Abychom měli jistotu, že to, co nám roste pod rukama, vzkvétá, že se o to staráme dobře. Pokud takové usilování obnáší i nepříjemné věci, neboli pokud to například znamená, že v jeho zájmu musíte někomu ublížit, nedá se nic dělat - nesete zodpovědnost vůči svému dílu. I o tom je můj film.

O vztahu k postavám

Jako každý tvůrce se snažím milovat všechny své postavy. Chci jim rozumět, vidět do nich, mít k nim vztah a polidštit si je. Přesto se stane, že jednoho dne zjistíte, že jsou vám některé momenty z jejich existence povědomé. Že je znáte z vlastního života a že k některé z těch postav máte zkrátka blíž. Pak se díváte na svou práci a říkáte si: Sakra, vždyť já asi vím, o co tu jde.

Z filmu Social Network: rodí se FacebookZ filmu Social Network: J. Eisenberg (vpravo)

O mladické frustraci

Taky jsem byl rozhněvaný muž. Vztek je emoce, kterou dobře znám. V jedenadvaceti máte jasnou představu, jak mají věci fungovat. Víte přesně, co byste měli říkat a dělat a potřebujete jen, aby vám k tomu ostatní dali příležitost. Jenže to je ono: vy se totiž nacházíte v nerovné situaci, kdy musíte poníženě žádat rodiče o svolení. Z pohledu společnosti jste příliš mladý na to, abyste život zvládli sami. Máte vizi, jak by něco mělo být, ale každý vám říká: No jo, jsi ještě mladý, brzy prohlédneš. I proto rozumím Markově frustraci.

O čekání na úspěch

Znám roli outsidera, který čeká na příležitost. Měli jsme společnost, partu lidí, která se dala dohromady, protože jednotlivě se jim nedařilo uspět. Byli jsme dobří, ale potřebovali jsme udělat ten důležitý krok od tvůrců hudebních klipů k tvůrcům komerčních klipů. Nikdo nám nechtěl dát zakázku, takže jsem dělal věci s vědomím, že je nikdy nikdo nemusí vidět, ale co kdyby. I Mark dobře ví, co by mohl dokázat, ale musí čekat. Situace, kdy čekáte, až slunce ozáří i vaši část světa, je mi povědomá.

O Facebooku a moderní době
Když se Facebook rozjel, moc jsem o něm nevěděl. Dlouho to bylo něco, o čem jsem jen slýchal, co se někde odehrávalo. Jediné, co jsem věděl, bylo, že je to něco nevyhnutelného. Proto o Facebooku nemohu mluvit z pozice člověka, který by ho znal od začátku. Když jsem se o něm dozvěděl, už to byl velký podnik. Můj postoj k moderním technologiím je obecně následující: už dřív jsme měli okna, kterými jsme mohli vyhlížet ven. Rozdíl je, že tehdy jsme viděli maximálně na vedlejší dvorek, zatímco teď máme nová okna, kterými dohlédneme klidně až na dvorek někde v Uzbekistánu. Můžeme vidět východ slunce v Egyptě a bez větší námahy ho ukázat někomu na opačné straně zeměkoule: prostě ho vyfotíme mobilem a pošleme s komentářem: Tak tohle teď prožívám. To mi přijde úžasné.

Z filmu Social Network: J. EisenbergZ filmu Social Network: J. Eisenberg

O tempu filmu
Jedna z věcí, které dělají z Marka sympatickou postavu, je fakt, že vše kolem něj se pohybuje neskutečně rychle. Tak rychle, že s tím ani on sám nedokáže držet, přestože to vytvořil. Lidé se mě často ptají, jak jsem to tempo dokázal přenést do filmu... Nemyslím si, že bych to dělal vědomě. Film pro mě není rýsovací papír, na který bych něco překreslil a pak to proporčně zvětšoval a měnil. Pro mě je to celé otázka citu: zkouším ukazovat věci tak, aby je diváci stíhali vnímat a chápat, ale aby se nenudili.

Trailer k filmu Social Network

Social Network

social networkRežisér David Fincher a scenárista Aaron Sorkin umožňují nahlédnout do okamžiků, kdy vznikal Facebook, nejrevolučnější sociální fenomén nového století, prostřednictvím odlišných pohledů hyperinteligentních mladých mužů, kteří svorně tvrdí, že právě oni byli u toho, když Facebook vznikl.

Režie: David Fincher Hudba: Trent Reznor Hrají: Justin Timberlake, Jesse Eisenberg, Brenda Songová, Andrew Garfield Stopáž:120 minut. Česká premiéra: 4. 11. 2010