Radek Dvořák střílí gól Floridy v utkání proti Calgary.

Radek Dvořák střílí gól Floridy v utkání proti Calgary. | foto: AP

Češi zařídili výhru Floridy. Dvořák dal dva góly a Vokoun vychytal čisté konto

• 7
Po dvou těsných porážkách se hokejisté Floridy napotřetí dočkali prvního vítězství, když uspěli na ledě Calgary. Na výsledku 3:0 se výrazně podepsali Češi. Bodovali útočníci Radek Dvořák (2+0) s Rostislavem Oleszem (0+1) a brankář Tomáš Vokoun si díky 27 zákrokům připsal čisté konto. V dalších zápasech se dařilo i Pavlu Kubinovi a Milanu Michálkovi (oba 1+0).

Pro hokejisty Floridy odstartoval nový ročník NHL nedělní smolnou porážkou 2:3 v Edmontonu, kterému na dvoubodový zisk stačilo pouhých 13 střel.

O den později pak Panthers podlehli pro změnu 1:2 Vancouveru, v jehož dresu Tomáše Vokouna (33 zákroků) předčil Roberto Luongo (41 zákroků).

V návštěvách kanadských arén Florida pokračovala ve čtvrtek a napotřetí už se radovala z prvních bodů sezony. Na triumfu 3:0 nad Calgary se přitom výrazně podepsali Tomáš Vokoun a Radek Dvořák.

Prvně jmenovaný gólman vychytal svou 39. nulu kariéry a za 27 úspěšných zákroků byl vyhlášen první hvězdou zápasu, přičemž druhé ocenění připadlo dvougólovému Dvořákovi. Třiatřicetiletý pravý křídelní forvard své premiérové dvě trefy sezony zaznamenal už v 5. a 8. minutě utkání. Konečnou podobu skóre upravil ještě v 50. minutě Shawn Matthias, za asistence Rostislava Olesze.

Brankář Floridy Tomáš Vokoun čelí tlaku hokejistů Calgary.

Michálek gólem přispěl k výhře Ottawy

Podobně jako Florida se ve čtvrtek dočkali první výhry sezony rovněž hokejisté Ottawy. Senators vedli po čtyřiceti minutách nad Carolinou 2:0, když druhou branku vsítil v čase 30:23 po pěkné kombinaci elitní formace český útočník Milan Michálek.

Hurricanes ovšem dokázali srovnat krok poté, co třetí třetinu gólově otevřeli Sergej Samsonov a Eric Staal. V 55. minutě ale Mike Fisher využil přesilovku a svou druhou trefou v zápase zajistil domácím dva body.

Útoèník Ottawy Milan Michálek skóruje do odkryté branky.

Útočník Ottawy Milan Michálek skóruje do odkryté branky.

Ottawský útočník Nick Foligno si ve středu kluziště počíhal na Pata Dwyera a poslal jej k ledu:

Kubina dal rozdílový gól Tampy Bay

Čtvrteční program NHL se nesl v duchu velkých návratů. Veterán Mike Modano se s Detroitem podíval do Dallasu a v dresu Tampy Bay se útočník Simon Gagne po letním přestupu poprvé představil fanouškům Philadelphie v hostujícím dresu.

O tom, že to byl návrat vítězný, svými góly rozhodli Dominic Moore, kanonýr Steven Stamkos a Pavel Kubina. Pro Stamkose to byla už čtvrtá branka sezony, čímž na čele střelců vyrovnal Alexandra Ovečkina z Washingtonu a Clarka MacArthura z Toronta a Dereka Roye z Buffala. Pro obránce Kubinu byl rozdílový gól střetnutí ze 42. minuty vůbec prvním bodem sezony.

Přestože nastoupil v hostujícím dresu, dočkal se Simon Gagne během první reklamní pauzy zápasu potlesku ve stoje:

Modano s Detroitem zavítal na led Dallasu

Po dvaceti sezonách, kdy platil za tvář klubu Stars (původně North Stars), se čtyřicetiletý veterán Mike Modano poprvé proti svému bývalému zaměstnavateli postavil v dresu jiného celku.

Pro jednoho z nejlepších americký útočníků v historii NHL ovšem zvláštní premiéra úspěchem neskončila, když po výsledku 4:1 zůstaly oba body v Dallasu.

Brad Richards, Loui Eriksson, Brenden Morrow a James Neil zajistili domácím po 40. minutách hry vedení 4:0. Detroit se prosadil až v 52. minutě, kdy nulu na kontě Kari Lehtonena za asistence Jiřího Hudlera umazal Niklas Kronwall. Při absenci zraněných beků Briana Rafalského a Jonathana Ericssona odehrál téměř 20 minut čistého hracího času nadějný Čech Jakub Kindl, čímž si vytvořil nové maximum kariéry v NHL.

Aplaus diváků pro Modana:

Nashville čtyřikrát překonal Haláka

Den po triumfu 3:2 na ledě favorizovaného Chicaga se hokejisté Nashvillu vytáhli také na dalšího konkurenta z Centrální divize. Tým St. Louis přehráli pro změnu výsledkem 4:3.

Predators uspěli, přestože postrádali elitního centra Matthew Lombardiho, českého útočníka Martina Erata (bolest zad) a prvního brankáře Pekka Rinneho. Ve svém druhém startu v NHL vychytal druhou výhru švédský gólman Anders Lindback.

V brance domácích pro změnu poprvé za Bluesmany neuspěl Jaroslav Halák. Slovenského reprezentanta překonali Marcel Goc, Patric Hornqvist a dvougólový Steve Sullivan.

Brankáø St. Louis Jaroslav Halák zasahuje.

Brankář St. Louis Jaroslav Halák zasahuje.

Philadelphia - Tampa Bay 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
18. Žerděv, 50. Briere - 16. Stamkos, 36. Moore, 42. Kubina. Střely na branku: 26:24. Diváci: 19.592.

Ottawa - Carolina 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)
18. a 55. Fisher, 31. M. Michálek - 48. Samsonov, 59. E. Staal. Střely na branku: 39:24. Diváci: 16.270.

Nashville - St. Louis 4:3 (3:1, 1:1, 0:1)
12. a 14. Sullivan, 1. Goc, 37. Hörnqvist - 14. D'Agostini, 29. Oshie, 46. Berglund. Střely na branku: 22:35. Diváci: 15.103.

Minnesota - Edmonton 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)
35. a 36. M. Koivu (na druhou Židlický), 8. Miettinen, 48. Cullen - 23. Penner (Hemský), 29. Gilbert. Střely na branku: 24:26. Diváci: 18.449.

Dallas - Detroit 4:1 (1:0, 3:0, 0:1)
1. B. Richards, 21. Eriksson, 28. Morrow, 37. Neal - 52. Kronwall (Hudler). Střely na branku: 15:26. Diváci: 18.532.

Calgary - Florida 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
Branky: 5. a 8. Dvořák,
50. Matthias (Olesz). Střely na branku: 27:18.Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, neinkasoval žádnou branku z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Diváci: 19.289.