Kontrola odkaliště v Elektrárně Tušimice | foto: HZS Ústeckého kraje

Hasiči jeli kontrolovat odkaliště, našli solární elektrárnu

  • 34
Plošné kontroly 45 odkališť po celém Česku žádná zásadní pochybení neodhalily. Ukázaly ale, že některé nádrže, které má v seznamu ministerstvo zemědělství nebo o kterých ví kraj, už dávno nefungují. Například na jižní Moravě místo vodního úložiště odpadu našli hasiči solární elektrárnu.

Solární elektrárna nahradila odkaliště v Oslavanech v okrese Brno-venkov. Suchý poldr pro zachycování vydatného deště zase vystřídal úložiště odpadu v brněnských Hádech.

Nebyla to jediná místa, kde hasiči evidovanou skládku nenašli. Během let zmizelo například jedno ze dvou odkališť Diama Příbram, odkaliště číslo pět pardubické Synthesie, nádrž Poličských strojíren nebo teplárny v Plzni-Božkově, kde popílek nekončí ve vodě, ale odvážejí ho nákladní auta.

Přitom některá místa k odkládání odpadu nefungují už léta. Například to v Oslavanech od roku 1993.

"Nevidím v tom problém. Ačkoliv tam odkaliště už nejsou, provoz zůstal zachovaný a musí tam stejně probíhat pravidelné kontroly požární bezpečnosti," vysvětlila mluvčí generálního ředitelství hasičů Ivana Svitáková.

Proč v seznamu byla i místa, na která se odpad dávno neukládá, mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid nedokázal vysvětlit. "Seznam není věcí hasičů, ale někoho jiného. Kontroly vycházely z výčtu odkališť uvedených v seznamu vodních děl. Při kontrolách hasiči spolupracovali s krajskými úřady," řekl.

Místa vytipovali hasiči na základě seznamu vodních děl od ministerstva zemědělství. Při kontrolách podle vlastních slov spolupracovali také s krajskými úřady. Jihomoravský kraj ale popírá, že by hasiči měli neaktuální informace od něj: "Seznam odkališť nevedeme, protože patří do čtvrté kategorie vodních nádrží a nemohou způsobit situaci, která se dotýká havarijního plánování na úrovni kraje," řekl jeho mluvčí Jan Chmelíček.

Podle ministerstva zemědělství má evidence vodních děl informativní charakter a je aktualizovaná vždy k 1. lednu. "Ohledně odkališť je situace trochu složitější než u jiných vodních děl, protože je mnohdy nutno nad nimi zajišťovat technickobezpečnostní dohled i po ukončení jejich provozu a jsou stále vodními díly, ačkoliv jsou ´schovaná´ v zemi a povrch nad nimi," uvedla mluvčí ministerstva Tereza Dvořáčková.

Podle ní úřady povolí zrušení vodního díla odkaliště nebo změnu jeho užívání pouze v případě, že je uvedeno do neškodného stavu.

Hasiči po tematické celorepublikové kontrole ujistili, že z odkališť nebezpečí nehrozí. Až na jedno malé škobrtnutí ve Středočeském kraji, kdy jedné továrně chyběla u odkaliště cedule, bylo vše v pořádku.

"Navštívili jsme celkem 45 míst. Všechna byla bez závad," uvedla Svitáková. Kontroly ukázaly, že více než polovina míst slouží k ukládání popílku. Zhruba na čtyřech místech se v odkalištích skladují podle hasičů také nebezpečné látky.

K preventivní kontrole přiměla hasiče katastrofa v Maďarsku, kde se roztrhla nádrž u obří hliníkárny a červený kal zaplavil dvě obce. Několik lidí přišlo při katastrofě o život.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue