Komunální volby Věcem veřejným moc nevyšly. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Vládu potrápí výbuch véčkařů. Možná zamíří doleva, aby krotili reformy

  • 1226
Zřejmě největší dopad na vládu Petra Nečase budou mít otřesy ve Věcech veřejných, pro něž skončily volby debaklem. Strana svolává ideovou konferenci, kde bude řešit, jak dál. Poslanci Stanislav Huml či Viktor Paggio už volají po tom, aby VV více hrály levicovou roli ve vládě a alespoň mírnily chystané reformy.

"Bohužel se zatím nemluvilo o našich mantinelech klíčových reforem, to nám nepomohlo. Teď se povede diskuse uvnitř strany," řekl ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský z VV.

Véčkaře, kteří stavěli kampaň na boji s dinosaury, dokonce čeká debata, zda jako středová strana vůbec udělali správně, když vstoupili do pravicové koalice (viz Bárta: Nezvládli jsme propagaci, budoucí kandidáti musí začít už teď).

"Kdybychom nebyli ve vládě, jistě bychom byli úspěšnější," tuší šéf VV a ministr vnitra Radek John. ODS i TOP 09 doufají, že Věci veřejné z reforem nevycouvají.

VÝSLEDKY OBECNÍCH A SENÁTNÍCH VOLEB

"Věřím, že všichni se budou chovat odpovědně a profesionálně. To znamená respektovat a dodržovat koaliční smlouvu a vládní programové prohlášení," reagoval premiér a lídr ODS Petr Nečas.

On sám zřejmě nebude mít tolik času na vládu poté, co ODS ztratila své tradiční bašty, radnice velkých měst. Bude se muset věnovat slibované očistě strany od zkompromitovaných tváří.

"Návrat důvěryhodnosti je nesmírně trnitá cesta. Její součástí je personální obměna," říká Petr Nečas. Toho, že by se naopak ODS zbavila jeho, se nebojí. "Jsem předsedou teprve čtyři měsíce, úměrně tomu nesu zodpovědnost."

VV - projekt na jedno použití?

Věcem veřejným se na rozdíl od TOP 09 nepodařilo zopakovat úspěch z květnových sněmovních voleb. A zbavit se tím nálepky, že jsou pouhým projektem na "jedno použití".

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Sebereflexe neúspěchu může mít několik podob fungování VV ve vládě. Buď ji mohou tlačit více doleva, nebo v krajním případě úplně opustit.

"Neuděláme chybu, že bychom utíkali dříve, než sklidíme," říká ministr dopravy a lídr véčkařů Vít Bárta, že je nutné trpělivě počkat na pozitivní přínosy nyní bolestivých kroků.

Další možností je zbavit se předsedy Radka Johna, jenž v roli ministra vnitra zatím propadl. Nejpozději příští rok na jaře ho totiž čeká obhajoba předsednické funkce. Že je to klidně možné, pokud se nezlepší, ukazuje případ Vladimíra Špidly. ČSSD se svého šéfa a premiéra nemilosrdně zbavila v létě 2004 po propadáku v evropských volbách.

Ministři za Věci veřejné zatím vyzývají ke klidu. "Komunální volby v žádném případě nesmějí ovlivnit reformy. Naopak je třeba se jich nebát. Jsou nutné a je třeba je lépe vysvětlovat," míní ministr školství Josef Dobeš.

Místopředseda ODS a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chce naopak urychlit tempo změn. "Teď nás příští dva roky nečekají žádné volby, to je ideální období," říká Pospíšil. Nejbližší volby budou za dva roky na podzim do krajů.

"Věřím, že teď vychladnou hlavy a všichni si uvědomí, že jiná alternativa vládní koalice stejně není," míní další místopředseda občanských demokratů a ministr obrany Alexandr Vondra.

Strany interpretují výsledek voleb různě

Výsledek voleb je interpretační válkou. Podle opoziční ČSSD, jež vyhrála ve většině velkých měst, dali lidé najevo nesouhlas s centrální vládou. Premiér Petr Nečas oponuje svým výkladem, že koaliční strany v součtu získaly více hlasů než opoziční sociální demokraté s komunisty.

Z vládních stran úplně stoprocentně nemůže být spokojena žádná. Pro ODS volby skončily propadákem, pro VV katastrofou a nastartovaná TOP 09 čekala víc. "Samozřejmě, mohlo to dopadnout ještě líp, ale to už by byla velká neskromnost, protože je nám teprve osmnáct měsíců," řekl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Já jsem dokonce čekal, že budeme mnohem víc doplácet na to, že jsme si ve vládě vzali reformní ministerstva, kde se nejvíce dělají nepopulární škrty," reagoval šéf strany Karel Schwarzenberg.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video