Nová podoba pražské magistrály počítá se čtyřmi pruhy a jedním střídavým

  • 140
Praha 4 představila svoji vizi budoucí podoby ulice 5. května. Magistrála by podle ní mohla do dvou let nabídnout místo stávajících šesti čtyři jízdní pruhy plus jeden střídavý podle hustoty dopravy. Komunikace by navíc měla prorůst zelení a přinést zklidnění, které by do lokality vrátilo život.

Každý den tudy projede přibližně 100 tisíc aut. To pro místní obyvatele představuje stojící kolony vozidel, znečištěné ovzduší, hluk a otřesy. A ani na pohled není o co stát. Kam jen oko dohlédne, všude jen beton a šedivá barva.

MAPA ÚSEKU ULICE 5. KVĚTNA, KTERÝ ČEKÁ PŘEMĚNA

Praha 4 proto přišla s myšlenkou proměnit ulici 5. května od základu. Vedení radnice si nechalo zpracovat tři varianty řešení zhruba dvoukilometrového úseku magistrály. Jde o úsek od Nuselského mostu k obchodnímu centru Arkády Pankrác.

Vzniknout by mohl i městský bulvár

První variantou je vznik dělícího zeleného pásu. Namísto betonového plotu, který rozděluje oba směry, by vyrostly stromy a keře. Parkování po obou stranách by zůstalo zachováno, pouze by se zúžily jízdní pruhy v každém směru. V současné době mají totiž nadstandardní šířku. "Už jen toto nejjednodušší opatření by bylo pro ulici přínosem," řekl starosta Prahy 4 Pavel Horálek.

Studie humanizace pražské magistrályStudie humanizace pražské magistrály

Druhá varianta slibuje v České republice ojedinělý prvek: střídavý jízdní pruh. Znamenalo by to, že v obou směrech zůstanou zachovány pouze dva pruhy namísto současných tří a mezi nimi pak vznikne ještě jeden pruh, střídavý. Ten by byl od těch zbývajících oddělený zelení, konkrétně stromovou alejí.

"Motoristé vědí, že v určitých hodinách se provoz zahušťuje buď směrem do Prahy, či ven z města. Prostřední pruh by byl k dispozici právě ve špičkách, řízen inteligentní světelnou signalizací a směr provozu by se střídal podle potřeby," vysvětlil starosta Horálek, který tento návrh preferuje.

Současný stav ulice 5. května Studie humanizace pražské magistrály

Třetí varianta představuje městský bulvár. Inspiraci si bere z Paříže. V tomto případě by se v ulici objevily dva jízdní pruhy v obou směrech a uprostřed mezi nimi pěší zóna. Tato varianta by znamenala jednoznačně největší proměnu.

"Tento návrh je vizí do budoucna a můžeme ho rozpracovávat až tehdy, kdy bude v provozu kompletní vnější i vnitřní městský okruh a vyřešeno parkování v Praze. Nemá cenu budovat pěší zónu, v jejíž blízkosti budou v kolonách čoudit automobily," podotkl starosta.

Studie humanizace pražské magistrályStudie humanizace pražské magistrály

Odhadovaná cena projektu je 150 až 200 milionů korun, může se ale vyšplhat až na půl miliardy. Bude záležet na tom, zda dojde pouze na přestavbu prostřední části magistrály, nebo zda bude nutné zrekonstruovat i inženýrské sítě, pouliční osvětlení a další věci. V tuto chvíli není totiž jasné, v jakém jsou stavu.

Proměnu magistrály by měl finančně podpořit i stát

Všechny dosavadní pražské dopravní stavby financovalo hlavní město samo. V případě revitalizace ulice 5. května ale přislíbila finanční pomoc i vláda.

"Jsem přesvědčený, že je možné využít prostředky ze státního fondu životního prostředí," řekl na tiskové konferenci premiér Petr Nečas (ODS). Šlo by o peníze z operačních programů EU, díky kterým je možno financovat ekologické části dopravních projektů.

Studie humanizace pražské magistrályStudie humanizace pražské magistrály

Podle Nečase má průjezd Prahou celostátní význam. "Zklidnění ulice 5. května nemůže vyřešit radnice čtvrté městské části sama. Musí mít podporu nejen hlavního města, ale i státu," dodal.

Magistrála by se v novém kabátě mohla představit už za dva roky. Starosta Prahy 4 počítá s tím, že město by na její přeměnu mohlo z rozpočtu uvolnit peníze alespoň na projekt už v roce 2011.