Nespokojení Francouzi zablokovali kvůli reformám letiště v Marseille

  • 31
Stávkující zaměstnanci ropných rafinerií a přístavní dělníci protestující proti reformě důchodů ve Francii zablokovali přístup k letišti v Marseille na jihu země. I nadále jsou paralyzovány všechny rafinerie, stávkují některé sklady pohonných hmot a už víc než čtvrtina čerpacích stanic není zásobována.

O dalším postupu mají odbory rozhodnout odpoledne. Ani odboráři, ani vláda nechtějí ustoupit. O reformě bude dnes dál jednat Senát, ale hlasování se údajně čeká nejdříve v pátek.

V Marseille na jihovýchodě země zablokovalo nad ránem přístup k letišti asi 500 stávkujících zaměstnanců ropných rafinérií, přístavních dělníků i zaměstnanců letiště a pošty. "Žádný automobil se nedostane na letištní parkoviště," prohlásil Mehdi Rachid z odborové centrály CGT v blízké rafinérii v Bouches-du-Rhône. Letiště zajišťuje domácí i mezinárodní spoje.

Ochromeno je všech 12 rafinérií v zemi. Blokován je největší francouzský ropný terminál u Marseille. Na marseilleské rejdě už podle agentury Reuters čeká 51 cisternových lodí. Stávky nadále částečně narušují i železniční a leteckou dopravu.

Francouzští stávkoví profíci v akci

Vysušili pumpy a rozvrátili dopravu „šneky“

Ministr vnitra Brice Hortefeux řekl, že stále stávkuje 14 z 219 skladů pohonných hmot, ale že skutečným problémem je zásobování čerpacích stanic.

Už víc než čtvrtina z nich není zásobována vůbec a některé zbývající jen částečně. Ministr ale ujistil, že ve skladech jsou zásoby na několik týdnů, a vyloučil tak hrozbu nedostatku pohonných hmot v krátkodobé perspektivě.

Odpoledne se mají sejít představitelé odborů, aby rozhodli o dalším postupu. Šéf největší odborové ústředny CGT (Všeobecná konfederace práce) Bernard Thibault však už dnes řekl, že vzhledem k neústupnosti vlády "není žádný důvod protesty zastavit" a že "je potřeba pokračovat v co nejmasovějších akcích".

Na druhé straně ministr práce Eric Woerth řekl, že "není důvod zastavovat debatu" o reformě v Senátu, který jí má dát definitivně zelenou - poslanci už ji schválili. O zastavení nebo aspoň zpomalení schvalovacího procesu usiluje opozice. Reuters napsal, že hlasování se teď čeká nejdřív v pátek.

Reforma předpokládá především zvýšení důchodového věku o dva roky a prodloužení doby přispívání do důchodové pokladny. Sarkozy a jeho vláda uvádějí, že je to nezbytné, nemá-li se důchodový systém zhroutit.

Sarkozy považuje důchodovou reformu za klíčovou součást reformního programu, s nímž v roce 2007 nastupoval do funkce. Protesty proti ní jsou pro něj zatím největší výzvou.

,