Brankář Washingtonu Michal Neuvirth zasahuje proti Michaelu Grabnerovi z New Yorku Islanders. | foto: AP

Neuvirth vychytal Washingtonu další výhru, Plekanec byl u dvou gólů

• 7
V šesti středečních zápasech hokejové NHL se bodově prosadila trojice Čechů. Centr Tomáš Plekanec (1+1) s obráncem Jaroslavem Špačkem (0+1) pomohli Montrealu k zisku bodu z duelu proti Tampě Bay, která si nakonec odvezla výhru 4:3PP. Bek Tomáš Kaberle asistencí přispěl k úspěchu Toronta na ledě Pittsburghu a gólman Michal Neuvirth se 23 zákroky blýskl proti Islanders.

V úvodních čtyřech zápasech nové sezony v podání Washingtonu se pokaždé bodově prosadil kapitán Alexandr Ovečkin a v brance vždy nastoupil český mladík Michal Neuvirth.

Výsledkem jsou tři výhry a pouze jediná porážka, přičemž naposledy loňští vítězové základní části NHL uspěli na domácím ledě proti Islanders. Hubenou výhru 2:1 zařídily branky z 39. a 57. minuty v podání zmiňovaného Ovečkina, pro kterého to byla už čtvrtá trefa sezony, a Nicklase Bäckströma.

Skóre duelu otevřeli hostující Islanders, když ve čtvrté minutě talentovaný Švýcar Nino Niederreiter proměnil přihrávku zpoza branky od veterána Douga Weighta ve svou premiérovou gólovou střelu kariéry. V 18letech se Niederreiter stal nejmladším střelcem v historii Islanders:

Žádný z dalších 23 pokusů New Yorku již ovšem Neuvirth nepustil za svá záda a za skvělý výkon byl vyhlášen druhou hvězdou střetnutí po spoluhráči Bäckströmovi (1+1).

Plekanec se podílel na dvou gólech

Hokejisté Montrealu v domácím zápase proti Tampě Bay prohospodařili hned dvakrát vedení. Za stavu 2:0 nechali Lightning vyrovnat na 2:2 a následný náskok 3:2 hosté otočili až v konečný výsledek 3:4PP.

U druhé a třetí branky Canadiens figuroval český centr Tomáš Plekanec, jenž se nejprve v 19. minutě poprvé v sezoně prosadil sám a v 52. minutě připravil střeleckou pozici pro Andreje Kosticyna.

Klíčové góly Tampy v cestě za jejím druhým vítězstvím sezony obstarali Steven Stamkos a Ryan Malone. Vyrovnání na 3:3 v čase 58:41 trefil po skvělé přihrávce Vincenta Lecavaliera nejlepší kanonýr uplynulé sezony Stamkos. Prodloužení pak pro změnu v čase 64:09 ukončil důrazný Malone, když dorazil za záda Carey Priceho volný puk.

V sestavě Montrealu se poprvé v sezoně představil Roman Hamrlík. Zkušený obránce vynechal úvodní dva starty kvůli potížím s kolenem.

Brodeur vychytal svou 111. nulu kariéry

HSBC Arena v Buffalu byla ve středu svědkem souboje zřejmě nejlepšího brankáře současnosti s nejlepším brankářem historie NHL. Proti místním Sabres s americkým reprezentantem Ryanem Millerem v brance totiž nastoupili hokejisté New Jersey s veteránem Martinem Brodeurem.

Během řádné hrací doby se oba gólmani překonávali. Miller pochytal 34 ran Devils a Brodeur zastavil všech 24 pokusů domácích - 0:0. Gól padl až v prodloužení, ze kterého uplynulo pouhých 53 vteřin. Z první pálil z pravého kruhu Ilja Kovalčuk a New Jersey s novým trenérem Johnem MacLeanem slavilo první vítězství sezony.

Pro Brodeura, který navyšuje vlastní ligové rekordy, to byl již 111. zápas s čistým kontem v kariéře. Devils poté, co v pondělí nastoupili proti Pittsburghu jen s 15 hráči, tentokrát nasadili do hry 16 hokejistů. Tým sužují potíže s platovým stropem a zároveň kvůli zraněním postrádá  obránce Antona Volčenkova s útočníkem Brianem Rolstonem.

Toronto uspělo na ledě Pittsburghu

V nové areně CONSOL Energy Center nedokázali hokejisté Pittsburghu zvítězit ani na třetí pokus. Tentokrát bylo nad síly týmu Sidney Crosbyho rozjeté Toronto, které naopak zvítězilo už potřetí v řadě.

Dvěma zásahy se pod těsné vítězství Maple Leafs v poměru 4:3 podepsal útočník Clarke MacArthur. Bod za asistenci přibyl i na konto českého obránce Tomáše Kaberleho. Pittsburgh, v jehož dresu neproměnil trestné střílení Jevgenij Malkin, nastoupil bez zadáka Zbyňka Michálka (potíže s ramenem).

Obhájci Stanley Cupu padli s oslabeným Nashvillem

I bez prvního brankáře Pekka Rineho či Martina Erata (bolavá záda) dokázal Nashville uspět na ledě favorizovaného Chicaga. Obhájci Stanley Cupu diviznímu soupeři podlehli těsně 2:3 a po čtyřech zápasech sezony mají na kontě pouhé tři body a jediné vítězství.

První výhru kariéry v NHL si díky 23 zákrokům připsal švédský gólman Predators Anders Lindback, rozdílovou branku střetnutí zařídil v čase 59:33 útočník Joel Ward.

Joela Warda z Nashvillu (vlevo) se snaží zastavit Fernando Pisani z Chicaga.

Elitní útok Anaheimu konečně zabral

Až na čtvrtý pokus se Anaheim dočkal premiérové výhry v sezoně, když po výsledku 4:3 zdolal Vancouver. Výrazně se pod to podepsala elitní útočná formace Ducks. Centr Ryan Getzlaf byl u všech branek (1+3) a bodovali také křídelní útočníci Bobby Ryan (1+1) a Corey Perry (1+0).

Na jedné noze musí obránce Vancouveru Alexander Edler (vlevo) ustát souboj s Kylem Chipchurou z Anaheimu.

Buffalo - New Jersey 0:1 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)
Branka:
61. Kovalčuk. Střely na branku: 24:35. Diváci: 18.690.

Washington - NY Islanders 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
39. Ovečkin, 57. Bäckström - 4. Niederreiter. Střely na branku: 26:24.Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington celé utkání, inkasoval jeden gól ze 24 střel a úspěšnost zásahů měl 95,83 procenta. Diváci: 18.398.

Montreal - Tampa Bay 3:4 v prodl. (2:0, 0:1, 1:2 - 0:1)
6. Lapierre, 19. Plekanec (Špaček), 52. A. Kosticyn (Plekanec) - 22. Clark, 51. St. Louis, 59. Stamkos, 65. Malone. Střely na branku: 27:48. Diváci: 21.273.

Pittsburgh - Toronto 3:4 (2:1, 1:3, 0:0)
Branky
: 12. Kunitz, 18. Talbot, 40. Crosby - 24. a 31. MacArthur (na první Kaberle), 6. Orr, 26. Beauchemin. Střely na branku: 25:14. Diváci: 18.112.

Chicago - Nashville 2:3 (2:1, 0:0, 0:2)
5. P. Kane, 17. Toews - 7. Sullivan, 45. Wilson, 60. J. Ward.
Střely na branku: 25:27. Diváci: 20.680.

Anaheim - Vancouver 4:3 (1:2, 1:0, 2:1)
3. Getzlaf, 36. Selänne, 49. Perry, 51. Ryan - 4. D. Sedin, 5.
Torres, 46. Ehrhoff. Střely na branku: 32:39. Diváci: 17.174.