Nejagresivnější auto v Paříži je lambo z plastového karbonu. Stovku má za 2,5 s

  • 45
Výkladní skříň laboratoře materiálů italské značky nese označení Sesto Elemento, šestým prvkem je totiž v Mendělejevově tabulce uhlík. A právě prvek schovaný pod písmenem C, carbonium, je na novém superkonceptu nejdůležitější.

Nic agresivnějšího na pařížském výstavišti nenajdete. Po sériových modelech už od pohledu rychlých a dravých, a přesto velmi vytříbených, se Lamborghini vrátilo k brutalitě obřích křídel a vysteroidovaných karoserií.

Dramatický vzhled Lamborghini Sesto Elemento je ale vlastně na místě. Když se speciál s váhou pouhých 999 kilo rozdovádí, je z nuly na stovce za 2,5 sekundy a rychloměr se zastaví na hodnotě 350 km/h. Desetiválec s výkonem 570 koní je z Lamborghini Gallardo LP 570-4 Superleggera a má z něj i systém pohonu všech kol. Každý kůň výkonu táhne 1,75 kila váhy, což je i mezi supersporty výjimečná hodnota. Jen pro srovnání: Gallardo LP 570-4 Superleggera váží 1 340 kg, (superleggera znamená italský "superlehká").

Lamborghini Sesto Elemento

Futuristický koncept připomíná odladěná lamba konce 80. let. Tehdy čisté tvary legendárního countachu v té změti spojlerů, vytažených blatníků a nástavců prahů už skoro nebyly k poznání. Na karoserii pařížského konceptu se trochu ztrácíte, je plná zlomů a křivek, až oči přecházejí.

Superlehký koncept hlavně představuje nový materiál, který pojmenovali CFRP (carbon-fiber reinforced plastics). Místo náročného a drahého tkaní ve vývojových centrech Lamborghini v Sant´Agatě Bolognese a Seattlu (spolupracuje s Boeingem a washingtonskou univerzitou) vymysleli, že vlákna uhlíku zalijí do plastu a dostanou tak extrémně lehký a pevný materiál s vlastnostmi blízkými klasickým karbonovým dílům, ovšem za zlomek ceny. Mnohem kratší je také doba výroby. Nově vynalezený uhlíkový kompozit je třeba oproti hliníku o 30 procent lehčí.

Z nového materiálu mohou vyrobit celé velké díly, tím se celá konstrukce zjednodušuje a šetří kila. Lehčí je také montáž. Z CFRP je vyrobený monokok kabiny, k němu jsou připevněné rámy předku a zádi. Stejný materiál použili také na karoserii, díly náprav a převodovky i na ráfky kol. Minimalismus uplatnili také v interiéru, zlehčovalo se i tady. V autě nejsou sedačky jak je známe, vytvarovali je přímo do monokoku rámu. Pro správnou pilotní pozici si můžete nastavit volant i pedály.

Zadní pomocný rám, který drží motor a díly nápravy jsou z hliníku. Poslední díl výfuku je zase ze speciálního kompozitu, který kombinuje skelná vlákna a keramiku, jmenuje se Pyrosic a vydrží až 900stupňové teploty.

Lamborghini Sesto Elemento

Další specialitou je povrchová úprava karoserie, kterou si Lamborghini patentovalo. Karbonové díly jsou lakované čirým lakem s keramickými nanočásticemi, na některých partiích jsou přidány červené krystalky.

S karbonem má Lamborghini velké zkušenosti. Už v roce 1983 postavili první prototyp s karbonovým rámem, byl to legendární Countach. V produkčních autech se převratný lehký materiál objevil dva roky na to. Třeba poslední Lamborghini Murciélago je z uhlíkových vláken postaveno z velké části. Jen na rám je ho použito 93 kilo. A třeba Gallardo Spyder má z uhlíku celý kryt motoru.