Lékaři a sestry pozorují na monitorech obraz břišní dutiny pacienta, který přenáší speciální kamera.

Lékaři a sestry pozorují na monitorech obraz břišní dutiny pacienta, který přenáší speciální kamera. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

V Příbrami začali provádět unikátní operaci ledvinových nádorů

  • 0
Česká republika drží ve světě smutné prvenství. Je první ve výskytu nádorů ledvin. Ve Středočeském kraji je pomocí laparoskopické operace odstraňují jen ve dvou nemocnicích, v Mladé Boleslavi a teď nově i v Příbrami. Tady navíc způsobem velice ojedinělým v krajských nemocnicích.

Do příbramské nemocnice přišel pětašedesátiletý Miroslav Hrbek z Příbrami začátkem září. Na interním oddělení ho vyšetřovali kvůli chudokrevnosti a dušnosti, při tom mu našli zhoubný nádor levé ledviny. V pondělí proběhla unikátní operace, při níž lékaři muži ledvinu vyndali.

"Nádor je hluboko, ledvinu zachovat nemůžeme, musíme ji celou odstranit, i kdyby z toho měla být otevřená operace," tvrdil před ranním zákrokem primář urologie Pavel Hanek.

Dvě hodiny na sále a čtyři v nemocnici

Na operačním sále hraje hudba a kolem uspaného pacienta se pohybuje sedm lidí. Je 9:30, když lékaři poprvé "říznou", aby se přes břicho dostali k ledvině. Po hodině nastává zásadní moment, kdy přeruší ledvinovou arterii. V 11:15 je ledvina i s nádorem a tukovým obalem venku. Za dvě hodiny je po všem.

Ještě na sále pacienta vzbudí. "Večer ho postavíme a začneme rehabilitovat," říkal po operaci primář ARO Petr Bilina. Pacient se cítil dobře už odpoledne, dokonce chtěl jít hned domů. Na břiše měl dvě malé jizvy a jednu podélnou. Po klasické operaci by jizva byla třikrát větší a rána pod žebrem by se pomalu a bolestivě hojila. Takhle půjde pacient domů možná už za čtyři dny.

LAPAROSKOPICKÉ ODNĚTÍ LEDVINY

Provádějí ho dvě nemocnice v kraji, v Mladé Boleslavi a v Příbrami. Rány se pacientovi lépe hojí, už za čtyři až šest týdnů se může vrátit do běžného života. Finančně může být laparoskopická operace výhodnější než klasická. Laparoskopická věž stojí dva miliony korun.

Laparoskopické vyjmutí ledviny je v krajských nemocnicích unikátním zákrokem. Orgány jsou špatně dostupné, je zapotřebí špičkové a drahé vybavení a tým zkušených odborníků.

Nový primář urologie přišel do Příbrami v dubnu z pražské motolské nemocnice, kde provedl asi dvě stovky těchto operací. "Je to výhoda. Aby je mohl lékař rutinně provádět, musí vykonat až sto zákroků. Jinak trvá operace i pět hodin," řekl primář Hanek, který v Příbrami takto operoval poprvé v srpnu.

Vedle příbramské nemocnice zákrok provádějí jen v Mladé Boleslavi, v únoru by měli začít i v Kladně.

Středočeši už nemusejí kvůli zákrokům jezdit do Prahy

"Máme zhruba deset zákroků do roka, ale vždy se snažíme ledvinu zachovat a vyndat jen nádor," řekla mluvčí mladoboleslavské nemocnice Kamila Hamáčková.

Obtížné operace, jako je tato, se obvykle provádějí na klinických pracovištích v pražských fakultních nemocnicích. Pro krajské nemocnice je to finančně nákladná záležitost, nicméně podle lékařů není zbytečná.

Laparoskopická věž i s vybavením přijde totiž na víc než dva miliony korun. Středočeši to nemají do pražských nemocnic daleko a nádor ledviny neroste tak rychle, aby zákrok nepočkal. V Příbrami na něj pacienti čekají měsíc. V Praze déle.

"Není to pro ně sice život ohrožující, ale kdyby všichni jezdili do Prahy, mohli by čekat i půl roku, a to už by problém byl," myslí si Hanek. Podle něj však nemocnice, nepočítáme-li vstupní investici do přístrojů, může na laparoskopické operaci vydělat, dokonce víc než na té klasické.

Laparoskopické operace mohou být výhodnější

"Za klasickou operaci dostaneme od pojišťovny asi čtyři tisíce korun, zisk je minimální. Za laparoskopickou kolem deseti. Navíc dokážeme lépe předpovědět spotřebu materiálu. Nemocnice tak výrazně neprodělává, může to být naopak výhodné," dodal primář.

Diskuse, který typ zákroku je pro nemocnici lepší, je podle něj zbytečná. "Proč by se pacienti nechali operovat otevřeně a léčili se pak několik měsíců? To by jistě raději šli jinam," míní Hanek.

Dvoumilionový přístroj využívají v příbramské nemocnici denně, a to urologové i gynekologové.

OPERACE VE STŘEDOČESKÝCH NEMOCNICÍCH

Krajské nemocnice dnes zajišťují zhruba 65 procent péče o pacienta. Ve všech už mají CT a nukleární magnetickou rezonanci. Od léta jsou v Kladně a Příbrami iktová centra pro pacienty s mozkovou mrtvicí, v Kladně navíc funguje i kýlní centrum. Do Prahy už Středočeši nemusí jezdit ani za totálními endoprotézami kyčelních a kolenních kloubů. Nové litotryptory v Kolíně a Mladé Boleslavi umožňují i bezbolestné odstranění ledvinových kamenů.