Francouzští stávkoví profíci vysušili pumpy a rozvrátili dopravu „šneky“

  • 728
Vyschlé benzínky, davy studentů v ulicích a nyní i "akce hlemýžď", při které řidiči kamionů blokují francouzské dálnice. Tak vypadá postup zřejmě největších světových profesionálů v demonstracích: francouzských odborů. Odmítají vládní penzijní reformu, která oddaluje odchod do důchodu. Stávkuje a demonstruje už více než polovina lidí.

Bouře ve Francii trvají už druhý týden. K demonstrantům se připojili profesionální řidiči nákladních aut "akcí hlemýžď". Ta spočívá v synchronizované jízdě velkých aut ve všech pruzích dálnic u velkých měst s dechberoucí rychlostí 48 kilometrů za hodinu.

Mezitím týdenní stávky a blokády rafinérií vysušily na 1 500 velkých benzinových pump ze čtyř tisíc, jak uvedl šéf Svazu ropného průmyslu Alexandre de Benoist.

Odpadky zaplavují ulice

Francouzští popeláři nepracují, ale válčí za důchod

Nejhorší situace je v Bretagni, severozápadním výběžku země ve tvaru šestiúhelníku. Tam vyschlo nejvíce pump. "Je to kritické. I každý, kdo shání naftu v regionech kolem Paříže a Nantes, bude mít problém," šíří skepsi mluvčí ropné společnosti Exxon Mobil. "Nedostatek nebude," slibuje však premiér François Fillon, který nechal otevřít nouzové rezervy země, jež vydrží měsíc.

Vláda ustoupit nehodlá

V úterý kvůli nedostatku benzinu a dalším stávkujícím nepoletí aspoň polovina letů do a z Francie, přitom ve Štrasburku zasedá Evropský parlament. "Mnoha kolegům stávky komplikují život, raději létají do Baden-Badenu (poblíž Štrasburku). My z českých krajů jezdíme auty. Máme jistotu, že po cestě natankujeme a dojedeme včas," popsal včera od volantu europoslanec Miroslav Ouzký z ODS, který byl na cestě do Francie.

Protesty pokračovaly i na středních školách. Podle organizátorů je výuka na tisícovce škol narušená. Studenti ve hře znamenají vždy výbušnější situaci. Policie musela zasahovat slzným plynem, když v Nanterre začali pálit auta u školy. Stávky a demonstrace proti penzijní reformě vrcholí, dnes budou po celé zemi další protesty. Do finálního projednávání reformy se totiž pustil Senát. Závěrečné hlasování se očekává ve čtvrtek večer, z tisícovky návrhů chybí probrat ještě polovina. Vláda zatím odolává.

Pro Sarkozyho je to otázka dalšího bytí v politice. Nyní mlčí a nechává mluvit ostatní. "Nejsme masochisté, víme, že je to těžká reforma a neděláme ji z čirého plezíru," uvedl pro MF DNES ministr pro Evropu Pierre Lellouche a blízký spolupracovník Sarkozyho.

Důchody ve Francii


Francie má 15 milionů penzistů z 65 milionů obyvatel. Deset procent z nich pobírá penzi, na kterou si stát už musí půjčovat.

Na plánované penzijní reformě se Francouzům nelíbí především zvýšení věku odchodu do důchodu. Podle současných pravidel mohou jít Francouzi do důchodu v 60, pokud si platitli 40,5 roku pojištění. Plnou penzi ovšem obdrží až v 65 letech.

I po reformě bude odchod penzijní věk jeden z nejnižších v Evropě. Předčasný důchod bude dostupný od 62 let, plný důchod od 67 let, nutná doba pojištění se zvedne na 41,5 roku.

Ve většině členských zemích EU je věk pro odchod do penze stanoven na 65 let pro muže i ženy. Podmínka 40 odpracovaných let je ve Francii přísnější než v ČR. Čech v tomto roce musí na důchod pracovat 26 let a do roku 2018 se postupně věk navýší na 35 let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video