VIDEO: Světelná show na orloji uchvátila i svět, Praha ji chce zopakovat

  • 95
Netradiční dárek dostal pražský orloj k 600. narozeninám. Ožil díky takzvanému videomappingu - projekci šité na míru budově, která představila jeho dějiny. Video z události zaujalo tisíce lidí a koluje po zahraničních serverech. Magistrát plánuje, že nechá orloj ožít znovu. Možná už na Vánoce.

Vizuální projekce promítaná přímo na budovu orloje na Staroměstském náměstí nechala památku asi na deset minut obživnout. Jednotlivé části videa představily divákům významné milníky v historii orloje. Například porostl břečťanem, jednotlivé cihly začaly tepat pod kamenickou prací Petra Parléře, otevřely se útroby hodinové stroje, který nakonec vzplál. Projekce připomněla husitské války i popravu pražských pánů. Objevila se i mystika a vesmír.

Představení sklidilo v Česku i zahraničí mimořádný ohlas. Video je k vidění na YouTube, na oficiální stránky odkazují zahraniční weby. "Za čtyři dny video zhlédlo asi půl milionu lidí po celém světě. Jen na oficiálních stránkách si video do pondělí prohlédlo 350 tisíc lidí," uvedl Martin Pošta z Tomato production, která celou show zajišťovala.

Třeste se, Disneyho výtvarníci

"Vůbec jsem neměl tušení, co všechno je s projektorem možné vytvořit. Úžasné," komentoval show čtenář serveru BoingBoing. "Fantastické, úžasné, ohromující," doplňuje další. "Pozor Disneyho výtvarníci, tady to máte," přidává se další čtenář.

"Byl jsem v Praze kolem roku 2000. Viděl jsem tyto hodiny a jsou neskutečně inspirující. Úžasné oslavy jejich narozenin, ani si nedokážu představit, jak úžasné muselo být, když to člověk viděl na vlastní oči," napsal na server Gizmodo Kyle VanHemert.

"Je to dokonalá iluze. Balada pro oči i pro představivost. Je to zcela nová forma umění a nemůžu se dočkat dalšího vývoje," píšou na Kotaku.com.

Další show závisí na penězích

Námět pochází z dílny pražské produkce Tomato production. "Na scénáři pak spolupracovali výtvarníci ze seskupení The Macula, které se zabývá převážně mappingovou produkcí," uvedl radní pražského magistrátu pro oblast památkové péče Ondřej Pecha.

Ten nyní s producenty netradičního uměleckého díla zvažuje, že nechá orloj obživnout znovu.

VIDEO MAPPING

Videomapping, neboli projekce na budovy, je ve světě rok od roku populárnější umělecké odvětví, které si získává stále početnější publikum také v České republice. Budova, na kterou je mapping připravován, je vždy laserově zaměřena, animace se připravují přímo "na míru" každému domu nebo projekčnímu prostoru zvlášť. Vzniká tak pokaždé unikátní audiovizuální dílo. Vizuální efekty jsou doplněny hudbou či autentickými zvuky. "Dialogy tvůrci vůbec nepoužili, dílo taky bylo mezinárodně srozumitelné pro všechny diváky," dodal radní pražského magistrátu pro oblast památkové péče Ondřej Pecha. Videomapping je u nás zatím raritou. V komornější formě už podobný projekt proběhl například v Praze na domě U Hybernů. Video se pouštělo také na budovu bývalé spořitelny v Karlových Varech v rámci filmového festivalu.

"Záleží to na financích a produkci, která musí vymyslet nějaký způsob, jak by to šlo pouštět například na Vánoce, Silvestra či jiné svátky či výročí. Uvažujeme i nad sobotami o turistické sezóně," dodal Pecha s tím, že pronájem výkonných projektorů, které jsou pro videomapping třeba, je velice nákladný.

Projekce stojí kolem dvou milionů korun, částečně ji zaplatila soukromá firma, která počin sponzorovala, částečně Tomato production, část peněz přidalo i město. "Budeme muset vymyslet nějaký režim, jak toto ufinancovat," míní Pecha.

Jiné památky, jako je třeba Karlův most či pražský Hrad, mají alespoň prozatím smůlu. "Neuvažujeme o tom. Kvůli penězům, ale také kvůli tomu, že projekt byl unikátní a ztratilo by to punc výjimečnosti. Pro další výročí na jiných památkách vymyslíme zase něco jiného," dodal Pecha.

Nejnákladnější a nejsložitější položkou na projekci je pronájem výkonných projektorů a jejich umístění. "Na Staroměstském náměstí máme k dispozici relativně malý prostor," upozornil na jedno z úskalí Pošta.

Práce na několik měsíců

S magistrátem je v kontaktu a vymýšlí konkrétní plán pro opakování projekce. "Neradi bychom to dělali příliš často, například každý den, i když věřím, že pro turisty by to bylo velmi zajímavé. Nicméně celkově ten projekt, ta technologie by byla častým opakováním devalvována," souhlasí Pošta.

Samotná výroba animace podle jeho slov trvala asi dva měsíce. Přípravy včetně domluv, jednání, povolení a laserového mapování budovy trvala přes tři měsíce. Pošta chce s nabídkou videomappingu oslovit i jiná města. Přiměla jej k tomu reakce publika na Staroměstském náměstí i pozdější ohlasy."Trochu jsme je čekali, rozhodně však ne v takové míře," dodal Pošta s tím, že do reklam a pro komerční účely se jim podobné umění tvořit nechce.

Ohlasy z JINÝCH MĚST

Olomouc: "Začátkem září proběhly oslavy 10. výročí zapsání Sloupu Nejsvětější Trojice na seznam památek UNESCO. Při této příležitosti uspořádalo město na Horním náměstí u Sloupu Nejsvětější Trojice velký barokní ohňostroj se světelnými efekty spojený s koncertem. Nicméně žádné video podobné tomu pražskému se v Olomouci na fasády památek zatím nepromítalo," uvedla olomoucká mluvčí Jana Urbaníková.
České Budějovice: "V roce 1997 byly v Českých Budějovicích slavnosti Černé věže, kdy se přímo na této dominantě promítaly tzv. mluvící domy. Každoročně se na ní promítají fotografie v rámci akce Fotojatka," informovala budějovická mluvčí Jitka Welzlová.
Plzeň: "Jedná se o velmi atraktivní a zajímavý způsob, který jsem v Plzni zatím využívali v menším měřítku například v oblasti cestovního ruchu formou upoutávky na některé kulturní či společenské akce. Rádi bychom v tomto způsobu prezentace pokračovali i do budoucna," přislíbila mluvčí Edita Laštovková.
Ústí nad Labem: "Podobná akce takového rozměru se v Ústí nad Labem zatím nekonala nicméně pro nové zastupitelstvo města by to mohlo být k zamyšlení," míní mluvčí Ivana Solničková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video