Marta Slánská začala podnikat až v 47 letech. Dopálilo ji, že je chudá a chtěla to změnit. Povedlo se jí to. Vede a vlastní realitní kancelář. | foto: Maxima Reality

Láska, soběstačnost, vztek: motivy, které dovedly ženy k úspěchu

  • 18
V Česku dnes podniká dvakrát více mužů než žen. Žen je méně například proto, že si méně věří, víc se bojí selhání a už předem počítají s tím, že kvůli rodině nebudou mít na podnikání tolik času, říká průzkum GE Money Bank. Ty, kterým se tyto obavy podařilo překonat, říkají, že receptem na úspěch je hlavně nadšení a vytrvalost.

Shodují se na tom podnikatelky, jejichž byznys rozjela láska, touha po svobodě i vztek na chudobu.

"Zamilovala jsem se do Itala a on do mě, a protože pro něj bylo obtížné zde najít místo a přitom chtěl zůstat se mnou, přemýšleli jsme, co bychom mohli začít dělat. Napadla nás kurýrní služba, která u nás v té době nebyla. A tak jsem opustila práci v cestovní kanceláři, kterou jsem měla ráda, a šli jsme podnikat, bylo to z lásky," popisuje motiv rozjezdu svého podnikání Barbora Cornelio.

Její společnost Express Parcel System (EPS) rozváží balíky už 18 let. "Začátky byly těžké, dělali jsme s manželem kurýry, obchodníky, fakturanty i uklízečky. Překážek bylo hodně a když hodnotím zpětně, co je pro podnikání nejdůležitější, tak je to dobrý nápad, který se musí pořádně promyslet, pak zapálenost, protože bez vášně to dělat nejde, a pak hlavně síla vydržet i ta těžká období," říká svůj recept na úspěšné podnikání Cornelio, která nyní vede tým téměř 50 lidí.

Barbora Cornelio, jednatelka EPS

Barbora Cornelio, jednatelka EPS

Podobně mluví i Petra Kovandová, jednatelka cukrářské firmy Bon Bon, která začala podnikat ve 20 letech tak, že si půjčila milion korun s ročním úrokem 17 procent a vydražila samoobsluhu. "Chtěla jsem svému staršímu muži dokázat, že nejsem malé pískle a dokážu se o sebe postarat. Úvěr jsem nakonec splatila za šest let, tedy o rok déle, než jsem si původně plánovala. K podnikání potřebuje člověk nadšení i naivitu, protože kdyby mu najednou došly všechny důsledky, které s tím souvisí, tak by se do toho asi nepouštěl," říká Kovandová.

Sama ale ničeho nelituje, i když ji po 16 letech opustil manžel s vysvětlením, že si musel najít méně schopnou ženu, protože mu prý vadilo, že ho přerostla. Kovandová si totiž k samoobsluze přibrala následně velkoobchod s racionální výživou a cukrovinkami, ve kterém sama dělala obchodního zástupce.


Slávku živí opilci, vozí je totiž v noci z hospody domů

"Hodně mi to dalo, protože jsem první roky věděla, že zákazníkům chybí kandované ovoce a dekorace na zdobení, tak jsem začala tyto věci dovážet a nabízet a nyní tyto dekorace dodáváme do všech řetězců," líčí další vývoj podnikání absolventka zdravotnické školy.

Před pěti lety si Kovandová, která je nadšená ze všeho, do čeho se pouští, k dekoracím přidala ještě výrobu pralinek. Loni tento byznys rozšířila do Bratislavy, letos do Nitry. "Já myslím, že když si člověk něco najde a začne nejprve v malém, tak se na to pak nabalují další věci a přirozeně se to rozšiřuje," říká majitelka výrobny pralinek Bon Bon, která by chtěla své pralinky vyrábět v budoucnosti také ve Vídni.

Zapálenost pro věc je pro podnikání nezbytná také podle Marty Slánské, která se pustila do podnikání v roce 1996, když jí bylo 47 let. Do té doby byla zvyklá živit sebe a svého syna z platu uklízečky, kterou dělala čtyři roky, provozní techničky a fotografky.

"V rodině jsem byla považována za méně schopného člena. Když jsem zůstala se synem sama, tak mi matka a bratr přispívali penězi, abych měla na živobytí. Musela jsem počítat, kolik si můžeme koupit rohlíků," popisuje svůj bývalý život majitelka a šéfka pražské realitní kanceláře Maxima Reality.

Nechci být chudá, naštvala se Marta Slánská a rozjela firmu s obratem přes 100 milionů Kč

Co přesně ji vybudilo před 15 lety k podnikání? "Jela jsem metrem a jako klaustrofobička jsem po jedné stanici dostala takový strach, že jsem musela jít ven. Z Pankráce až na Václavské náměstí jsem musela jít pěšky, hromadná doprava tam nejezdila a na taxík jsem neměla. A tehdy jsem si se slzami v očích a klepající se zimou řekla, že už nechci být chudá a musím s tím něco udělat. Netušila jsem, že se mi to tak podaří," popisuje dnes už s úsměvem Slánská, která v roce 2009 získala ocenění Česká podnikatelka roku.

Za co ocenění získala? I za to, že svoji firmu rozjížděla v době, kdy už realitních kanceláří bylo hodně a ona měla v kapse jen 230 korun. Prosadit se jí podle jejích slov podařilo tím, že dokázala klienty, kteří realitním kancelářím nedůvěřovali, přesvědčit o tom, že se nemusí bát o své peníze, protože starost o bezpečnost a prodeje či koupě na sebe přejímá její firma.

"Do telefonu jsme se s asistentkou musely zprvu představovat jako agentura Maxima, protože tehdy byla pověst realitních kanceláří tak špatná, že kdybychom řekly slovo realitní, klient by nám zavěsil," popisuje své začátky Slánská.

Dnes má její firma 88 zaměstnanců a makléřů, roční obrat přes 100 milionů korun a objem realizovaných obchodů ve výši tří miliard Kč.

Co motivuje lidi podnikat

Peníze, touha splnit si vlastní sen, uplatni své vzdělání, to vše jsou impulsy, které podněcují lidi podnikat. Jak jsou jednotlivé impulsy důležité, se podívejte zde.

Motiv, který vedl Slánskou k otevření vlastního byznysu, se shoduje s impulsem, který je podle výzkumu agentury STEM/MARK důležitý pro většinu začínajících podnikatelů.

Výzkum, dělaný v červenci až v srpnu pro GE Money Bank, sbíral odpovědi více než tisíce mužů a žen a zjistil, že pro obě pohlaví je přání mít víc peněz tím nejsilnějším motivem k rozjezdu podnikání. Tento impuls je důležitý téměř pro 70 procent žen a téměř tři čtvrtiny mužů.

Silným pohonem je také možnost volně si uspořádat čas a další motiv, který žene lidi podnikat, je pro muže pocit nezávislosti a pro ženy strach ze ztráty místa.

podnikatelky: muži a ženy se v práci dobře doplňují

Nabírají byznysmenky do své práce spíše ženy, nebo muže? Odpovědi jednotlivých podnikatelek naleznete níže

Petra Kovandová, majitelka cukrářské firmy Bon BonPetra Kovandová, jednatelka cukrářské firmy Bon Bon

Ve výrobně jsou jen ženy. Jsou jemnější, zručnější a dekorace a zdobení jim jdou samozřejmě lépe než mužům. Přímo pod sebou mám však dva muže, kteří jsou vhodnější na samotné řízení firmy. Jsou věci, které se musí striktně nařídit a nejde o nich dále diskutovat, právě proto jsem si na místo obchodního a výrobního ředitele vybrala muže. Já sama bych byla ochotná naslouchat ostatním a ještě možná změnit své rozhodnutí, takže potřebuji někoho, kdo by "zjednal pořádek", protože já bych se všemi moc soucítila.

Barbora Cornelio, jednatelka EPSBarbora Cornelio, jednatelka kurýrní služby EPS

Lidi si podle pohlaví nevybírám. Muži a ženy jsou sice rozdílní, ale dobře se doplňují, takže se snažím mít v týmu obě skupiny. Myslím si, že obě pohlaví se navíc mohou uplatnit všude. Ale je pravda, že v praxi se ukazuje, že některé pozice sedí více ženám a některé mužům.

Takže například kurýři jsou převážně muži, ale máme i ženu, i když je to jedna ze 40. Naopak operátorky jsou ženy. Lépe dokážou komunikovat se zákazníky a zjistit od nich, co konkrétně potřebují. V dispečinku jsou naopak muži, lépe zvládají stres, dokážou se rychle rozhodnout a jsou jim bližší i věci kolem technických parametrů přepravy zásilek.

Marta Slánská, generální ředitelka a majitelka Maxima RealityMarta Slánská, majitelka realitní kanceláře Maxima Reality

Ve vedení, které má osm členů, sedí šest žen. Ženám ale přednost nedávám, ale všímám si toho, že se obě pohlaví liší. Ženy podle mne dokážou zvládat neuvěřitelné množství různých úkolů a dobře řeší konkrétní a praktické věci. Strategické plány jdou ale lépe mužům, takže muži v mé firmě určují, kam jít dál.

Nejlepším makléřem ve firmě je muž, který dokáže uzavřít až téměř dvojnásobné množství obchodů než ženy, které patří do skupiny nejlepších makléřek. Mezi ostatními makléři už převaha žen ani mužů není.

Podnikatelky by byly rády, kdyby v Česku podnikalo více žen. Na stránce www.zivotnapadum.cz jim nabízejí své zkušenosti a rady.