Výsledky srbského běsnění: šrámy ve tvářích, 17 zadržených a velká ostuda

  • 81
Světlice létaly na trávník, policistovi dokonce pyrotechnika vybouchla přímo před obličejem, šrámy ve tváři mají i další. Po řádění srbských fanoušků při fotbalové kvalifikaci v Itálii zůstalo nejméně dvacet zraněných.

Srbští fanoušci si svým násilným chováním na stadionu a mimo něj nejprve vynutili zdržení začátku zápasu o 35 minut. A když se konečně hrát začalo, zápas trval pouhých sedm minut. Pak ho skotský rozhodčí Craig Thomson předčasně ukončil.

Hostující příznivci roztrhali síť na plotě, která je měla oddělovat od hřiště a od Italů, házeli na trávník a do ostatních sektorů světlice a v hledišti zapalovali ohně a pyrotechniku.

Italská policie 17 nejagresivnějších fanoušků zatkla a zjistila totožnost dalších 140 z nich. Mezi zadrženými je i osmnáctiletý Ital, fanoušek místního Janova, který byl za útok na policistu ihned odsouzen k odnětí svobody na tři měsíce.

Trest dostal také jeden ze Srbů, který byl ve zkráceném řízení poslán na rok do vězení. Odsouzený se bránil tím, že ho k útoku na policii nutili kamarádi.

Policii se podařilo zadržet i pravděpodobného hlavního organizátora řádění, jenž byl schovaný v kufru autobusu odvážejícího část fanoušků zpět do Srbska. Ačkoli byl na stadionu maskovaný, policisté ho identifikovali podle tetovaných paží a následně zjistili jeho totožnost.

Má jít o devětadvacetiletého Ivana Bogdanova, který patří mezi hlavní lídry chuligánů Crvené Zvezdy Bělehrad a který má už několik záznamů v rejstříku trestů, mimo jiné za napadení a držení drog. V autobusu fanoušků pak policie nalezla zhruba 600 světlic a další pyrotechniku.

SRBSKÉ ŘÁDĚNÍ. Fanoušci vylezli na plot a zapalují světlice.PŘERUŠENÝ ZÁPAS. Kvůli výtržnostem srbských fanoušků se chvíli nehrálo.

SRBSKÉ ŘÁDĚNÍ. Fanoušci vylezli na plot a zapalují světlice.

Srbsku nyní reálně hrozí, že si kvůli svým nedisciplinovaným příznivcům připíše kontumační porážku 0:3. Podle pravidel může být dokonce vyloučeno ze současné nebo příští kvalifikace.

UEFA už zahájila vyšetřování a poté, co bude mít k dispozici zprávu od rozhodčího a delegáta, předá celý spis nezávislé kontrolní a disciplinární komisi. Ta se bude aférou zabývat 28. října.

"Celá Evropa viděla tuhle srbskou ostudu. Fanoušci nás navíc obléhali v hotelu celé dva dny," uvedl prezident Srbské fotbalové federace Tomislav Karadžič. "Měli jsme informace, že tihle lidé sem přijedou s úmyslem předčasně ukončit zápas, a informovali jsme italské úřady."

Dále čtěte: hrálo se jen sedm minut

Srbští fanoušci řádili a rozhodčí zápas předčasně ukončil

Italský šéf bezpečnosti Roberto Massucci ovšem tvrdí, že je srbská policie varovala nedostatečně. "Tak nebezpeční fanoušci vůbec neměli do Janova přijet. Vzhledem k našim zkušenostem jsme byli připraveni, ale nikdy bychom neočekávali tak vysoký stupeň agresivity," řekl.

Srbští ultras vedle řádění na stadionu měli dokonce před utkáním napadnout autobus srbské reprezentace. Skupina zhruba 30 chuligánů podle srbských médií autobus obklíčila a někteří z fandů dokonce vtrhli dovnitř a napadli brankáře Vladimira Stojkoviče, který následně odmítl k utkání nastoupit.

Výhružky brankáři

Fanoušci nejprve kolem autobusu obcházeli a výhružně směrem k brankáři skandovali: "Stojkoviči, Stojkoviči, přejeme ti hodně štěstí. Dřevěná bedna, dřevěná bedna a na ní svíčky."

Následně prý za použití dýmovnic vtrhli do autobusu s úmyslem brankáře napadnout. Ostatním hráčům se však povedlo útok zastavit a utéct ze zakouřeného autobusu do útrob stadionu.

Funkcionáři srbské výpravy dosud útok nepotvrdili, učinil tak však italský trenér Cesare Prandelli. "Srbští hráči byli napadeni v jejich autobusu. Brankář Stojkovič se schovával u nás v šatně a třásl se strachy. Nejen že nechtěl na hřiště, bál se i návratu domů. Byl to hrozný zážitek," řekl Prandelli.

On sám jako hráč zažil tragédii v roce 1985 na bruselském Heyselově stadionu, kde se ve finále Poháru mistrů evropských zemí po útoku fanoušků Liverpoolu na příznivce Juventusu Turín zřítila tribuna a zahynulo 39 lidí, dalších 600 bylo zraněno.

"Když jsem viděl, jak fanoušci přelézají bariéru a jak jiní utíkají, bál jsem se, aby se něco podobného neopakovalo," přiznal Prandelli.

Nenávist ze strany fanoušků si Stojkovič vysloužil tím, že ač odchovanec Crvené Zvezdy Bělehrad odešel ze Sportingu Lisabon na hostování do kádru úhlavního rivala Partizanu Bělehrad. Fanoušci Partizanu přezdívaní "hrobníci" se od celého incidentu v Janově včetně útoku na autobus distancovali a řádění fandů odsoudili.

"Od incidentu v Janově se distancujeme. Nikdo z naší skupiny se na tom nepodílel, ačkoli přiznáváme, že část naší skupiny bohužel figurovala při nešťastných událostech 10. října," připomněl mluvčí skupiny nedělní řádění extrémistů při pochodu homosexuálů Bělehradem.

"Chování v Janově je činem, který má zvýšit tlak na Ústavní soud, který ve středu jedná o zákazu fanouškovských organizací," uvedli "hrobníci" v prohlášení.

Teprve druhé předčasné ukončení zápasu

Vedení srbské ligy okamžitě začalo jednat o tom, jak naloží s derby mezi Crvenou Zvezdou a Partizanem, které se má sehrát za deset dní.

"Po tom, co se stalo v Janově, je toto utkání velkým rizikem. Musíme se poradit, co uděláme, zda zápas odložíme či připravíme speciální bezpečnostní opatření," uvedl generální sekretář soutěže Miodrag Jankovič pro deník Blic.

Utkání v Janově je historicky teprve druhým zápase evropské kvalifikace, který musel být předčasně ukončen. Poprvé se tak stalo v červnu 2007 v utkání Švédska s Dánskem, kdy v závěru za stavu 3:3 napadl dánský příznivec rozhodčího. Švédsko tehdy kontumačně vyhrálo 3:0.

,

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko