Petr Průcha (vpravo) z Phoenixu a Blake Wheeler z Bostonu.

Petr Průcha (vpravo) z Phoenixu a Blake Wheeler z Bostonu. | foto: AP

Vrbata zápas NHL v Praze ozdobil dvěma góly a slavil výhru Phoenixu

• 14
Úvodní duel pražského dvojzápasu NHL mezi Bostonem a Phoenixem ovládli hokejisté Coyotes, když i díky dvěma trefám Radima Vrbaty zvítězili výsledkem 5:2. V dresu Bruins si jednu přihrávku připsal centr David Krejčí.

Sedm gólů, pěstní souboj a příjemná atmosféra. Diváci po prvním duelu NHL v Praze mohli odcházet nadmíru spokojeni.

Vrbata otevřel skóre potohovou střelou ze vzduchu

Hned v prvních vteřinách po zahajovacím buly se prodral k behkendovému zakončení bostonský David Krejčí. Poté se však hra uklidnila a v O2 areně na chvíli zavládlo rozpačité ticho.

Utkání Boston - Phoenix jsme sledovali on-line

Diváky probraly až následné osobní kontakty, ve kterých se vyžíval například urostlý křídelník Bruins Milan Lucic. V 7. minutě se připomněl Petr Průcha, k zakončení se nicméně dostal až po posunutí branky Tuukka Raska.

O minutu později se předvedl pro změnu jiný český útočník Phoenixu. Obránce Adrian Aucoin pálil od modré čáry a puk se odrazil od zadního mantinelu přesně před volného Radima Vrbatu. Ten nezaváhal a puk pohotově ze vzduchu poslal za brankovou čáru - 1:0 pro Coyotes.

V dalším průběhu Boston dostal hned několikrát příležitost početní převahy, gólové šance ale přibývaly paradoxně na straně Phoenixu. V 12. minutě se do samostatného úniku dostal Martin Hanzal a v 18. minutě obral Zdena Cháru o puk bojovník Průcha. Jeho pokus však Rask zneškodnil skvělým zákrokem lapačkou. Poprvé do kabin se tak odcházelo za stavu 1:0 pro Phoenix.

Phoenix odskočil do čtyřgólového vedení

Prostřední dvacetiminutovku otevřel už v 22. minutě druhým gólem Phoenixu útočník Taylor Pyatt, jenž v obklíčení čtyř hráčů Bostonu bekhendem protlačil puk do branky Raska. Hokejistům Bruins se nedařila finální fáze. Útočné kombinace nedotahovali do konce vinou špatných přihrávek a všechny střely Ilja Bryzgalov bez problému likvidoval.

Zleva Ilja Bryzgalov z Phoenixu, David Krejèí z Bostonu a Ed Jovanovski z Phoenixu.

V 29. minutě kouč Coyotes Dave Tippett požádal o oddechový čas a naordinoval účinnou taktiku. Ta se týmu kapitána Shane Doana dařila naplňovat, činil se zejména mladík Scottie Upshall. Ten nejprve v 32. minutě pohotovou tečí zahrozil a v 36. minutě již potrestal nedůraz na puku bostonského Daniela Pailleho. Z brejku Upshall přesnou střelou nedal Raskovi šanci - 3:0.

V noci NHL pokračovala 11 duely

V dalších sobotních zápasech se bodově prosadilo ještě šest Čechů.

Aby toho pro Boston nebylo málo, závěr třetiny dohrával v oslabení a Coyotes vymysleli parádní kombinaci. Na jejím konci byl Eric Belanger a skóre narostlo již na 4:0.

Dvěma góly Hortona Boston jen zkorigoval skóre

Bruins se prosadili až v 44. minutě, kdy po akci Krejčího s Milanem Lucicem Phoenix nedokázal vyhodit puk z obranného pásma a Nathan Horton umazal nulu na kontě Ijli Bryzgalova. Krátce na to diváky v O2 areně zvedla ze sedadel bitka Gregory Campbella s Vernonem Fiddlerem.

Nabuzený Boston, který začalo povzbuzovat i publikum, se pak v 48. minutě prosadil i podruhé. V přesilové hře pálil přesně opět debutant v novém dresu Horton.

Phoenixu mohl čtyři minuty před koncem řádné hrací pojistit výsledek Radim Vrbata, po pěkné přihrávce Whitneyho ovšem trefil jen tyč. Stejný hráč se ale nakonec přeci jen podruhé zapsal mezi střelce, když v samotném závěru využil hry Bostonu bez brankáře.

Výsledek:

Boston - Phoenix 2:5 (0:1, 0:3, 2:1).
Branky a nahrávky:
44. Horton (Lucic, Krejčí), 50. Horton (Chára, Ryder) - 8. Vrbata (Aucoin, Jovanovski), 22. Pyatt (Ekman-Larsson, Stempniak), 36. Upshall, 40. Belanger (Whitney, Vrbata), 59. Vrbata (Jovanovski). Rozhodčí: Leggo, Meier - Henderson, Sharrers. Vyloučení: 2:4, navíc G. Campbell - Fiddler oba 5 min. Využití: 1:1. Střely na branku: 42:37. Diváci: 15 299.

Boston: Rask - Seidenberg, Hunwick, Boychuk, Chára, Ference, Stuart -
Horton, Krejčí, Lucic - Recchi, Bergeron, Wheeler - Ryder, Seguin, Paille - S. Thornton, G. Campbell, Marchand. Trenéři: Julien, Houda, Ward a Jarvis.
Phoenix: Bryzgalov - Aucoin, Jovanovski, Ekman-Larsson, Lepistö, Morris, Schlemko, Yandle - Vrbata, Hanzal, Whitney - Wolski, Belanger, Doan - Průcha, Korpikoski, Upshall - Stempniak, Fiddler, Pyatt. Trenéři: Tippett, Samuelsson, King a Sulliman.