Švýcaři dokončili nejdelší tunel světa. Měří jako cesta z Prahy do Příbrami

  • 135
Ve Švýcarsku budou mít odedneška nejdelší tunel světa. Jmenuje se Gotthardský, měří 57 kilometrů (přibližně stejně jako cesta z Prahy do Příbrami) a za sedm let jím začnou jezdit osobní i nákladní vlaky. Švýcaři srovnávají význam stavby s Panamským průplavem.

Ražbu tunelu, která trvala dlouhých 11 let, dělníci dokončili v pátek odpoledne, když prorazili posledních 180 centimetrů horniny.

Tunel má ulevit přeplněným silnicím přes švýcarské Alpy, jimiž každoročně projede přes milion nákladních aut. Dva roky po otevření tunelu začne platit limit, který jejich počet srazí zhruba o polovinu.

Cesty vlakem navíc výrazně zrychlí. Jízdu z Curychu do Milána tunel zkrátí o hodinu na dvě a půl hodiny. Za den by jeho útrobami mělo projet asi 300 osobních a nákladních vlaků rychlostí až 270 kilometrů v hodině.

Stavba Gotthardského železničního tunelu.

Stavba tunelu vyjde v přepočtu na zhruba 173 miliard korun. Tunel má dva tubusy o šířce deset metrů a vlaky by jím podle plánu měly začít jezdit v roce 2017. Vedení společnosti AlpTransit, která má stavbu na starosti, ale uvedlo, že by tunel mohl být hotový už v květnu 2016.

"Jsme velmi nadšeni tímto průlomem ve stavbě Gotthardského tunelu," komentovala dnešní dokončení ražby mluvčí AlpTransit Rahel Probst.

Dosud nejdelším tunelem světa je japonský železniční tunel Seikan, který měří přes 53 kilometrů a spojuje ostrovy Honšú a Hokkaidó. Nejdelší železniční tunel v Česku by měl do tří let vyrůst na trati mezi Prahou a Plzní. Měřit by měl přes čtyři kilometry a stát bude zhruba pět miliard.

Zajímavosti

Tunel se nachází mezi městy Faido a Seidun. Razil se 11 let. Jeho dokončení sledovali v přímém přenosu také ministři dopravy zemí Evropské unie na zasedání v Lucemburku. Jako první otvorem ve štítu prolezl razič Hubert Bär s dřevěnou figurkou svaté Barbory, patronky horníků. Tunelem budou moci jezdit rychleji i nákladní vlaky, a to až 160 kilometrů za hodinu, což je dvakrát více než dosud.