Toxický kal z maďarské hliníkárny ohrožuje už i evropský veletok Dunaj

  • 67
Toxický kal z protržené odkalovací laguny západomaďarské hliníkárny ohrožuje Dunaj. Zásaditý jed se nejprve objevil v jeho přítoku řece Rábě a postupně se dostal až do hlavního koryta veletoku. V menší řece Marcal, již zasáhl jako první, zabil všechny ryby. Zásaditost by ale v mohutnější Rábě a Dunaji měla klesnout.

"Zásaditost vody - měřítko pro znečištění - už je v hlavním říčním toku lehce nad normálem," citovala ráno agentura AFP nejmenovaného vodohospodáře.

Maďarský krizový štáb byl v té chvíli ještě opatrný. Jeho mluvčí Tibor Dobson pouze potvrdil, že toxický kal pronikl o půl čtvrté ráno do přítoku Dunaje - řeky Ráby. Později se jed objevil i v rameni veletoku, v Mošoňském Dunaji. Krátce po poledni pak maďarská tisková agentura MTI hlásila: Kal zasáhl i hlavní koryto řeky Dunaj.

"Na místě, kde se Rába vlévá do Dunaje, naši lidé zpozorovali několik mrtvých ryb," informoval Dobson.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Ještě hůře je na tom ale říčka Marcal, kterou kal znečistil jako první, jed zabil všechny ryby. "Život v řece Marcal byl zničen," prohlásil Dobson.

Záchranáři se nyní snaží zabránit co největší škodě a snižují množství zásaditých látek ve vodě. V praxi to vypadá tak, že do Ráby a Dunaje nalévají sádrovec a kyselinu octovou, uvedla agentura AP.

Podle maďarského ekolga Gábora Figeczkého byl dopad znečištění v Marcalu horší, než odborníci očekávali. Rába i Dunaj jsou ale větší a zásaditost by se tak podle nich měla snížit. "Na základě současných odhadů zůstane kontaminovaná voda v Maďarsku a doufám, že se dostane do Budapešti s přijatelnými hodnotami pH," dodal.

Hasiči čistí ulice v Devecseru zaplavené kalem z protržené nádrže hliníkárny (7. října 2010)

Hasiči čistí ulice v Devecseru

Kalem zaplavená vesnice Devecser (7. října 2010)

Kalem zaplavená vesnice Devecser

Naměřené hodnoty vzorků vody Mošoňského Dunaje z dopoledne ukazují, že se skutečně podařilo zásaditý kal zneutralizovat z původních pH 12 na hodnotu pH 9,3. Dle Dobsona snížení pH pod devět bude znamenat, že tok může být prohlášen za zachráněný. Hodnota pH vyjadřuje kyselost a zásaditost. Čistá voda s pH sedm se považuje za neutrální. (Například mořská voda má hodnotu kolem osmi pH.)

Přesto úřady ze zemí ležících na dolním toku Dunaje, jako Chorvatsko, Srbsko a Rumunsko, vodu z veletoku testují každých pár hodin. Stejně je na tom i Slovensko, jehož ministerstvo životního prostředí navíc nařídilo kontrolu všech skládek nebezpečného tekutého odpadu na svém území.

Premiér: Je to tady neobyvatelné

Kal

Červený kal, který unikl z hliníkárny, je žíravý a obsahuje těžké kovy. Vzniká jako odpadní produkt při získávání oxidu hlinitého z bauxitu. Oxid hlinitý se používá zejména pro výrobu hliníku.

zdroj: ČTK

Maďarsko v pondělí postihla dosud největší ekologická katastrofa v dějinách země - protrhla se hráz odkalovacího jezera u obří hliníkárny nedaleko západomaďarského města Ajka (více o protržení hráze odkalovací laguny čtěte zde).

Jedovatý odpad se vyvalil na nedaleké vesnice a zabil nejméně čtyři lidi, dalších sto obyvatel je zraněných. Tři lidi úřady pohřešují. Záchranáři v protichemických oblecích se ve vesnici Kolontár, která byla katastrofou zasažena nejhůře, snaží najít nezvěstné. Je možné, že zahynuli pod nánosy znečištěného bahna.

"Byla jsem v tom bahně tak 45 minut (...) Silný proud mě málem stáhl, ale povedlo se mi udržet se na velkém kusu dřeva od prasečího chlívku," popsala dramatické zážitky například Etelka Stumpová.

Maďarský premiér Viktor Orbán ráno navštívil vesnici Kolontár. Při obhlídce škod prohlásil, že nevidí žádný smysl v obnovení zničené části obce. "Zřejmě budeme muset vybudovat novou obytnou oblast a tohle (zničená část) bude budeme muset navždy oplotit jako pomník."

Na vině je podle něj zřejmě něčí chyba. "Zeď (nádrže) se nerozpadla v minutě. Mělo to být objeveno," míní Orbán.

Z protržené jímky uniklo na milion kubických metrů kalu, který zaplavil území asi čtyřiceti kilometrů čtverečních a zničil přes 280 domů. Vyčištění vesnic bude trvat nejméně rok, řekl ministr životního prostředí Zoltán Illés. Odklízení přijde zemi na 10 miliard forintů (asi miliardu korun).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue