OLÉ! Plzeňský střelec Milan Petržela se raduje ze vstřeleného gólu.

OLÉ! Plzeňský střelec Milan Petržela se raduje ze vstřeleného gólu. | foto: Jaromír PechMF DNES

Fotbalová Plzeň využila kolapsu Sparty, Slavia zůstala mimo sestupové příčky

• 113
Fotbalová liga nedospěla ještě ani do poloviny a už je takřka rozhodnuto o jejím mistrovi. Plzeň využila sobotního kolapsu Sparty s Teplicemi, lehce porazila Brno 4:1 a vede tabulku už o dvanáct bodů.

Titul v ročníku 2010/2011 získala Viktoria Plzeň. Pokud tuto zprávu nenajdete 11. června příštího roku, bude to velké překvapení.

"Titul? Ještě si počkejme dvě kola, jestli o titulu můžeme mluvit, nebo ne. Protože teď nás čekají velmi těžké zápasy v Boleslavi a s Teplicemi. Ty o mnohém napoví. Pokud to zvládneme jako dosud, bránit se tomu samozřejmě nebudeme," řekl plzeňský kouč Pavel Vrba.

Lídr tabulky zvýšil náskok už na dvanáct bodů. Ač matematicky může o něj přijít, v současné době není v lize mužstvo, které by plzeňský trhák mohlo zlikvidovat.

Aby to dokázalo, nesmělo by ve čtyřech zápasech zaváhat a soupeř naopak by vůbec nesměl bodovat. A to je nepravděpodobné, byť zbývá ještě osmnáct kol.

"Žádné cíle jsem si před sezonou nevypisoval, ale čtyřiatřicet bodů by už na záchranu mělo pravděpodobně stačit," řekl plzeňský kouč s úsměvem. "Ale buďme upřímní, kdybychom v příští sezoně nehráli poháry, byli bychom určitě zklamaní," dodal už vážným hlasem.

Plzeň už má jednu jistotu, je půlmistrem. Po patnácti kolech, tedy v polovině soutěže, bude jistě první.

Ve 12. dějství hostila poslední Brno a už po pár minutách bylo rozhodnuto. Po Petrželově voleji a Rezkově penaltě to v 27. minutě bylo 2:0. Hosté sice do poločasu snížili, ale po přestávce opět dvakrát inkasovali. Dokonce se trefil i Kolář, který nastoupil se zlomeným nosem.

"Nezbývá nám, než plzeňský náskok respektovat," prohlásil generální sparťanský manažer Jozef Chovanec.

Sparta nenavázala na výborný výkon z Olomouce, proti úporně bránícím Teplicím se nemohla dostat do šance a po náhodném gólu inkasovala. Slabou střelu Mahmutoviče, která ani neletěla ma branku, tečoval stoper Brabec do protipohybu Blažka. A když se po přestávce neujala šance Wilfrieda, střela Sionka skončila na břevně a Podaný z kroku trefil protihráče, udeřil Mahmutovič podruhé.

Mistr prohrál třetinu letošních zápasů, z posledních čtyřech duelů doma získal jen čtyři body. "Marná snaha. Nezahráli nám krajní obránci ani záloha, nevytvořili jsme si šanci," řekl Chovanec.

Sparta navíc nepomohla jen Plzni. Po pondělní dohrávce se před ni dostala i Olomouc. Ovšem jen díky skóre, které má pražský tým horší. Řepka a spol. tak klesli na třetí příčku.

Boleslav jen remizovala, Jablonec se rozstřílel

Mladá Boleslav naopak zaváhání Sparty nevyužila, remizovala v Hradci a mistra bodově nedostihla.

Rozstřílel se Jablonec, který deklasoval Příbram pěti góly. Novému příbramskému kouči Romanu Nádvorníkovi tak premiéra notně zhořkla.

Slavia zůstala mimo sestupové příčky

Slávisté už poosmé za sebou nevyhráli, přesto zůstali mimo sestupové příčky. V důležitém utkání v Teplicích proti domácímu Ústí nad Labem remizovali 1:1. Přitom všechno hrálo pro ně: v první půli domácí zahodili několik šancí, krátce po přestávce byl vyloučen Janů a poté Kisel proměnil penaltu. Přesto nevyhráli.

1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 29 21 6 2 60:22 69
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 29 18 5 6 64:33 59
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 29 12 7 10 49:45 43
6. 1. FC SlováckoSlovácko 29 11 7 11 37:38 40
7. FC Slovan LiberecLiberec 29 10 9 10 44:44 39
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 29 10 7 12 39:41 37