Raúl Bustos, třicátý z 33 zachráněných chilských horníků. (14. října 2010)

Raúl Bustos, třicátý z 33 zachráněných chilských horníků. (14. října 2010) | foto: AP

Fénix po 69 dnech zachránil všechny horníky rychleji, než se čekalo

  • 271
Největší záchranná akce v historii hornictví skončila. A to šťastně. Všech 33 chilských havířů, kteří byli od začátku srpna uvězněni v zavaleném dole stovky metrů pod zemí, se v pořádku dostalo na povrch. Na zemi pak následovaly úsměvy, polibky i nabídky k sňatku. Hrál se i fotbal.

Původně se předpokládalo, že bude akce trvat přibližně 48 hodin. Jedna cesta kapsule trvá asi čtvrt hodiny, takže se počítalo s hodinou na jednoho havíře. Po několika hodinách se ale záchranáři dokonale sehráli a čas značně zkrátili. Vše tak nakonec skončilo už po 22 hodinách a 37 minutách.

Jako úplně poslední havíř vystoupil z kapsule Fénix 54letý vedoucí směny Luis Urzúa. "Vyfáral" jako poslední symbolicky, stejně jako kapitán lodi opouští své plavidlo až nakonec. I když v tomto případě to nebyla úplně pravda, po Urzúovi se na zem vrátili i záchranáři, kteří se do dolu spustili na začátku akce.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Záchranáři zavalené muže evakuovali v předem stanoveném pořadí. První na světlo "vyfárala" desítka horníků, kteří si díky zkušenostem či obratnosti mohli v případě potíží záchranného modulu pomoci ve složité situaci. Následovali je muži se zdravotními problémy. Úplně nakonec důl opustili i havíři, kteří na tom byli psychicky nejlépe a zvládali bez větších problémů pozorovat ostatní, jak se vracejí na zem.

Tam už na každého z horníků čekali jeho blízcí. Scénář byl pokaždé stejný - slzy štěstí, úsměvy a hlavně radost. Horníci se srdečně objímali i se záchranáři, kteří byli po dlouhou dobu v podstatě jediní, s kým komunikovali. Vítal je i prezident Sebastián Piňera. Ten Urzúovi řekl, že jsou všichni příkladem odvahy. Poté společně zazpívali státní hymnu.

Polibky, slzy a fotbal

V pořadí jedenadvacátý havíř, padesátiletý Yonni Barrios, spatřil znovu zemské světlo po půl desáté večer SELČ. V podzemí působil i jako ošetřovatel, všechny včetně sebe naočkoval proti chřipce a pneumokoku a se zdravotníky pravidelně probíral zdravotní stav ostatních. S řešením osobních záležitostí na tom ale byl hůř, po zavalení dolu vyšlo najevo, že má už pět let milenku. A nakonec to byla právě ona, kdo jej přišla přivítat k šachtě.

Záchranáři odvážejí 11. horníka, který se dostal ze zasypaného dolu, Jorgeho Galleguillose.

Záchranáři odvážejí 11. horníka, který se dostal ze zasypaného dolu, Jorgeho Galleguillose.

Záchranáři odvážejí horníka Yonniho Barriose. (13. října 2010)

Záchranáři odvážejí horníka Yonniho Barriose. (13. října 2010)

Na 43letého Samuela Ávalose čekala dlouholetá přítelkyně Ruth. Po něm se ven ze zavaleného dolu dostali 27letý Carlos Bugueno a jednou tak starý José Henríquez. Toho provází číslo 33 - kromě toho, že byl jedním z 33 uvězněných, je totiž 33 let ženatý, 33 let pracuje v dolech.

Cesta na zemský povrch 25. horníka v pořadí, Renána Ávalose, byla vůbec nejrychlejší. Podle BBC trvala jen 9 minut a 13 vteřin. Ávalos po "přistání" popsal cestu stručně, byla prý opravdu nádherná.

Šestadvacátý zachráněný, Claudio Acuna, se zapsal do povědomí už tím, že v dole oslavil 35. narozeniny. Jakmile se dostal ven, popřála mu jeho dlouholetá přítelkyně. A on ji obratem požádal o ruku.

Franklin Lobos se zase po dlouhém objetí s dcerou doslova vrhl na fotbalový míč, který dostal, a začal si s ním kopat. Ani když ho záchranáři uložili na lehátko, nedal ho z ruky. Po něm následovali Richard Villarroel, Juan Carlos Aguilar, jako třicátý Raúl Bustos a několik minut po něm už se s rodinou vítal i Pedro Cortéz.

Jako předposlední se vrátil Ariel Ticona. Zatímco byl v dole, narodila se mu dcera, kterou poté s manželkou pojmenovali Esperanza, v překladu Naděje. Ticona si s sebou z podzemí přivezl telefon, pomocí kterého se horníci poprvé spojili s lidmi na povrchu.

Příběhy z evakuace

U šachty večer čekali také chilský prezident Sebestián Piněra a jeho bolivijský protějšek Evo Morales. Předtím si odskočili do nemocnice, kam havíře převážely vrtulníky. Drtivá většina ze zachráněných mužů je po 69denním pobytu v podzemí v dobré kondici, znatelně zesláblý byl jen Jorge Galleguillos, který se dostal ven jako jedenáctý.

Prezident Piňera v rozhovoru pro BBC prohlásil, že je potřeba, aby těžební společnosti lépe dbali na bezpečnost horníků. "Velké firmy ... jsou v této oblasti skvělé, ale ty malé, jako je tato, ty se o své zaměstnance nestarají. A tento důl nikdy neměl být v provozu, protože tam nebyly žádné bezpečnostní zásady," řekl.

Vysvobozené havíře lékaři nejprve přepravili na provizorní ošetřovnu, odkud pokračovali vrtulníkem do nemocnice v Copiapó. Tam je čeká důkladné vyšetření. Podle televize CNN tu mají zachránění muži vyhrazená celá dvě patra. (Horníky čeká operace zubů a léčba zápalu plic)

Samotná záchranná akce začala s několikahodinovým zpožděním oproti původnímu plánu. Záchranář Manuel Gonzáles vyrazil do zavaleného dolu krátce ve středu před půl pátou ranní SELČ. Pak už kabina pojmenovaná po bájném ptáku Fénixovi vyjela zpět nahoru, a rovnou s prvním havířem - jednatřicetiletým dílovedoucím Florenciem Ávalosem.

V JAKÉM POŘADÍ HAVÍŘI OPOUŠTĚLI DŮL

První skupina: Florencio Ávalos, Mario Sepúlveda, Juan Illanes, Carlos Mamani, Jimmy Sanchez, Osman Araya, Jose Ojeda, Claudio Yanez, Mario Gómez, Alex Vega
Druhá skupina: Jorge Galleguillos, Edison Pena, Carlos Barrios, Victor Zamora, Víctor Segovia, Daniel Herrera, Omar Reygadas, Esteban Rojas, Pablo Rojas, Dario Segovia
Třetí skupina: Yonni Barrios, Samuel Avalos, Carlos Bugueno, Jose Henriquez, Renan Ávalos, Claudio Acuna, Franklin Lobos, Richard Villarroel, Juan Carlos Aguilar, Raúl Bustos, Pedro Cortez, Ariel Ticona, Luis Urzua

Zavalení chilští havíři

Zdroj: CNN

Záchrana chilských horníků ze zavaleného dolu San José

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue